STRES ATMA YÖNTEMLERİ - Halimiz
STRES ATMA YÖNTEMLERİ 2
NEDEN TÜKENDİM?
7 Kasım 2019
STRES ATMA YÖNTEMLERİ 3
MEDYANIN HALİ
7 Kasım 2019
STRES ATMA YÖNTEMLERİ 4

Hayatın içinden geçip giderken bizi yönlendiren sorunlardan biri de stres ve stresli olmak. Stresi kökten söküp atamayacağımıza göre ona bakış açımızı değiştirip nasıl baş edeceğimizi öğrenebiliriz. Strese dayanıklılık kazanıp kendimizi güçlendirmek için yapabileceğimiz birkaç yöntem var;

  1. Uyku

Gün boyu fiziksel veya zihinsel yoğunluk yaşayıp bedenimizi iyileştirmenin en iyi yolu uyku. Kimine göre 6 kimine göre 8 saat uyku yeterli. Önemli olan büyüme hormonu ve melatoninin salgılandığı zaman dilimi. Bu hormonun üretimi ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sona erer. 23:00 – 05:00 saatleri arasında salgılanan melatonin ise 02:00-04:00 arasında en yüksek değerlerine ulaşır. Melatonin ana antioksidan olarak kabul edilir ve salgılanması için karanlık bir ortamda uyumak gereklidir.

  1. Topraklanma

Topraklanma bedeninizi ve zihninizi şimdiki zamana getirmektir. Stres genellikle düşüncelerimizden kaynaklanır. Zihin stres altında olduğunda daha çok düşünce üretmeye başlar. Bu kısırdöngüyü kırmak ve bu ana dönmek için her türlü yöntem topraklanma olarak adlandırılabilir. Örneğin beden taraması yapmak veya 5 duyu kontrolü (şu an ne duyuyorum, işitiyorum, görüyorum, tadıyorum, dokunuyorum) sizi hızla düşüncelerinizden ayırıp bu anda olmanıza destek olur.

  1. Nefes

Nefes, endişe ve kaygı dolu düşüncelerden uzaklaşmak için süper bir yöntem. En kolay olanı ya da en etkilisi bence nefesinizi saymak. 1’den 10’a kadar nefes alıp verişinizi sayın, 10’a gelince tekrar baştan başlayın. Ya da kare nefes uygulaması, yani 5’e kadar sayarak nefes alın, 5’e kadar sayarak nefesinizi tutun, 5’e kadar sayarak nefes verin ve tekrar 5’e kadar sayarak bekleyin. Her gün beş dakikanızı ayırarak ne kadar rahatladığınızı ve gevşediğinizi fark edin.

  1. Meditasyon

Zihni ve bedeni sakinleştirmenin en güçlü yolu. Her gün düzenli yaptığınızda stresi azalttığı, odaklanmayı kolaylaştırdığı, daha neşeli bir ruh haline ulaşıldığı yapılan araştırmalarda da belirtiliyor. Sadece nefesinize odaklanın, belki karnınızın nefesle şişip sönmesine, belki de nefesiniz burnunuzdan girip çıktığındaki hisse. Hangisi kolayınıza gelirse. Aklınız bir düşünceye kaydığında tekrar nefesinize odaklanın.

  1. Beslenme

Bunun önemini ne kadar yazsam, vurgulasam az gelir. Her gün beslenmesini doğal ve sağlıklı hale getirenlerin hayatlarının nasıl değiştiğine şahit oluyorum. Bağırsaklarımız, ikinci beynimiz; sinir sistemimiz, tüm bedenimiz yediğimiz yiyeceklerden etkileniyor. Stresten dolayı yiyorum diyorsanız tercihlerinizi değiştirin ve nasıl değiştiğinizi görün. Daha enerjik, sakin ve neşeli hissetmek ne güzel olurdu…

  1. D vitamini

Hastalıklara karşı korur, depresyonu azaltır, kemik sağlığını korur, solunum enfeksiyonlarını azaltır, diyabet riskini azaltır. Bunlar sadece faydalarından bazıları. Kış aylarında güneşten daha az faydalandığımız için mutlaka D vitamini değerlerinizi ölçtürerek önlem alın.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

1 Comment

  1. mehmet incili dedi ki:

    Önerileriniz harika, konsantre ve bilimsel. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!