SURİYE MESELESİ - Halimiz
SURİYE MESELESİ 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
29 Ağustos 2019
SURİYE MESELESİ 3
HOŞÇAKAL BABA
29 Ağustos 2019
SURİYE MESELESİ 4

AKP’nin Suriye politikası başından itibaren çok riskliydi. Ülkemiz için büyük sorunlar yaratma potansiyeli vardı. Nitekim öyle de oluyor.

İdlib ile ilgili son gelişmeler gerçekten çok tehlikeli bir manzara oluşturuyor. Bu bağlamda şu hususların altını çizmekte yarar var:

  1. Eylül 2018 içinde imzalanan Soçi Anlaşması’na göre Türkiye, İdlib ve çevresinde 12 gözlem noktası kuracak, sonra da Nusra ve benzeri grupların ağır silahlarını alacaktı. Bu bağlamda Rusya Devlet Başkanı Putin Türkiye’nin sözünü tutmadığını iddia ediyor ve gözlem noktaları kurulmasına rağmen Nusra’nın İdlib’in yüzde 90’ını ele geçirdiğini ve bölgedeki Rus üssüne yönelik saldırılarına devam ettiğini belirtiyor.
  2. Esad’a göre de “Türkiye, Nusra ve diğer gruplara yardım ediyor.” Suriye ordusunun İdlib’e yönelik bir operasyonu başlatarak kısa süre içinde 100 yerleşim bölgesini kurtarmasının arkasında bu iddialar yatıyor.
  3. Rusya ve İran destekli Suriye ordusunun, kendi toprağı olan İdlib ve çevresini kurtarma kararlılığında olduğu kesin ve net. Rusya, söz konusu bölgede bulunan Çeçen, Özbek, Uygur, Dağıstan ve eski Sovyet vatandaşı 15 bin civarındaki teröristi temizlemek istiyor. Bunun için de en gelişmiş uçak, füze, tank ve savaş teknolojilerini Suriye’ye gönderdi.
  4. Mevcut Suriye politikası ile Türkiye’nin işi çok zor. Moskova, Tahran ve Şam kararlı ve aceleci. Sebep basit: Er ya da geç Suriye ordusu kendi toprağında hakim olacaktır.
  5. Bence bu işin içinden tek çıkış yolu var. O da, sonuçları ne olursa olsun, 2011 öncesine dönmek ve Şam ile barışmak.
  6. Türkiye’yi yönetenlerin yanlış hesap yapmamaları lazım. Rusya ve İran büyük bir savaşı göze alır ve yine de Suriye’den vazgeçmezler. Unutmayalım ki hem İdlib, hem Fırat’ın batısı ve hem de doğusu Suriye’nin egemen, uluslararası olarak tanınmış toprağıdır. Şam ile iş birliği ve eşgüdüm yapılmadan, sınırlarımızın güvenliği gerekçe gösterilerek atılan veya atılacak adımların sürekliliği ve meşruiyeti düşünülmemelidir.
  7. Türkiye’yi yönetenlerin göz önünde bulundurması gereken bir başka gerçek de, son anlaşmaya rağmen ABD’nin YPG/PKK’ya olan desteğinin hızla devam etmesidir.

Son olarak şunu da vurgulamakta yarar var. Ülkemizdeki Suriyeli mülteci sorununun çözülmesi de Şam ile barışmaya ve 2011 öncesine dönmeye bağlıdır. Giderek derinleşen ekonomik ve sosyal sorunlarımızın üstesinden gelinebilmesinin ön koşullarından biri de bu olarak gözükmektedir.

mm

Dr. Ali Tigrel

Devlet Planlama Teşkilatı Eski Müsteşarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!