SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMAYALIM - Halimiz
SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMAYALIM 2
EVDE İLİŞKİ YÖNETİMİ
9 Nisan 2020
SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMAYALIM 3
CORONA VİRÜS KABUSUNDAN SONRA NE OLACAK?
9 Nisan 2020
SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMAYALIM 4

Sokakta gördüğünüz mama ve su dolu kaselerin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Bu kaplar, çoğu zaman o mahallede oturan hayvanseverler tarafından doldurulur. Eğer bu mama kapları dolmazsa, hayvanlar çöpten beslenmeye çalışır. Mikrop içindeki çöp konteynırlarından bozulmaya yüz tutmuş yemekleri yiyen sokak hayvanları hasta olurlar. “Hayvanların hasta olmasından bana ne?” diyebilirsiniz. Hasta sokak hayvanları hem kendileri, hem de yaşadıkları sokak için sağlık riskleri teşkil ederler. Her şeyin ötesinde hiçbir canlının, insan ya da hayvan, çöpten beslenmek zorunda kalması vicdana sığacak bir durum değil.

Covid-19 salgını sırasında sokaklar boşaldı ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın sokağa çıkması sınırlandırıldı. Bu yüzden sokaklardaki hayvanlar çok zor durumda. Hayvanseverler besleme yapmaya devam etseler de, eskisi gibi, bir kaç sokak dolaşıp tanıdığımız hayvanları kontrol etmek ve yeterince besleme yapmak için sokakta vakit geçirmek riskli bir hale geldi.

Bu yüzden hepinizi, apartmanlarınızın önüne bir kap mama, ve daha önemlisi bir kap su çıkarmaya davet etmek istiyorum. Şimdi bu işi nasıl yapmamız gerektiğinden konuşalım.

En ideal olanı, hayvanlara köpek ve kediler için hazırlanmış mamalardan vermektir. Bu mamaları ucuz fiyatlara marketlerden bulabilirsiniz. Evinizde bulunan boşalmış yoğurt, dondurma gibi plastik kaplar bu iş için biçilmiş kaftandır. Sadece kapların temiz olmasına özen göstermelisiniz.

Eğer mama almak istemiyorsanız, yemek artığı da çıkarabilirsiniz. Ancak, lütfen hayvanlara kendinizin yemeyeceği bozulmaya yüz tutmuş artıkları vermeyin. Yoğurda veya artan çorbaya doğranmış bayat ekmek verebilirsiniz. Bir diğer nokta ise kemik. Tüylüler kemiklere çok tezahürat etseler bile, kemik yemek onlar için zararlı olabilir. Eğer yemek artığı çıkarıyorsanız, lütfen yenmemiş olanlardan bir sonraki beslemede kurtulun ve sokakta bakteri üretmesine izin vermeyin.

Mamayı nereye koyacağınızdan emin olmayabilirsiniz. Apartman bahçelerinde, hayvanların biraz gizlenerek yiyebileceği yerler idealdir. Ama mahallenizdeki hayvanları hiç tanımıyorsanız, çöplere yakın yerlere de koyabilirsiniz. Hayvanlar çöp eşelemeye alışkın oldukları için, sizin vereceğiniz mamayı da bulurlar. Çöpe çok yakın olmaması kafidir.

İnsan ve hayvanlar arasındaki virüs transferi henüz yeterince araştırılmamış ve vakalar anekdot düzeyindedir. Yine de besleme yaparken hayvanları sevmemek ve eve gelince elleri iyi bir yıkamak şart.

Unutmayalım ki, sokaktaki hayvan popülasyonundan biz sorumluyuz. Petshoplardan alıp, hevesimiz geçince sokağa attığımız ve kısırlaştırmadığımız hayvanlar sokaklarda yaşayıp üremeye devam ediyor. Onlara bu yaşam alanını açan bizleriz ve sorumluluk hissetmek zorundayız. Sokak hayvanları ortalama hayatlarının dörtte birine ulaşabilirlerse şanslıdırlar. Çoğu diğer hayvanlarla yemek ve alan için kavga etmekten kaynaklanan yaralardan, trafikten ve hastalıklardan çok kısa zamanda ölür.

Son olarak bu zor zamanlarda yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de bir tüylü evlat edinmektir. Hayvanları evlerimize aldığımızda, iki taraflı bir alışma dönemi olur ve karantina zamanı bu iş için biçilmiş kaftan. Bir tüylünün hayatınıza katacağı faydalar saymakla bitmez. Evcil hayvanlar en muhteşem antidepresanlardır. Bu zor günler bittiğinde, belki size kendi evcil hayvanımı sahiplenme hikayemi de anlatırım. Kedim Kuymak, şu an sokaklarda beslemeye ve hayatta tutmaya çalıştığım hayvanlardan biriydi. Şimdi, evimin neşesi ve benim de can yoldaşım oldu. Hayvanlarla haşır neşir olmak hayat değiştiren bir deneyimdir. Bu deneyim sizin için, apartmanınızın önüne koyacağınız bir kap mama, bir kap suyla başlayabilir.

mm

Ezgi Çetin

1990 Ankara doğumluyum. Eğitimimi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamladım. Hayattaki tutkumu üreten insanları teknoloji marifetiyle desteklemekte ve hak ettiklere yere gelmelerine yardımcı olmakta buldum. Bu yüzden bilişim sektöründe çalışıyorum ve internetin özgürlüğüne inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!