TİYATRO VE KOSTÜM ... - Halimiz
her şey bir şey için oluyor, her şeyin bir sebebi vardır, her şeyin bir nedeni vardır, olumsuz duygularla başa çıkma, olumsuz düşüncelerle başa çıkma
HER ŞEY BİR ŞEY İÇİN OLUYOR
24 Ekim 2019
gün batarken, güzel şiirler, aşk şiirleri, en güzel aşk şiirleri, sevgiliye gönderilecek güzel şiirler
GÜN BATARKEN
24 Ekim 2019
tiyatro ve kostüm, kostümün tiyatrodaki önemi, tiyatro kostümleri, kostümün anlamı, kostümün önemi

Kostüm, tiyatroda sanatçıların oyuna uygun giydikleri kıyafettir.

Devlet Tiyatroları yakın zamanda 70.yılını kutladı. Cüneyt Gökçer Sahnesinde gerçekleştirilen program kapsamında fuayede çeşitli oyunlarda kullanılmış olan kostümler de sergilendi. Ayakkabısından şapkasına, elbisesinden ayakkabısına, yelpazeden saç tokalarına ve çeşitli aksesuarlara kadar giydirilmiş mankenler muhteşem bir şölen görünümündeydi.

TİYATRO VE KOSTÜM ... 1

Kostüm, Tiyatro’da oyunu ve konuyu, oyuncunun rolündeki kimliğini tamamlayan önemli bir unsur. Hikâyeye ve dekora uygun olarak tasarlanan ve uygulanan kostüm, aynı zamanda konunun tarihsel yapısını, izleyiciyle yakın ilişkisini, dekor ve ışık unsurlarını, yaşanmışlık izlenimlerini de yansıtmak durumunda.

TİYATRO VE KOSTÜM ... 2

Kostüm tasarımlarında büyük ve alanlarında usta bir ekip işbirliği yapmakta ve fikirler paylaşılmakta. Sadece terziler değil, kostümün üzerindeki her bir parçada farklı görevlilerin emeği var. Aksesuarcılar, kuaförler, çiçekçiler, şapkacılar, makyajcılar, ressamlar ve diğer alanlarda çok sayıda görevli, sahneye çıkan sanatçıların başarılarına katkıda bulunmakta. Birbirini tamamlayan kostüm ve dekor sanat eserinin kalitesine değer kazandırmakta, performansı artırmakta.

TİYATRO VE KOSTÜM ... 3

Kostümün ayrı ve uzun bir hikâyesi var. Oyun belirlendikten sonra yönetmen hikâyesini tasarım ekibiyle paylaşıyor. Birlikte çalışmalar başlıyor, araştırmalar yapılıyor, adım adım alınan kararlar ve incelemeler sonrasında ortak karar veriliyor. Denemeler sonrasında gerekli değişiklikler yapılarak eskiz çalışmalarına geçiliyor. Yönetmenin tekrar incelemesi ve değişiklik talebi yerine getirildikten sonra yapım gerçekleştiriliyor.

TİYATRO VE KOSTÜM ... 4

Kostüm, oyunla birlikte seyirciyi adeta bir zaman yolculuğuna çıkaran ve oyun kişilerini gerek renkleriyle gerek biçimiyle betimleyen vurgulayıcı bir unsur ve sahnenin dekorla birlikte bütünleyici bir dilidir. Kostümde renklerin de ayrı bir dili vardır: Siyah yas ve ölümü; karşıtı olan beyaz saflığı ve temizliği; sarı hastalık; mavi vakur, gurur ve huzuru; yeşil yeniden diriliş, doğanın canlanışı; kırmızı aşk ve şehvet; mor asalet ve kraliyetin renkleriyle dile getirilişidir.

Elbette bu kadar kısa bir hikâye değil. Uzun mu uzun ve yorucu bir çalışma olduğunu da kabul etmeliyiz. Kostümleri iğneyle kuyu kazmak gibi büyük emekle hazırlayanları, emeği geçenleri saygıyla selamlıyorum.

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!