YAZA VEDA DEPRESYONU - Halimiz
Haftanın Öne Çıkan Haberleri
14 Eylül 2017
Müslüman Dünyası Neden Geride Kaldı?
14 Eylül 2017

Bu da yeni bir terim mi diyeceksiniz. Ben kendime göre yeni bir terim ürettim. Aslında resmi adı Seasonal Affective Disorder (SAD), yani Mevsimsel Duygu Bozukluğu. Mevsimsel duygu bozukluğu genellikle sonbahar veya kış aylarında, her yıl belli bir zamanda meydana gelen bir tür depresyon halidir.

Ben mesela yaz bitmesin istiyorum. Biraz daha denize girelim, biraz daha güneşin tadını çıkaralım, yaz akşamları bitmesin, akşamüstleri, günbatımı sohbetleri, sabah erkenden ağustos böcekleriyle uyanmak, mis gibi domatesler, biberler, yaz rehavetiyle yapılan kahvaltılar. Kimimiz bunu bütün yaz yaptı, kimimiz sadece haftasonları, kimimiz de sadece bir veya iki hafta yıllık izinde. Yani tadı damağınızda kaldı…

Havalar böyle güzel gitmese neredeyse bunalıma gireceksiniz, hatta sonbahar hüznü veya depresyonu.

İşte benim yazım buradan itibaren başlıyor. Bu olmadan önce neler yapalım da sonbahara bomba gibi girelim…

Rutin oluşturmaya başlayın

Yazın herşey biraz daha rahatlayıp gevşeme moduna giriyor. Yatış kalkış saatimiz, yemek saatlerimiz. Hatta öğün atlamalar, kaçamaklar. Düzensizlik en büyük stres kaynağı değil mi sizce de!

Hedef belirleyin

Sizi rahatsız eden ne varsa, küçük adımlarla bu hedefe doğru yürümek için gündelik hayatınızda gerekli değişiklikleri yapın. Mesela günde üç öğün yemek yiyeceğim, bunun için her sabah biraz daha erken kalkacağım.

Egzersiz

Evet yine bu konu. Egzersiz iyi hissetmemize neden olan endorfinleri harekete geçirir. Düzenli egzersiz beynin kendisini pozitif yönde yeniden yapılandırmasını sağlar. Ne kadar egzersize ihtiyacınız var, haftada birkaç kere uzun ya da her gün yapacağınız kısa yürüyüşler bile etkili olur.

Uyku

Uyku esnasında salgılanan hormonlar vücudumuzun kendini yenilemesini ve iyi hissetmesini sağlar. Melatonin en yüksek değerine 02-04:00 arası en yüksek düzeye ulaşır. Sağlıklı metabolizma, fiziksel performansı ve uzun yaşamı destekleyen büyüme hormonunun ise yüzde yetmişbeşi uykuda salgılanır. Uykusuzluk ayrıca yağ hücrelerimiz tarafından üretilen iştah bastırıcı leptin hormonunu azaltır, mide tarafından salgılanan ve açlığı tetikleyen grelin hormonunu ise azaltır. Kronik uykusuzluk stres hormonu kortizol salgılanmasını artırır.

Gıda Takviyeleri

Mevsim geçişlerinde bedenimize biraz destek hiç fena olmaz. Özellikle artık güneşle temasımız azalacağı ve mevsimsel olarak ışık da azalacağı için D vitamini, haftada üç kereden az balık tüketiyorsanız Balık Yağı, stresle mücadelede ise Folik asit ve B vitamini bu konuda yardımcı olabilir.

Beslenme

Sonunda her şey beslenmeye dayanıyor. Genellikle stresli ve depresif kişiler karbonhidrat aşermeye başlıyor. Bunu önlemek için bol protein (et, tavuk, balık, yumurta), yeşil yapraklı sebze (ıspanak, pazı, roka, karalahana), sebze (brokoli, pırasa, kereviz, lahana), bakliyatlar (nohut, mercimek, barbunya, kurufasulye) ve tabii ki yoğurt, kefir, ayran.

Biraz daha detaylı bilgi için ‘Neden doymuyoruz’ başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Işık Terapisi

Işık terapisi, mevsimsel olarak oluşan duygusal durum bozukluğunu tedavi etmek için yapay ışığa maruz kalarak uygulanan bir yöntemdir. Işık terapisi sırasında, “ışık terapisi cihazı” denilen bir kutunun yakınında oturursunuz. Bu kutu dışarıdaki doğal ışığa benzeyen parlak bir ışık yayar.

Mum

Evde kendi kendinize yapabileceğiniz bir teknik, aslında bir meditasyon tekniğidir. Tek başına bir meditasyon uygulaması olarak veya zihninizi akışa bırakmak istediğinizde yapabilirsiniz. Meditasyon genellikle gözler kapalıyken yapılırken, bu teknikte odaklanma gözler açık şekilde yapılır. Mum alevine odaklanarak sakinleşebilmenize ve odaklanma yeteneğinize oldukça yardımcı olabilir.

Ama eninde sonunda sonbahar gelecek. Bize düşen zihinsel ve bedensel hazırlık yaparak onu keyifle yaşamak…

Herkese güneşli günler dilerim.

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!