YAZIDAKİ 7 HATAYI BULUNUZ... - Halimiz
Haftanın Öne Çıkan Haberleri…
18 Mayıs 2017
Mona Lisa’nın Başına Gelenler
18 Mayıs 2017

Bahar ve yaz sezonunun gelmesi ile ‘diyet yapmak’, ‘sağlıklı yaşam’, ‘sağlık koçları’, ‘diyetisyen’, ‘beslenme uzmanı’, ‘şok diyet’, ‘kilo vermek’ tamlamalarını sıkça duymaya başladık. Her gün gazetelerde, dergilerde, konunun uzmanlarından çeşitli diyet listeleri gözümüze çarpıyor. Internette, Facebook’ta, Instagram’da neredeyse herkes konuyla ilgili paylaşımlarda bulunuyor. Bilgi, bilgi, bilgi… Bilgi bombardımanına uğramış haldeyiz.

Ne yapıyoruz bu bilgilerle? Doğruluğunu araştırıyor muyuz mesela? Ya da hemen uygulamaya mi geçiyoruz? İhtiyacı olana ‘forward’ mı ediyoruz?

Gördüğüm genel anlayış mart ayından itibaren büyük çoğunluğun bu paylaşımlardan dolayı belki de kendini kilo vermek zorunda hissetmesi. Sanki bunları okudukça, gördükçe, birisi bizi dürtüyor. Bir kilo fazlam var; 5 kilo fazlam var; dur bi şu eski kotuma gireyim; kuzenimin düğünü; arkadaşımın nişanı; ayyy hiç bir şeyim olmuyor üstüme; nasıl bikini giyeceğim bu halimle; acil kilo vermem lazım… O kadar çok duyuyoruz ki bu hayıflanışları…

Sonra tavsiyeler başlıyor. Oradan buradan okuyup, ne olduğunu, nasıl sonuçlanacağını bilmediğimiz dietler devreye giriyor. Chia tohumu zayıflatıyormuş; detoks yapıyorum sen de yap; sabah aç karnına limon suyu iç yağ yakıyormuş; lahana ile zayıfladım; bitki çayı içiyorum yağlarım eriyip gidiyor; maydanoz ye ödem atar, mısır püskülü ve kiraz sapı da ekle; vejeteryan oldum ben şekerim; karaciğer detoksu yapmadın mı daha diye bu liste uzayıp gider. Herkesin herşeyi bildiği ve üstüne üstlük kolayca tavsiye verebildiği bir alan ‘Beslenme!’

Peki ama ne yapmalı?

Durun! Gerçekten önce bir durun! Sağlıklı ve analitik bir şekilde düşünmeye başlayın… Acele etmeyin.

Ben neden kilo vermek istiyorum ?

 1. Yaz geliyor, mayo sezonu…
 2. Sağlığımı düzeltmek icin…
 3. Eşim, çocuklarım, sevgilim kilo ver diyor…
 4. On yıl önce giydiğim kota girmek isterim…
 5. Aysen kilo verip incecik olmuş, benim neyim eksik…
 6. Sağlığım yerinde ama birkaç kilo fazlam var…
 7. Arkadaşlarımın içinde en şişman benim, bedenim 36 – o ayrı…
 8. Bizim oğlanın düğünü için…

Nasıl kilo verebilirim?

 1. Hülya geçen bir diyet vermişti, onu yapayım…
 2. Sabahları aç karnına, şafak vakti, kinoa yiyecem
 3. Yürümesem olmaz mı…
 4. Tam buğday ekşi mayalı ekmek cok sağlıklıymış…
 5. Zumba yapıyorum bizim kızlarla…
 6. Dengeli beslenirsem olur bu iş…

Kimlerden yardım/destek alabilirim ?

 1. Gazetedeki şok diyetler…
 2. Instagramda takip ettiğim oyuncu kız, adı neydiii…
 3. Bizim köşedeki baharatçı…
 4. Bizim Ayfer abla 10 kilo verdi iki bucuk haftada, ona soracam…
 5. Yoga hocam herşeyi bilir…
 6. Detoks grubuna yazılıcam, 3 günde 7 kilo verdiriyorlar…
 7. Beslenme uzmanı/Diyetisyen destek alabilirim…

Kilo vermeye karar verdiğinizde önce bunu niye yapmak istediğinizi bulun. Yanlış sebeplerle bu işe başlamayın. Nasıl kilo verebileceğiniz gayet aşikar. Kısa yollara sapmayın. Geçici çözümler aramayın. Başınız ağrıdığında ağrıyı geçirmek için ağrı kesici alıyorsunuz, yani sebebini bilmeden semptomatik tedavi uyguluyorsunuz. Bu sadece günü kurtarmak. Kilo vermek de öyle. Mucizevi bir ilacı, yöntemi yok.

İlk amacınız sağlıklı bir yaşam olmalı. Sağlıklı beslendiğinizde zaten bedeninizdeki tüm dengesizlikleri dengelemeye başlayacak ve bunun sonucu olarak kilo vermeye başlayacaksınız. Ama bu bir süreç… Devamlı, sürekliliği olan, uygulanabilir bir beslenme tarzı bulmalısınız.

Bunu yaparken destek alacağınız kişiler konusunda uzman, eğitim almış, yeni araştırmaları takip eden, doğal çözümler üretebilen kişiler olmalı. Size bu konuda sadece yemek listesi değil, eğitim de vermeli. Size yeni bir yaşamın kapısını aralamalı.

Diyeceğim o ki, bedeninize, zihninize ve ruhunuza iyi bakın. Onlar sahip olduğunuz en değerli şeyler…

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!