TATİL VAKTİ ÖDEM TOPLAMIŞ OLABİLİR MİSİNİZ!!! - Halimiz
TATİL VAKTİ ÖDEM TOPLAMIŞ OLABİLİR MİSİNİZ!!! 2
Sanat her yerde…
6 Temmuz 2017
TATİL VAKTİ ÖDEM TOPLAMIŞ OLABİLİR MİSİNİZ!!! 3
Müzik ve Beethoven
6 Temmuz 2017
TATİL VAKTİ ÖDEM TOPLAMIŞ OLABİLİR MİSİNİZ!!! 4

Evettt… uzatmalarla birlikte on günlük bayram tatili bitti. Yediğiniz tatlılarla, baklava böreklerle birlikte bir de vicdan azabı peydahlandı. Belki içkiler içildi, mangallar yakıldı, açık büfede birkaç tur atıldı, aile sofralarında bir de şu böreğin bir de bu baklavanın tadına bakıldı, yan gelip yatıldı. Geriye ‘ayy nasıl yedim anlatamam, hemencecik iki kilo almışım, her tarafım şişti, yüzüğüm bile olmuyor’ nidaları kaldı… Üstüne bir de sıcaklar bastırdı. Siz patlamaya hazır balon gibi ne yapsam diye düşünerek dolanıyorsunuz ortalarda…

Endişeye mahal yok. Muhtemelen vücudunuz su tuttu. Yani ‘ödem’ dediğimiz durum meydana geldi.

Nedir ödem? Nasıl oluşur? Nasıl önlenir?

Ödem vücutta su tutması ve şişkinlik olarak bilinen bir tıp terimidir. Vücudun bazı bölümleri enflamasyon veya hasardan dolayı şişer. Bu belli bir kısımda görülebildiği gibi bütün vücudu da kapsayabilir. Kan damarlarınız geçirgen olduğunda yandaki dokulara sıvı salgılar, fazla sıvı birikir ve dokuların şişmesine yol açar. Düşük albümin seviyesi, alerjik reaksiyonlar, kalp hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, hamilelik, hormonal dengesizlikler, kadınlarda premenstural dönem ve ilaç kullanımı gibi sebepleri olabildiği gibi yanlış beslenme sonucu da meydana gelebilir.

Ödem hastalık kaynaklı değil ise, stres, aşırı kilo, yorgunluk da bu etkiyi gösterebilir.

Genellikle bayram veya tatil sonrası meydana geldiğinde sebepleri

 1. Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek
 2. Fazla alkol tüketmek
 3. Fazla karbonhidrat yemek
 4. Az su içmek
 5. Az hareket etmek
 6. Aşırı sıcaklık
 7. Alerjen yiyecekler olabilir

Peki nasıl normale döneceğiz?

Beslenmeniz belirli bir dönem için raydan çıktıysa çözüm kolay… Biraz dikkat, ödem atıcı sıvılar, düşük karbonhidratlı bir beslenme modeli ve hareket istediğiniz sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Başka neler size yardımcı olabilir bakalım:

 • Organik Elma Sirkesi

Bir bardak suya 1-2 tatlı kaşığı sirke koyarak günde iki kez tüketebilirsiniz

 • Epsom Tuzu Banyosu

1 çay bardağı magnezyum sülfat içerikli İngiliz tuzunu banyonuza koyarak içinde 15-20 dakika kalınabilir.

 • Masaj

Zeytinyağı veya herhangi bir yağla yaptıracağınız masaj lenfatik sistemi harekete geçirerek suyun vücuttan atılmasına yardım eder

 • Maydanoz

Çay şeklinde hazırlayabileceğiniz gibi gün içinde salatalarda, çorbalarda tüketmeniz maydanozun diüretik etkisinden faydalanmanızı sağlar.

 • Karahindiba

Bu bitki de doğal bir diüretiktir. Ayrıca potasyum barındırdığı için vücuttaki sodyum oranını dengeler, bu da şişkinlik ve enflamasyonun giderilmesine yardımcı olur.

1 çay kaşığı karahindiba otunu 1 bardak fincan sıcak suda 5 dakika bekleterek tüketin.

Benim böyle durumlarda sıklıkla tükettiğim ve tavsiye ettiğim ‘Ödem Atıcı Çay’ tarifimden de faydalanabilirsiniz.

Bu çay için:

 • Yarım demet maydonoz
 • Yarım demet dereotu
 • 750 ml su

Suyun içine malzemeleri koyup bir taşım kaynatın, yemeklerden sonra birer bardak için. Tadı yoğun gelirse limon ile tüketebilirsiniz. Kalan maydanoz ve dereotunu blenderden geçirerek yemeklerde veya çorbalarda kullanabilirsiniz.

Ama hepsinden önemlisi bu kaçamakları yaşam tarzı haline getirmemek. Birkaç günlük flört olarak düşünüp normal hayata adapte olabilmek…

Hepinize ödemsiz, sağlıklı ve dengeli günler dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!