"YALNIZ DEĞİLSİN!" - Halimiz
"YALNIZ DEĞİLSİN!" 2
MONTRÖ SÖZLEŞMESİNİ ANLAMAMAK!
6 Şubat 2020
"YALNIZ DEĞİLSİN!" 3
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
13 Şubat 2020
"YALNIZ DEĞİLSİN!" 4

İnsan denen varlık zannediyorki tüm sıkıntılar bir tek onu buluyor…

Kendinden başka insanların hayat hikayelerinin normal! kalıplar içinde ilerlediğini zannediyor ve kendi hikayesini sıkı sıkı saklama ihtiyacı içine giriyor. Öyle ki yaşadığı utanç, eziklik, değersizlik hissi içinde boğuluyor.

Bir zamanlar bir kadın şöyle ifade etmişti aldatılmanın sonrasında gelişen hislerini. “Yolda yürüyorum ya, sağımdan solumdan geçen insanlara bakıp Allah’ım benim gibi iğrenç ve değersiz bir varlığın bu insanların arasında işi ne? Neden canımı alıp bu insanları kurtarmıyorsun?’’ Boşandıktan sonra kendi ayaklarının üzerinde durabildiğini ve başka insanlar tarafından sevildiğini ve sevebildiğini keşfedince ve aldığı düzenli danışmanlıklar sonrasında anladı ki insan olarak değerli bir varlık. Daha öncesinde sanıyordu ki bir tek kendisi yaşıyor bunları… Yalnız değilsin!

Bir adam anlattı; mahallede ki komşu kızıyla birbirlerini severlermiş, bilirlermiş ki bakışarak da olsa iki üç dakikalık buluşmalarla da olsa birbirlerine söz vermişler evlenecekler. Bir gün oğlanın babası kahvede kadim dostuyla tavla oynarken “Biz dünür olalım, senin kızı benim oğlanla everelim, senden iyi dünür mü bulacağım’’ demiş. Neticede baba, oğlunu sevdiği kızdan ayırmış ve iki kalbi de yerle bir edip hayatları boyunca mutsuz olacak torunlar ve evlatlar yaratmışlar. Yalnızca benim başıma geldi zannediyordu… Yalnız değilsin!

Başka bir kadın şöyle ifade etmişti; yıllardır beni çok seven bir insanla evliyim. Ailem, sevdiğim delikanlıyı öğrenince beni apar topar tanıdıklarının oğluyla evlendirdi. Eşim, gözümü gözler, meyveyi soyar önce bana yedirir ama kalbim acıdan yanıyor her gün, kalbimin kanadığını hissediyorum ve çok ama çok mutsuzum. Hikayesini paylaştıktan sonra farketti ki benzer çok hikayeler var çevrede ve bu mutsuzluğu değiştirebilmek için yolları var…Yalnız değilsin!

Ben otuz yaşındayken, yaklaşık elli yaşında çok saygı duyduğum bir kadın eşinin anne babasına aşırı derecede düşkünlüğünden ve özel hiçbir tatillerinin olamadığından evlilikleri boyunca tüm tatillerini eşinin ailesiyle beraber geçirmek zorunda olduklarından bahsedince benim ağzım şaşkınlıktan açık kalmıştı. Bana göre kırk yaşını geçen eşlerin artık böyle konuları olmamalıydı. Bunların çoktan halledilmiş olması gerekiyordu ve ortak bir paydada buluşulmuş olması gerekiyordu. Gördüm ki öyle çok kadın kalabalık evlilik yaşıyor ki, kadın olmasına, eş olmasına bir türlü izin verilmiyor… Yalnız değilsin!

Saklanmayı çok iyi öğretmiş bize atalarımız. Kol kırılır yen içinde kalır. Kan kustum kızılcık şerbeti içtim vs gibi ne kadar okumuş, okumamış, belirli bir gelirin üzerinde veya değil, çalışan veya ev çalışanı olursak olalım bir an geliyor o atalarımız kulağımıza fısıldıyor “Aman! Kimse duymasın, aman kimseler bilmesin, sus yavrum, dur yavrum, sabret çocuğum (çünkü sen dünyaya kazık çakacaksın, herkes ölecek sen yaşamaya devam edeceksin).”

Yapma, susmak bir erdem değildir. Nerede ne kadar konuşacağını ve ne zaman harekete geçeceğini bilmek erdemdir. Yalnız değilsin… Herkes senin gibi, çok insan maddi manevi sömürülüyor, bu dünyada eşi benzeri olmayan bir şey var. Nedir biliyor musun? “SEN’’, senin eşin benzerin yok, kendi hayatının kıymetini bil ve inan bana bu dünyaya kazık çakmayacaksın. Kesin bilgi, yayalım…

 

mm

Şule Yüksel Günel

Şule Yüksel Günel Organizasyon/Aile Sistemi Açılımı™ Moderatörü Theta Healing® Eğitmeni ve uygulayıcısı Access The Bars® uygulayıcısı Access Facelift® uygulayıcısı Bioenerji ve Esma-ül Hüsna eğitimleri Sivas’da başlayan hayatım, İzmir’de okul, iş, çalışma hayatı, evlilik ve bir çok başka şehirde tayinlerle devam ederek nihayet emeklilik ve kişisel gelişim yolunda İzmir’de devam ediyor... Her an yeni bir şey öğrenmeye tutkuluyum. Farklı tekniklerle insanların yaşamlarına dokunmayı çok sevdim. Dokunduğum her insan ve yaşamla ben de gelişip, değişiyorum...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!