TRUMP’IN İRAN’A CEZASI MI, HEDİYESİ Mİ? - Halimiz
TRUMP’IN İRAN’A CEZASI MI, HEDİYESİ Mİ? 2
TRUMP VE İRAN
10 Mayıs 2018
TRUMP’IN İRAN’A CEZASI MI, HEDİYESİ Mİ? 3
DEĞİŞİM İSTİYORUZ, T A M A M MI?
10 Mayıs 2018
TRUMP’IN İRAN’A CEZASI MI, HEDİYESİ Mİ? 4

Başkan Trump zaten gönülsüzce ilerlettiği ve bundan dolayı bir nevi yaşam desteği ile idame etmekte olan ve İran’ın nükleer silah yapımını 2020’lerin ortasına dek yavaşlatan 5+1 nükleer anlaşmasından Salı günü Amerika’nın çekildiğini açıkladı. Elbette bir televizyon şovu gibi “acaba ne yapacak?” beklentisini aylardır artırarak…

Bu anlaşmanın, gerçekten Amerikan çıkarlarını tatmin edip etmediği ve İran’ın hakikaten nükleer silah üretme niyetinden bu anlaşma ile vazgeçip geçmediği tartışılır. Ancak bu başka bir yazının konusu. Benim kafamı kurcalayan noktalar başka… Pek çok soru var yanıtlanması gereken…

Şöyle ki:

 1. Trump yönetiminin İran’ı nükleer silah üretme hedefinden alıkoyacak planı ne? Hatta şöyle diyeyim. Böyle bir plan var mı?
 2. Var ise ne zaman uygulamaya geçecek? Yoksa neden alternatif üretilmeden bu anlaşmadan cayan taraf Amerika oldu?
 3. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya’nın, İran’la imzaladıkları anlaşma kötü bile olsa; neden tüm dünyanın gözü önünde İran’a, haklı olarak, “Amerikalılara güven olmaz” deme fırsatı verildi?
 4. İsrail başbakanı Netenyahu’nun İngilizce olarak kocaman fontlarla naklen yayınlanan Power Point sunumu Trump üzerinde ne kadar etkili oldu?
 5. Netenyahu neden 2003 yılından beri hem İsrail hem de Amerikan istihbaratı tarafından bilinen ve 2007 yılında Amerikan istihbarat raporlarında detayları açıklanan bilgileri şimdi ısıtıp önümüze sürdü?
 6. Netenyahu bunları Trump’ın bilmediğini, bırak 2003 ve 2007 yıllarını, Trump’ın 2018’den bile haberi olmayan bir salak olduğunu mu düşündü?
 7. Hiçbir etkisi olmadıysa neden Trump, Netenyahu’nun bu sunumuna atıfta bulunarak anlaşmadan çekildi?
 8. Acaba 1 hafta ara ile gerçekleşen bu iki olay başbakan ile başkan arasında bir danışıklı döğüş müydü?
 9. Öyle ise Amerikan başkanı neden İsrail başbakanının güdümünde izlenimi veriyor?
 10. Başka ülkeler ve başbakanlar da Netenyahu’nun taktiğini kullanıp büyük fontlu Power Point sunumları ile Trump’ı kandırmayı ya da üzerinde etkili olmayı deneyebilirler mi?
 11. Netenyahu İran ile savaş mı istiyor? Malum, bilgileri İran’dan çalan ve dünyaya açıklayan o. İran’ın bunu cevapsız bırakacağını düşünmek yanlış olur.
 12. Ancak İran, gerek iç ve gerekse dış politikada, 3 boyutlu satranç oynayabileceğini ve her halükarda, onlarca yıl süren ekonomik yaptırımlar altında bile, hayatta ve ayakta kalmayı başarabileceğini 1980’den beri sergiliyor. Şimdi, tabiri caizse, neden tongaya düşsün?
 13. Netenyahu, İran ile muhtemel bir savaşa elbette Amerika’yı çekip Amerika’yı kullanmak istiyor. Ama İsrail istihbaratı ve askeri gücü bile İran ile savaş istemezken, neden Bibi İran ile savaş yaratma peşinde görünüyor?
 14. Netenyahu’nun yolsuzluklardan dolayı iç politikada başı dertte ve savaş tehlikesi bile İsrail halkının dikkatini başka yöne çekmeye yetiyor. Acaba temcit pilavı gibi dünyaya sunduğu 2003 istihbaratının sebebi bu mu?
 15. Ve herşey bir yana, beni vatandaş olarak endişelendiren en büyük husus: Trump, büyük fontlu Power Point sunumları ile dalavereye getirilebilecek kadar aptal mı?

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!