TİYATRO MU DEDİNİZ? - Halimiz
TİYATRO MU DEDİNİZ? 2
BENİM YOLCULUĞUM
10 Ekim 2019
TİYATRO MU DEDİNİZ? 3
HAYAT, İKİNCİ BİR ŞANSI HAK EDER
10 Ekim 2019
TİYATRO MU DEDİNİZ? 4

Diğer sanat dalları alınmasın lütfen.

Devlet Tiyatroları Yeni Sezon Oyunlarıyla Sahnede…

Sanat dünyasında “sanatların babası kimdir” diye sorsanız galiba çoğunluk “Tiyatro” diye bağıracaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tiyatro sezonunu 1 Ekim’de açtı. Ankara’da Büyük Tiyatro, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi, Şinasi Sahnesi, Küçük Tiyatro, Akün Sahnesi, Altındağ Tiyatrosu, İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi, Stüdyo Sahne, Oda Tiyatrosu, Ziraat Sahnesi, Cer Modern Tiyatro sahneleri izleyicilerini saygı ve sevgiyle bekliyor.

Ekim ayı programında harika oyunlar var: Reis Bey, Cimri, Lüküs Hayat, Küçük Burjuva Düğünü, Fare Kapanı, Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını, Suç ve Ceza, Leyla İle Mecnun, Kapan (Sleuth),Divane Ağaç (Yunus Emre), Gulyabani, Oyun Odası, Siyahlı Kadın (Bir Hayalet Oyunu), 12 Öfkeli, Terörist, Maskeliler, Vatan Yahut Namık Kemal, Eyvah Nadir, Kontrabas, Mikado’nun Çöpleri, Bankta İki Kişi.

TİYATRO MU DEDİNİZ? 5

Meraklılarına duyurulur.

Tabi yalnız Ankara’da değil İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Kahramanmaraş, Elazığ, Malatya, Samsun, Çorum, Zonguldak, Denizli, Ordu ve Edirne’de de sahneler açıldı. Türkiye tiyatrosunda parlak bir dönem yaşandığını söyleyebiliriz.

Nasıl mı?

Yeni dönem oyunların biletleri ilk satış gününde bitiyor. Bir örnek mi, çalıştığım kurum olmasına rağmen Lüküs Hayat başta olmak üzere bilet bulamadım. Evet, aynen böyle. Çok sevindirici.

Çünkü tiyatroda an’ı ve heyecanı birlikte yaşıyorsunuz. Zaman zaman karakterlerin rolüne bürünüyor, oyuncuyla dost oluyorsunuz.

DT Genel Müdürü Mustafa Kurt, Genel Müdürlük Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesi’nde düzenlediği basın açıklamasında, 2018-2019 sezonu ile 2019-2020 sezonu hakkında yaptığı bilgilendirmede, “tüm bölgelerde başarılı bir sezon geçirdiklerini, toplam 1 milyon 770 bin seyirciye ulaştıklarını, geçen sezonda 90’ı yeni olmak üzere yaklaşık 150 oyunun tiyatro severlerle buluşturulduğunu” ifade etti.

TİYATRO MU DEDİNİZ? 6

Genel Müdür Kurt, “Ankara’da klasik oyunlar ve yerli yazarlar haftaları düzenlediklerini, her birinde 15 binden fazla izleyiciyle buluştuklarını, tüm illerde turne düzenlediklerini, 6 uluslararası festivali seyirciyle buluşturduklarını, ilk kez DT’da üniversitelerin yazarlık bölümü öğrencileriyle atölye çalışmaları gerçekleştirdiklerini” belirtti. Sahne sayılarının arttığını, iddialı oyunların prömiyer yapacağını, Devlet Tiyatrosu’nun artık hiç perde kapatmayacağını belirten Genel Müdür Kurt, sezonun yerli ve yabancı oyunları hakkındaki açıklamalarını da duyurdu.

İşte oyunlardan bazıları…

Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde 5 Ekim 2019 tarihinde prömiyeri /ilk gösterisi yapılan “Lüküs Hayat” müzikali 19 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek. Eser Ekrem Reşit Rey tarafından yazılmış ve Cemal Reşit Rey tarafından da bestelenmiş.

Küçük Tiyatro’da 4 Ekim 2019 tarihinde Prömiyeri yapılan, 19 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek olan Güngör Dilmen’in eseri “Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını” 19.yüzyılın sonunda Aksaray’da geçen bir hikâye. Cumbalı harap evlerin, oymalı mermer aynalı, yalaklı bir hayrat çeşmenin, sokakta söyleşen, dertleşen, paylaşan kadınların olduğu eski bir İstanbul hikâyesi. Ve gazlı kömürlerin tutuşturulmasıyla başlayan ama bir türlü söndürülemeyen büyük yangını anlatıyor.

Altındağ Tiyatrosu’nda 4 Ekim 2019 tarihinde Prömiyer yapılan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eseri Gulyabani 20 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek. Uyarlayan Lale Oraloğlu, Rejisör Y:Volkan Özgömeç.

Küçük Tiyatro’da 22 Ekim 2019 da prömiyeri yapılacak olan Leyla ile Mecnun 31 Ekim’e kadar devam edecek. Yazar: İskender Pala, Rejisör: Mustafa Kurt, reji Yrd.: Cevat Duman ve Müge Sefercioğlu.

Oda Tiyatrosu’nda 1 Ekim 2019 tarihinde prömiyeri yapılan Vatan Yahut Namık Kemal oyunu 19 Ekim 2019’da sona erecek. Yazar: Ergün Sav, Rejisör Faruk Günuğur.

4 Ekim 2019 tarihinde Prömiyeri yapılan ve Bertolt Brecht tarafından yazılan, Yılmaz Onay tarafından çevrilen Küçük Burjuva Düğünü Şinasi Sahnesi’nde seyirciyle buluştu. 26 Ekim 2019 tarihine kadar devam ediyor.

İyi seyirler…

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!