Westworld'ü Anlama Kılavuzu - Halimiz
Westworld'ü Anlama Kılavuzu 2
Haftanın Öne Çıkan Haberleri:
24 Kasım 2016
Westworld'ü Anlama Kılavuzu 3
Yolsuzluklar Ekonomiyi Nasıl Etkiler?
24 Kasım 2016
Westworld'ü Anlama Kılavuzu 4
Dizinin ilk sezonunun bitmesine sadece iki bölüm kaldı ve takipçilerinin kafası hâlâ karışık. Kendi teorilerimi sizlerle paylaşarak birazcık kafa karışıklıklarını gidermeye çalışayım.

 
westworld-oyunculariAna karakterlerle başlayalım:
 
1) FORD: Parkın kurucusu olan iki kişiden birisi ve parkına çılgınca bağlı, neredeyse başka bir hayatı yok denilebilir. Soğuk ve duygusuz biri, duygusallıktan ve acıdan hoşlanmıyor, robotlarının da acı çekmemesi için hafızalarını siliyor. ( Gerçi onları gerçek yapan şeyin “acı” olduğunun bilincinde dolayısı ile Bernard’a çocuğunu kaybettiği  bir geçmiş yüklemiş, dozunda acı ile onu “insana yakın” tutuyor.)
 
2) ARNOLD: Parkı Ford ile berber kuran fakat park açılmadan evvel ölen bilim adamı. Robotları insanlardan daha çok sevdiğini ve onları özgür kılmaya çalıştığını, özellikle de ilk yapılan robotlardan olan Dolores ile çok özel bir ilişkisi olduğunu biliyoruz. Herkesin aradığı “labirent” kesin olarak Arnold ile ilintili.
 
3) BERNARD: İlk önce insan olduğunu zannettiğimiz, daha sonra robot olduğu anlaşılan FORD’un sağ kolu olan park çalışanı. Westworld seyircisi Ford’un Bernard’ı Arnold’un görüntüsünde yaptığına inanıyor. Bernard Lowe ve Arnold Weber de zaten anagram isimler.
 
4) DOLORES: Hikayenin ana kahramanlarından birisi olan robot. Misafir Willam ve robot TEDDY, Dolores’e aşıklar. Dolores Arnold’un en çok kıymet verdiği robotlardan birisi ve Bernard=Arnold teorisinden yola çıkarak, Flashbacklerle anlatılan bazı bölümlerde Dolores’in Bernard ile  değil Arnold ile konuştuğunu, dolayısı ile Dolores’e labirenti aramasını söyleyenin Arnold olduğunu düşünüyoruz.
 
5) WILLIAM: Park müşterisi. Parka ileride kayınbiraderi olacak olan Logan ile beraber geliyor. İlk başta Logan karanlık, William ise çok naif bir karakter gibi görünse de zaman içerisinde William’ın içindeki kötülüğün su yüzüne çıktığını görüyoruz.
 
Çiftçinin kızı Dolores’e aşık oluyor ve Dolores’in labirenti bulma yolculuğuna eşlik ediyor.
 
6) M.I.B: (Siyahlı adam) Adını hâlâ bilmediğimiz gizemli karakter. Kendisi de labirenti arıyor ve parkın çok eski bir müşterisi. Arnold hakkında dahi bilgisi var. Labirent arayışı sırasında robotlara her türlü şiddeti uygulamaktan çekinmiyor. Çoğu kişi M.I.B’nin William olduğunu, aradan 30 yıl geçtikten sonra parka dönmüş olduğunu düşünüyor.
 
7) MAEVE: Geçmişte bir çiftlikte kızı ile yaşamış, kızı vahşice öldürüldükten sonra bir uyanış yaşayıp kasabanın barına Madam olarak gönderilmiş bir robot.
 
 
 
Günümüzde tekrar uyanış yaşıyor ve park teknisyenlerini tehdit edip, özelliklerini değiştirerek bir isyan başlatıp, parktan kaçmayı hedefliyor.
 
Genel olarak zaman  teorisi:
 
 – Hikaye çok karışık çünkü anlatımda üç farklı zaman kullanılıyor:
 
A) Arnold’ın hayatta olduğu dönem. Arnold park açıldığında ölmüş ama park açılmadan önce Ford ile birlikte ilk robotları yapıp ve parkı kurarak parkta tam üç sene yaşamış. Bu dönem ile ilgili bildiklerimizin çoğu Dolores’in hatırladıklarından ve Ford’un anlattıklarından kaynaklı. Robotlara dans öğretildiğini, beyaz bir kilisesi  olan bir kasabada  hep beraber yaşadıklarını ve sonra hepsinin öldürüldüğünü görüyoruz. Hatta bir flashbackte diğerlerini öldüren Dolores’in kendisi. Daha sonra, kafasına silah dayadığını da görüyoruz. Bu olay hikayenin bugününden 33 sene öncesi. Bu dönemde robotların hepsi mekanik olarak yapılmış.
 
B) William ve Logan’ın parka geldikleri zaman. Bu zamanda Arnold’un öldüğünü ve parkın maddi sıkıntıda olduğunu biliyoruz. Dolores, Arnold’un sesini duyarak labirenti arama yolculuğuna çıkıyor ve bu yolculukta sık sık 3 sene öncesini hatırlıyor ve bu durum seyircinin kafasını karıştırıyor.
 
William ve Logan döneminde, yani 30 sene önce beyaz kiliseli kasaba toprak altında gömülü. M.I.B’nin William olduğu teorisinden yola çıkarsak eğer, robotlar hâlâ mekanik çünkü Ed Harris, “Parka ilk geldiğimde bir robotun içini açmıştım, tamamen mekanikti,” diyor.
 
Herkesin bahsettiği “kaza” bu dönemde olmuş.
 
C) Baba Abernathy’nin bozulup emekli edildiği, Maeve’in parkta isyan başlatmaya çalıştığı, Theresa’nın öldüğü, Elsie’nin kaybolduğu ve MIB’nin, TEDDY ile beraber labirenti aradığı şimdiki zaman.
 
Beyaz kiliseli şehri Ford kazıp çıkarttı ve robotların hepsi artık organikler.
 
Nolan ve Joy bizlere bir yolculuk hikayesi anlatıyorladı. Hem robotların hem de insanların kendini bulma yolculuğu. Bu yolculuk arayışını tetikleyen de Ford’un hiç hoşlanmadığı şey olan “acı çekmek”miş gibi duruyor. Maeve, kızı öldürülünce, Dolores ailesi ölünce, Teddy büyük aşkı Dolores gözünün önünde tecavüz edilmeye götürülünce, Bernard ise sevgilisi Theresa’yı öldürünce, değişmeye başlıyor.
 
Dizi, Bernard’ın Dolores’e Alis Harikalar diyarından yaptığı alıntı gibi ilerliyor. “Eğer kendime ait bir dünyam olsaydı, her şey saçmalıktan ibaret olurdu. Hiçbir şey göründüğü gibi olmazdı çünkü her şey olmadığı gibi görünürdü.”
 
Westworld karakterleri tek boyutlu, siyah beyaz kişiler değiller. Siz ve ben gibi, değişken ve çok boyutlular. Dolayısı ile ilk başta kendileri ile ilgili edindiğimiz fikirler, zaman geçip onları daha derinden tanıdıkça değişiyor. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi belki de diziyi bu derece başarılı kılan da bu gerçeklik hissidir. 
mm

Ayse Deniz Yurdakul

3 çocuk, altı köpek, bir kedi ve iki su kaplumbağası annesi olup, LGBTİ hakları aktivisti, dizi ve sinema delisi bir geektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!