YENİ İNFAZ YASASI ÜZERİNE - Halimiz
YENİ İNFAZ YASASI ÜZERİNE 2
EVDE ÇOCUK
23 Nisan 2020
YENİ İNFAZ YASASI ÜZERİNE 3
GERÇEK SÜPER KAHRAMANLAR
23 Nisan 2020
YENİ İNFAZ YASASI ÜZERİNE 4

Geçtiğimiz hafta İnfaz Yasası birçok tartışmalı unsurlar barındırarak TBMM’den geçti. Tahliyesine olanak verilen kişilerin işlediği suçlar, gazetecilerin içeride kalmaya devam etmesi, çocuğa cinsel istismar suçunun da yasa taslağına dahil edileceği iddiası gibi birçok konu toplum nezdinde büyük yaralar açtı.

Bu yaralara tuz basacak olan aksiyon (veya aksiyonsuzluk) ise muhalefet kanadından geldi.

Yasa, açık oylamada 279 kabul oyuyla geçerken 51 ret oyu aldı.

Sadece 51.

Muhalefet partilerine bakacak olursak:

139 sandalyesi olan CHP 18 ret (19 katılıma rağmen bir milletvekili yanlışlıkla “kabul” tuşuna basmış. Bu gelişme için bile ayrı yazı yazılır.) ;

61 sandalyesi olan HDP’den 24 ret ;

38 sandalyesi olan İYİ Parti ise 8 ret oyu kullanmış.

Bağımsız milletvekili Cihangir İslam’ın da oyuyla ret sayısı 51’e tamamlanmış.

Hal böyle olunca, gözler özellikle hem koltuk sayısı en fazla olan hem de bir bakıma muhalefetin konsolidasyonunu sağlayıcı görev üstlenen CHP’ye çevrildi.

Grup Başkanvekili Engin Özkoç konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

Biz muhalefet yapmamız gerektiği zaman sonuna kadar muhalefet yapıyoruz. Söylememiz gereken bir şey varsa sonuna kadar söylüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir programa katılan CHP İstanbul milletvekili İbrahim Kaboğlu da bu konuya değinerek partinin salgın sebebiyle başlıca Ankara’da bulunan milletvekillerini sahaya sürdüğünü belirtti.

Evet, zor bir dönemden geçiyoruz. Salgından herkes, her yer etkileniyor. Meclis de, milletvekilleri de. Ancak muhalefet sandalyelerinden gelen 51 reddin bir izahı yok.

Verilmek istenen mesaj var mı? O da yok. Çünkü, eğer bir mesaj verilmek isteniyorsa ya virüs salgınına rağmen toplu katılım gerçekleştirilecek ve meclis aritmetiğinde Cumhur İttifakı oylarının aşılamayacak olmasına rağmen “biz elimizden geleni yaptık” mesajı verilebilir veya “0 katılım” ile yasaya olan tepki gösterilebilirdi.

Muhalefet, ikisini birden yapmayıp “ne de olsa yasa geçecek” bakış açısıyla ama bir yandan da “hiç katılmazsak ayrı tepki olur” endişesiyle organize olmadığını kanıtlar nitelikte, temsil ettikleri kitleler tarafından hayal kırıklığı yaratacak bir duruma imza atmıştır.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yasayla ilgili açıklaması ise şu şekildeydi:

“Gaspçı, yolsuzluk yapan, devleti soyan, çocukları fuhşa teşvik eden hapiste kalması gerekirken, bunlar neden bizim aramızda gezsinler, hangi gerekçeyle biz bunları hapishanelerden çıkarıyoruz? Ben merak ediyorum sevgili vatandaşım, sen de merak etmiyor musun?”

Evet bu gerçekten merak edilen bir durum. Ancak, muhalefet yetkilileri yasayı eleştirirken temsil kitlelerinin kafasında oluşacak “51” sayısı ve ardından gelen “Peki siz ne yaptınız?” sorusunu da merak ediyorum.

Goethe’nin de söylediği gibi:

Bizi en sert eleştiren kimdir? Ümitsizliğe uğramış bir meraklı.

51, ümitsizliğe uğramış bir çok meraklı yaratmış oldu.

 

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!