TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE - Halimiz
TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE 2
İRAN’DA NELER OLUYOR?
18 Ocak 2018
TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE 3
İKİNCİ JOHNSON MEKTUBU VAKASI
18 Ocak 2018
TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE 4

“İnşa edilen bir kütüphane, yaratılan bir hayattır” demiş Carlos Maria Dominguez… İşte bu sözü doğrularcasına Ankara’da temizlik işçileri muhteşem bir projeye imza attı. Çankaya belediyesinde çalışan işçiler, çöpleri toplarken kenara atılmış halde buldukları kitapları toplayarak bir kütüphane kurdular.

Belediye 2000 yılından bu yana Ankara’nın İmrahor Mahallesi’nde atıl halde olan tuğla fabrikasını bir buçuk yıl önce restore ederek çöp toplama şantiyesi haline getirmiş. Daha sonra fabrikanın içerisi, belediye işçilerinin kullanabileceği dinlenme odası, berber, kuaför gibi alanların bulunduğu bir tesise dönüştürülmüş.

TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE 5

Son 7 aydır işçiler çöpleri toplarken çöp konteynerleri yanına bırakılmış kitapları da toplayarak yaklaşık 4 bin kitaptan oluşan bir kütüphane kurmuşlar. Kütüphaneye beklentinin üzerinde bir ilgi olduğunu belirten yetkililer projenin duyulması ile kitap bağışlarının da başladığını söylüyorlar.

Belediye işçileri mesaileri arasındaki boş zamanlarında kütüphaneyi kullanarak geçiriyorlar. Hedeflerinin kütüphaneyi daha da büyütmek sonrasında da temizliği ve bakımı yapılan kitapları civardaki ihtiyaç sahibi okullara göndermek olduğunu belirtiyorlar.

Kütüphanede dünya klasikleri, korku gerilim, Türk edebiyatı, siyaset gibi farklı kategorilerde kitaplar bulunuyor. Kitaplar kategorilerine göre tasnif edilmiş ve ahşap raflara dizilmiş. Kütüphanede bulunan her şey geri dönüşümden gelen malzemelerle yapılmış. Kütüphaneden öncelikle şantiyeyi kullanan temizlik işçileri istifade ediyormuş. İşçilerin çocukları da kendileri için oluşturulan çocuk kitapları bölümünü diledikleri gibi kullanabiliyormuş.

TEMİZLİK İŞÇİLERİNİN YARATTIĞI HAYAT: ÇÖPLÜKTEN ÇIKAN KÜTÜPHANE 6

“Kitaplar bir şey öğrenmeye niyeti olan herkes için okunduğu zaman bir şey söyleyen kaynaklardır.”

Kütüphane herkese açıkmış. Bu vesile ile kitaplarını çöpe atanlara burayı ziyaret etmelerini ve kitaplarının nasıl değer kazandığını, aslında o kitapların esas ait olduğu yerin neresi olduğunu görmelerini tavsiye ederim. Belki bir sonraki sefere çöpe atmak yerine bağışta bulunarak yararlı bir iş de yapmış olurlar.

Kitapların yeri çöplükler değildir. Bunun bilinci ile bu güzel kütüphaneyi kuran, ona hayat veren, kitapları ait oldukları ve kıymet buldukları yerlerine taşıyan Çankaya belediyesi temizlik işçilerini tebrik ediyor ve kendilerine teşekkür ediyorum. Ellerine, yüreklerine, emeklerine sağlık.

Sevgiyle kalın…

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!