TANIKSAN, SORUMLUSUN - Halimiz
TANIKSAN, SORUMLUSUN 2
DAVUTOĞLU “OUT”, YENİ OSMANLICILIK HALA “IN”
19 Eylül 2019
TANIKSAN, SORUMLUSUN 3
YAŞLI ADAM VE OĞLU
26 Eylül 2019
TANIKSAN, SORUMLUSUN 4

Çocukken zorbalarla karşılaşmamış çocuk yoktur. Ya zorbalığa uğramıştır, ya zorbalığa şahit olmuştur, ya da zorbalık yapmıştır.

Ben şahit olanlardan bahsetmek istiyorum. Tanık olduğu halde bir şey yapmayandan…

Şahit olmak bir sorumluluk yükler insanın sırtına. Eğer farkındaysan, görüyorsan, sorumlusundur. Zorbalığı yapan biz değiliz diye kendimizi boşuna kandırmayalım yani. Zorbalar büyüyünce bu tavırlarını iş yerlerinde sürdüren yöneticilere, eşlere, öğretmenlere dönüşüyorsa, bunda tanıkların payı büyük….

Zorbalığın iş hayatındaki uzantısı mobbing olabiliyor. Zorbalık tek bir kişi tarafından astlara yapılırken, mobbing bir grup çalışan tarafından tek bir kişiye yönelik, sistemli bir şekilde kişinin özgüvenini zedeleyip, kendini yetersiz hissetmesine ve sonunda da hatalar yapmasına sebep olacak şekilde davranarak kişiyi yıldırma yöntemi. Özellikle ev geçindiren kişiler mobbing’e direnmeye çalışıyor, “kurban” rolünü oynayarak, psikolojik şiddete maruz kalmalarına rağmen işte çalışmaya devam ediyor.

İşin ilginç yanı, çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de mobbing sessizce izleniyor. Kimse bu konuda bir şey yapmıyor. Maddi gücü olan dava açıyor veya işyerinden ayrılmak zorunda kalıyor.

Burada sorun, sessiz çoğunluk. Izleyici olanlar. Zorbalar da zorbalık da bu insanlar sayesinde var.

13 Reasons Why/ Ölmek için 13 sebep bu konuya dikkat çekmeyi amaçlayan bir dizi. Hakkında sosyal medya paylaşımı aracılığıyla dedikodu çıkan bir genç kızın ölmeden önce hazırladığı kasetler ile kendi sesinden, ölümü seçme sebepleri anlatılıyor. Gerçekten iç burkucu bir dizi.

İzleme ve izlenme ihtiyacının zirve yaptığı bir çağda çevrim içi zorbalık bir çok gencin hayatını karartarak onları intihara sürüklüyor.

Egitimpedia sitesinde okuduğum bir makale, ebeveynlere zorbalık tespiti ve kurbanla iletişim konularında yol gösteriyor.

Özellikle gençler belirli bir akran grubunda yer alabilmek adına zorbalık yapabiliyor. Çete şeklinde de görülebilecek bu gruplar okul ortamında göz önünde olmaktan çok büyük haz alıyorlar. Yani zorbalar seyirciye ve görülmeye muhtaç.

Makalede diyor ki aşağıdaki belirtileri gösteren çocuk zorbalığa maruz kalıyor olabilir:

 • okula gitmeyi reddetme
 • sık yaşanan karın ağrıları, baş ağrıları ve diğer fiziksel şikayetler
 • gerginlik ve huysuzluk
 • uyku bozukluğu (gece kabusları ve uykuya dalmakta zorluk dahil)
 • yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler
 • alt ıslatma
 • sebebi bilinmeyen bir şekilde üzgün, yalnız, endişeli ve/veya depresif görünme
 • okuldan sonra ve hafta sonları akranlarıyla etkileşimden kaçınma
 • okulda yalnız olduğundan bahsetme
 • kendini suçlamada artış
 • çaresiz ya da değersiz hissetme
 • okul servisine binme korkusu
 • okul performansındaki ani değişim
 • intiharla ilintili herhangi bir söz* (örneğin “Yaşamasam kimsenin umurunda olmaz”)

Eğer çocuğunuzun zorbalığa maruz kaldığını düşünüyorsanız sakın ona “Bu çocukları kızdıracak bir şey söyledin mi?” ya da “Onlara önce sen mi bir şey yaptın?” gibi sorular sormayın. Bu, çok sık karşılaşılan bir ebeveyn hatası olarak geçiyor makalede. Bu, “kurbanın” probleme sebep olduğu varsayımı yaratıyormuş.

Detaylı bilgi için makalenin tamamını linke tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.

Benim ilginç bulduğum, başkasının başına gelen korkunç bir şeye (küçük düşürülme, şiddet görme vb.) şahit olan kişinin duruma müdahale etmemesi.

Huffington Post’ta yer alan bir makaleye göre Bystander/zorbalık tanıklarının olaya karışmaması için bir kaç sebep var.

 1. Mutlaka biri müdahale eder düşüncesi: Tanıklar nasıl olsa biri bir şey yapar düşüncesiyle aksiyona geçemeyebiliyor. Özellikle okullarda çocuklar bunu yetişkinlerin (öğretmen/çalışan) sorumluluğunda sanıyor.
 2. Zorbalığın kendine yönelmesi endişesi: Eğer olaya karışırsam bir dahaki sefere bana zorbalık yapar düşüncesi.
 3. Yaptığı şey hoş olmayabilir ama o benim arkadaşım: Özellikle iyi arkadaşlardan biri zorbalık yapıyorsa, diğeri, durumdan hoşnut olmasa bile arkadaşının yanında yer alıyor. Arkadaşıyla çatışma yaşamaktansa onun doğru olmayan davranışına göz yumuyor.
 4. Aslında bir şey yapardım ama ikisini de pek tanımıyorum. Bazı çocuklar sadece sevdiği/tanıdığı insanlar zorbalığa uğradığında bunu engellemeye çalışacağını söylüyorlar. Burada yakınlık kavramı pasif durması için bir gerekçe oluşturuyor.
 5. Dışlanma korkusu: eğer sesimi çıkartırsam topluluktan dışlanırım endişesi.
 6. Durdurmak için ne yapacağını bilememe: Çocuklar çoğunlukla saldırgan davranışla karşılaştığında bunu nasıl durduracağını bilemiyor .

Aslında, okulda ve evde yetişkinlerin görevi, çocuklarına bu tür davranışla baş etme yollarını öğretmek olmalı.

Özellikle zorbalıkta tanığın rolü çok büyük çünkü zorbanın gücünü sessiz kalabalıktan alıyor.

Hep aklımızda tutalım, duyuyorsak, görüyorsak, biliyorsak sorumluyuz. Suça asla ortak olmayalım.

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!