TEMEL CİLT BAKIMI - Halimiz
HİPOFİZ
28 Şubat 2019
ORTAKLAŞMAK
28 Şubat 2019

Cildimiz tüm vücudumuzu saran en büyük organımızdır. Vücudu korumak, ısı dengesini sağlamak, dış uyaranlara ilk tepkiyi vermek dışında geçmişten günümüze güzelliğin ve zarafetin de simgesidir aynı zamanda. Temiz, sağlıklı, canlı ve parlak deri görünümü için düzenli bakım şarttır.

Günümüzde cilt bakımı çok çeşitli seçenekler sunan ürünlerle biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Cilt bakımındaki en önemli adım kişinin hangi cilt tipine sahip olduğudur. Normal, yağlı, kuru ve sıklıkla karma cilt tipleri vardır.

  • Eğer cildiniz gözenekli, aşırı yağlı parlak görünüyor, sivilceler, siyah noktalar oluşturuyorsa yağlı cilt tipi,
  • Eğer cildinizde gerginlik, pullanma, hassasiyet yaşıyorsanız kuru cilt tipi,
  • Eğer bazı alanlar kuruyor, bazı alanlar ise sivilceler, siyah noktalar oluşturuyorsa karma cilt tipine sahipsiniz demektir.
  • Ayrıca yoğun lekeleriniz varsa lekeli tip, kırmızı damarlı ve reaktif bir cilt ise hassas tip cilt yapısı var demektir.

Cilt bakımında üç nokta sac ayağı şeklinde adlandırılır:

  1. Temizlik
  2. Nemlendirme
  3. Güneşten korunma

Her aşamada cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. Bu konuda dermatoloji hekimlerine başvurarak uzman görüşü alabilirsiniz.

Üç aşamalı bakımı düzenli yapmak gereklidir. Ayrıca yaş ilerledikçe farklı serumlar, yağlar bakıma eklenmelidir. Ayrıca derideki fazla yağı ve makyajı cilt tipine uygun toniklerle temizlemek de gerekebilir.

Farklı kozmetik işlemler yapıldıysa o dönemlerde hekimin önerisi ile ileri bakım yapılmalıdır.

Düzenli medikal cilt bakımları yaptırmak ise cilde gerekli ışıltı, dolgunluk ve temizliği sağlayacaktır. Uygun şekilde yapılmış derinlemesine temizlik cilt ışıltısı için vazgeçilmezdir.

Güneş koruyucu krem alırken de cilt tipine göre seçmeli ve uygun bir güneş koruyucu krem olmasına dikkat edilmelidir. Piyasada güneş korumaya yönelik çok çeşitli ürünler vardır. Güneş koruyucu kreminizi en az 30 güneş koruyucu faktör (SPF) olacak şekilde edinmek uygun olacaktır. Eğer cildinizde kızarıklık yaratan kılcal damarlanma, lekeler veya çiller, aşırı hassasiyet ya da sivilcelenme gibi farklı problemleriniz varsa güneş kremleriniz de bu gibi durumlara yönelik olmalıdır.

Cildinize uyumlu en az spf 30 güneş koruma faktörlü kreminizi seçtikten sonra uygun miktar ve sıklıkta kullanım önemlidir. Evden çıkmadan en az yarım saat önce tüm yüze sürmeli ve 2-3 saatte bir kremi tekrar sürerek koruma etkinliği sürdürülmelidir.

Çok kuru cilt yapısına sahip kişiler için güneş koruyucu kremin nemlendirici etkisi yeterli gelmemektedir. Bu nedenle zemine günlük nemlendirici krem ve onun üzerine güneş koruyucu krem sürülebilir.

mm

Dr. Cansel Köse Gürer

Dr. Cansel Köse Gürer 1990 yılında Ankara Anadolu Lisesi Almanca Bölümü’nden mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamlamış, ardından aynı fakültede uzmanlığını alarak Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı olmuştur. ​2002-2005 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sağlık ve Rehberlik Merkezi’nde uzman dermatolog, 2006-2007 Almanya “München Technical Üniversität Haut und Allergie Klinik” te misafir dermatolog, 2008-2011 Ankara Özel Medicana International Hastanesi’nde uzman dermatolog, 2011-2013 Ankara Özel Form Polikliniği’nde uzman dermatolog ve mesul müdür, 2013-2018 yılları arasında da Ankara Özel Güven Hastanesi ve Güven Çayyolu Tıp Merkezi’nde uzman dermatolog olarak görev yapmıştır. Uzmanlık alanları arasında genel dermatolojik hastalıkların yanısıra dermokozmetoloji ve dermatolojik girişimsel uygulamalar gelmektedir. Şu anda Ankara'da kendi kliniğinde hizmet vermekte olan Dr. Cansel Köse Gürer’in lazer uygulamaları eğitmenliği, dolgu, prp, mezoterapi, kimyasal peeling, altıniğne radyofrekans gibi çok sayıda dermokozmetik uygulama sertifikaları mevcuttur. Dr. Gürer, iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!