YIL SONU YORGUNLUĞU - Halimiz
YIL SONU YORGUNLUĞU 2
PAZARLAMA ETİĞİ
19 Aralık 2019
YIL SONU YORGUNLUĞU 3
EVLİLİK HİKAYESİ ASLINDA BİR BOŞANMA HİKAYESİ
19 Aralık 2019
YIL SONU YORGUNLUĞU 4

Yıl sonuna yaklaşırken genellikle herkes belirgin bir şekilde daha yorgun hissetmeye başlıyor. Bunun sebebi enerji düşüklüğü, uykusuzluk, hormon dengesizliği, dengesiz veya yetersiz beslenme, az su içmek olabildiği gibi bazı vitamin veya mineral eksikliği de olabilir.

Peki yeni yıla girerken daha enerjik daha sağlıklı daha neşeli olmak için neler yapabiliriz bakalım;

Öncelikle yorgunluğumuzun fiziksel sebeplerini araştıralım, en son ne zaman doktor kontrolünden geçip kan ve idrar tahlili yaptırdınız, vitamin, mineral, kolesterol, şeker, tiroit değerlerinizi ölçtürdünüz? Özellikle D vitamini, B vitamini ve demir değerleriniz çok önemli ve yorgunlukla ve bağışıklık sistemi ile bağlantılı.

Uykumuz nasıl? 6-8 saat aralıksız kaliteli bir uyku uyuyabiliyor musunuz? Kaçta yatıp, kaçta kalkıyorsunuz? Vücudumuzun dinlenebilmesi ve kendini yenileyebilmesi için 11’den önce ve melatonin salgılanması için de karanlık ortamda uyumalıyız.

Ne kadar su içiyorsunuz? Günde 2 litre su içilmesi gerektiğini artık herkes ezberledi sanırım. Ama uygulamada yetersiz kalıyorsanız kendinize hatırlatmak için çeşitli yöntemler bulun. Bu konu ile ilgili akıllı telefon aplikasyonları bile mevcut.

Hareket ediyor musunuz? O kadar önemli ki. Hareket ettikçe enerjiniz artıyor ve beden dengeye geliyor. Spor salonuna gitmeye büyük paralar harcamaya bile gerek yok. Yürüyün! Her gün en az yarım saat yürümeyi alışkanlık haline getirin. Hayatınızın nasıl iyiye doğru değiştiğini göreceksiniz.

Gelelim en önemli konuya; Beslenme

Doğal beslenin

Mevsiminde sebze ve meyve tüketin

Zamanında yiyin

Yeterli miktarda yiyin

Her şeyin aşırısından kaçının

Paketli ürün tüketmeyin

Yemek yemeden önce gerçekten acıktığınızı hissedin

Yemek yerken sadece yemek yiyin, yani televizyon yok, telefon yok!

Mümkünse ev yemeği yiyin, hatta işe götürün

Dengeli olun

Bu yıl biterken hiç olmazsa bunların birkaçını hayatınıza sokmaya niyet edin. Birkaç küçük değişiklik sizi umutlandıracak ve neşelendirecek emin olun. Düşünmeyin, ayağa kalkın ve yapın!

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu haftalar dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!