TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ - Halimiz
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
16 Mayıs 2019
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 3
YENİDEN İNŞA ETMEK
16 Mayıs 2019
TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 4

Ulus, çocukluğumun en güzel anılarının adıdır. Ayda bir gittiğimiz alışverişlerimizi yaptığımız, ihtiyaçlarımızı karşıladığımız olağanüstü bir yerdi. Atatürk heykeli, İş Bankası, Sümerbank, Anafartalar Çarşısı, uzaktan görünen Ankara Kalesi, küçük büyük dükkânlar, öğrencisi olduğum Ankara Anafartalar Kız Lisesi… Ulus’ta yeni bir düzenlemeye gidileceği haberleri yüreğimi hoplatmıştı. Sümerbank binası bir üniversiteye aktarıldı ve tadilatı sürüyor.

TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 5

Cumhuriyet döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1924 yılında yönetim ve finans merkezi olarak Ulus’ta kurulmuş olan Türkiye İş Bankası’nın nasıl değerlendirileceği ise konuşuluyordu. Bankacılık hizmetlerinin bu binada yapılmayacağı ve binanın başka şekilde değerlendirileceği söz konusu olmuştu. Takipte oldum elbette ve bu tarihi bina Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi olarak 02 Mayıs 2019 tarihinde törenle açıldı. Ankara harika bir müzeye kavuştu.

TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 6

Ve ben bugün müzeyi gezmeye gittim. Çok nazik bir şekilde karşılandım, bilgilendirildim ve doya doya, tekrar tekrar fotoğrafları, yazıları inceledim, okudum. Uzun uzun gezdim, gördüm, sevdim, heyecanlandım, gururlandım, fotoğraf çektim, müzeyi gezmeye gelen çok olmasa da gençlerle konuştum, heyecanımı paylaştım.

Müzede, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik kalkınmasının tarihini büyük gururla izledim. Yoktan var edilen kurum, kuruluşlarla ilgili atılan adımları izledikçe hem gururlandım hem de o değerlerin yok edilmesinden büyük hüzün duydum.

TÜRKİYE İŞ BANKASI İKTİSADİ BAĞIMSIZLIK MÜZESİ 7

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, yeni bir ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ve Ankara’nın başkent oluşunun hikâyesi. Milli egemenlik, ekonomi, sanayi, kalkınma planları, iktisat, toplumsal gelişim, çağdaşlaşma atılımları, kurum ve kuruluşların hayata geçirilmesi; Sümerbank, Anadolu Sigorta, Etibank, Sanayi kalkınma planları, kömür, çimento, deri, şeker, pamuk, ipek, madencilik, iş bankası ve daha birçok ilkler harika görsellerle müzede sergileniyor.

Görmek ve gezmek önerimdir.

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!