terörü konumlandırırken ... - Halimiz
a big hurry to make the new constitution the law of the land
12 Ocak 2017
şengül hablemitoğlu: toplumsal travma, psikolojik teröre dönüşme eğilimi taşır
12 Ocak 2017

avukat mustafa güler, askeri istihbarattan emekli bir albay. terör denilince akademik bilgi birikiminin ötesinde yıllarını adadığı mesleği gereği de terörle mücadelede aktif deneyimi var. memleketimizde giderek artan terör saldırıları geleceğimize dair kaygılarımızı tetiklerken, terörün hayatımızın bir parçası olduğunu artık yadsıyamacak bir hale geldik. hal bu olunca, terörü doğru konumlandırmaya çalışarak sohbetimize başladık. 

teröre, küresel boyuttan bakarak başladık sohbetimize. amerika’nın, 11 eylül 2001’de uğradığı terör saldırısı ardından afganistan müdahalesi ve ırak işgalinin yarattığı açmazlara değindik. “soğuk savaş sonrası dünyada tek kutuplu bir düzene gidildi. doğu bloğunun çökmesi ile bir güç boşluğu oluştu. özellikle orta asya ve orta doğu bölgesinde oluşan bu güç boşluğu terör örgütleri ile dolduruldu,” diyen güler türkiye’nin bu dönemde gelişen dış politik eğilimleri doğru okuyamadığı için hatalar yaptığını söyledi. “bu emperyalist güçlerin sınırlarımızda kaotik ortam yaratmasına biz vesile olduk. arap baharı dolayısı ile çıkan kıvılcımı biz yanlış okuduk … amerika’nın yanlış politikalarına biz yardımcı olduk,” dedi.  

sohbetimizin ikinci bölümüne üst akıl diye adlandırılan emperyalist güçlerin – olayları her daim istedikleri gibi yönlendirdikleri algısının – abartılı olduğunu vurgulayarak başladık. mustafa güler, emperyalist güçleri doğrudan karşımıza almanın da akılcı olmadığını vurguladı. dış politikada kazanım sağlayabilmek için bu güçlerle de makul bir ilişkiyi sürdürmenin gerekliliğine dikkat çekti. terörle mücadelede ülkenin güvenliğini nasıl etkileyeceğini düşünerek de incirlik üssünün geleceğini ve halkı neredeyse yarı yarıya ayrıştıran anayasa değişiklik paketini ele aldık. 

ve sohbetimizin son bölümünde 2017’de terörle mücadelede neleri öngördüğümüzü ele aldık. mustafa güler, yeni seçilen amerikan başkanı donald trump’ın göreceli de olsa mutlaka bölgeye yönelik politikalarında değişikliğe gideceğini vurguladı. ve bu yönetimin, suriye sınır boyumuzca bir kürt oluşumunu yaratmak için daha fazla işi zora sokmayacağını ifade etti. ancak bu yıl terör olaylarının artarak devam edeceğini de vurguladı. 

mm

Tülin Daloğlu

Publisher / Yayıncı - tulin.daloglu@halimiz.com Bu sitenin yayıncısı ve baş editörüyüm. Gazetecilik mesleğimde yirmi yılı geride bıraktım. Başta Türk medyası olmak üzere, Amerika, İngiltere ve İsrail medyalarında yazılarım yayınlandı. Ankara, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezunum. Üzerine aynı bölümde master çalışmam var … Ve Washington, D.C., Amerikan Üniversitesi'nde medya hukuku üzerine ikinci lisans üstü çalışmamı tamamladım. Şimdi, bu yeni mecrada huzurlarınıza çıkıyorum … yazarak, konuşarak, bilgi odaklı yürüyerek var olmaya kıymet verenlerdenim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!