ZARARLI DUYGULAR - Halimiz
ZARARLI DUYGULAR 2
ABD-İRAN KRİZİ ŞİMDİLİK SAKİNLEDİ
9 Ocak 2020
ZARARLI DUYGULAR 3

Sizce insanoğlunun en tehlikeli, zarar verici duyguları nelerdir?

Kıskançlık mı? Aşırı hırs mı? Yalancılık mı? Özgüvensizlik mi? Bencillik mi?

Bence mükemmeliyetçilik ve narsizm.

Sanılanın aksine mükemmeliyetçilik hiç de olumlu bir özellik değildir. İnsanlar genelde böyle olmakla övünür ama mükemmeliyetçiliğin getirdiği olumsuzlukları fark etmezler. Amaç ve niyet iyidir; yüksek standartta bir performans, başarı, kazanım, sonuç almaktır. Ancak bu sonuca giden yol kişiyi zorlar. Çünkü bu yüksek konuma ulaşmak büyük çaba ister.

Mükemmeliyetçi insanlar kolay kolay tatmin olmazlar. Ne kendi yaptıklarını ne de başkalarının yaptıklarını beğenirler. Bu yüzden de başkalarına iş delege etmekte zorlanır ve işlerde hep hata ararlar. Böyle insanlar hatayı tolere edemez, hata yapmaktan korkarlar. Çünkü ünlü mükemmel namları zedelenir. Hata onlar için öğrenebilecekleri, ders alabilecekleri bir şey olmaktan çıkar, psikolojilerine zarar veren bir şeye dönüşür.

En iyiyi yapma çabası olarak adlandırılan mükemmeliyetçilik kişide en iyiyi yapmak için bazen hiçbir şey yapmamasını sağlar. Çünkü en iyisi olmadıkça hiçbir şey ona göre değerli olmaz. En iyiyi yapma çabası da bazen kişiyi tembelliğe iter. Ne kadar zıt değil mi?

Bu kişiler ancak başardıkları şeylerle var olduklarını sandıkları için başarısız olmak büyük bir sorun yaratır. Başarısızlık korkusu da büyük bir kaygı yaratır.

Bu duygularının altında onay görme ihtiyacı vardır. Ancak mükemmel olduklarında sevilip, kabul görüleceklerini zannederler. Belki küçüklüklerinde sevgiyi, takdiri, iyi şeyler yaptıklarında almışlardır sadece. Bu yüzden başarı, mükemmellik onlar için sevgi, kabul, onay ve takdir anlamına gelir. Bu yüzden de herkesi ve kendilerini kontrol ederler, düzeltirler, eleştirirler. Sonuç mükemmel olsun diye karar vermekte bile zorlanırlar.

İşte öyle sanıldığı gibi kişiyi destekleyen bir duygu değildir mükemmeliyetçilik. Yorucu olması kişiyi bile yarı yolda bırakabilir.

Bir diğer duygu da narsizimdir. Neyseki mükemmeliyetçiliğin tersine, narsizmin olumsuz etkileri toplumca da bilinir. Kişinin kendine tapar derecede sevmesi, adeta kendine aşık olmasıdır. Böylece kendini tanrılaştırır. Kişi bu aşkla her şeyin ve herkesin önüne kendini koyar. Bu maalesef büyük bir ego sorunu da yaratır. Sağlıklı bir kendini sevmek ve kabul etmekten farklıdır bu duygu.

Sorun yaşadıklarında “bunu bana nasıl yapar?”, “bunu bana nasıl söyledi?”, “sen benim kim olduğumu biliyor musun?” gibi ego yansıtan sorular kafalarında dönüp durur. Başkalarının durumları, sorunları, hakları yoktur, önemli de değildir. Başkalarının fikir ve hareketleri ancak kendilerine yarıyorsa geçerlidir. Empati kavramı onlara çok uzaktır.

Genellikle çocuklukta temelleri atılır. Özellikle Türk toplumunda çocukları “paşam, prensim, prensesim, aşkım…” gibi hitabetlerle sevmek yaygındır. Çocuk kendini gerçekten prenses sanır ve bunu dış dünyaya yansıtmaya çalışır. Ancak o prenseslik o ailede kalır. Dışarıda prenses, prens olmadığını görmesi ve yaşaması kişi için büyük bir yıkım ve hayal kırıklığı yaratır. Çocuklukta bu kadar şımartılmak maalesef ilerde herkesten özel ilgi beklemesine neden olur.

Bu tür insanların da ve onlarla yaşayan ve çalışan insanların da desteğe ihtiyacı olabilir. Çünkü bu tür insanlarla başa çıkmak da diğer insanlarda yıkıcı etkiler yaratabilir.

Umarım egosu dengede, doğal, gerçeği görebilen, kendinin farkında insanlar yetiştirebiliriz.

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!