SİYASİ BİR DARBE - Halimiz
SİYASİ BİR DARBE 2
C-UM-HUR-İYİ-ET
2 Kasım 2017
SİYASİ BİR DARBE 3
NAKİYE ELGÜN’ÜN EĞİTİM LÜKSÜ
2 Kasım 2017
SİYASİ BİR DARBE 4

Washington’daki fırtınayı takip eden Pazartesi sabahı, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale edip etmediğini inceleyen hükümet görevlisi Robert Mueller’in, Trump’ın başkanlık kampanyasını yönetenler için gözaltı kararı çıkardığına dair duyumlar geldi.

İlk iki iddianame kimseyi çok fazla şaşırtmadı. Başkan Trump’ın Beyaz Saray’a gidebilmek için yürüttüğü kampanyayı kısa bir süre yöneten Paul Manafort; daha önce de, aralarında vergi kaçırma ve milyonlarca dolar para aklama gibi pekçok şeyle suçlanmıştı. Uzun süre birlikte iş yaptığı ve aynı zamanda Trump kampanyasına da danışmanlık yapmış olan Rick Gates de Manafort gibi, benzer suçlamaların hedefi olmuştu.

Evet, her ikisi de büyük isimlerdi ama Mueller aylardır çalışarak aleyhlerinde sayfalarca delil hazırlamıştı, yani nispeten kolay hedeflerdi.

Haklarında, iş ilişkileri ile ilgili iddianameler hazırlanılmış olması, başta Trump olmak üzere hiç kimseyi şaşırtmadı. Manafort ve Gayes, F.B.I yetkililerine teslim olurken Trump bu ikiliye karşı başkanlık kampanyası ile ilgili bir suçlama bulunmadığını söyledi ve “hiçbir ilişki yoktur” diye bir tweet attı.

Hiçbir ilişki yoktur. Yani 2016 başkanlık kampanyasına Ruslar müdahil olurken kendi ekibinin onlarla işbirliği yaptığına dair bir kanıt yoktur demek istiyordu.

Aslında durum tam da öyle değildi.
Manafort, Mueller tarafından suçlanan üç isim arasında en bilineni olabilirdi ama en büyük sürpriz o değildi.

Büyük sürpriz birkaç saat sonra geldi, Mueller, Trump kampanyasının eski danışmanlarından George Papadopoulos’un, Rusya ile olan ilişkileri ile ilgili F.B.I’a yalan beyanda bulunduğunu itiraf ettiğini açıkladı.

Peki F.B.I’a ne ile ilgili yalan söylemişti? Kendisini, ellerinde Hillary Clinton hakkında “kirli” bilgiler olduğunu söyleyen Rus yetkililerle biraraya getirmek isteyen aracılar ile hiçbir teması olmadığını söylemişti, bu yalandı.

Mahkeme dökümanlarına göre, mevzu bahis “kirli” bilgilere, binlerce e posta da dahildi.
Zaman çizgisini takip etmek gerekirse; aracılar, Papadopoulos ile, Ulusal Demokrat Komitesinin bilgisayarları heklendikten sonra fakat bu haber kamuda duyulmadan önce irtibata geçmişlerdi. Şimdi ise Papadopoulos, tüm bildiklerini Mueller’in ekibine anlatıyor.

Hukuk fakültesi akademisyeni Andrew Cohen, New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Brennan Merkezi tarafından internette paylaşılan bir açıklamasında “Esas tehlike birileri konuşmaya başlayınca başlar” diyordu.

“Başkan için, Manafort dosyasını bir yolsuzluk dosyası olarak değerlendirip görmezden gelmesi kolaydı ama maalesef aynı şey Papadopoulos belgelerinin açılması konusunda geçerli değil; bu tamamen yeni ve çok mühim bir durum, Başkan ve şakşakçıları her ne kadar Rus bağlantıları ile hiçbir ilişkileri olmadığını, bunların komplo teorileri olduğunu söyleseler de, durumun öyle olmama olasılığı hâlâ mevcut.” diyen Cohen sözlerine şöyle devam etti, “Bu olasılık aynı zamanda çok tehlikeli bir olasılık ve tehdit de içeriden geliyor.”

Beyaz Saray bu gelişmelere; Papadopoulos’un parayla tutulmuş değil, kampanyada gönüllü olarak çalışan birisi olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Oysa genç adamın, kampanya sırasında yapılan ulusal güvenlik toplantısında Trump ile beraber fotoğrafları vardı ve Trump o zamanlar kendisinden “harika bir çocuk” diye bahsediyordu.

Perde arkasından gelen haberlere göre, Papadopoulos ile ilgili gelişmeler Başkanı çok hiddetlendirmişti. Trump belki, Manafort ve Gates de dahil olmak üzere diğer kampanya çalışanlarının da itirafçılık yapmaya başlayacaklarından korkuyor ya da soruşturmanın hızla kendisine ve çocuklarına doğru ilerlemekte olduğunu düşünüyordu.

Şu anda Trump’ın yapabileceği fazla bir şey yok. Teknik olarak, F.B.I direktörü James Comey’i kovduğu gibi, Mueller’i de kovabilecek yetkiye sahip olsa da, bu hareketinin sonucunda çıkacak siyasi savaşı göze alamayacağı için bunu yapmayacaktır.

Demokrat Part’nin senatodaki lideri Chuck Schumer, Trump’ı “Başkan, hiçbir münasebetle suruşturmacıların işine karışmamalıdır.” diye uyardı.

Başkan’ın destekçileri ise, onun tam da bunu yapmasını istiyorlar. Bazı Kongre üyeleri, Mueller’in soruşturma fonlarının kesilmesini isterken, muhafazakar kanadın medya mensupları da Fox ve diğer haber kanallarından soruşturmacıları istifaya çağırıyorlar.

Her iki temenninin de gerçekleşmesi çok mümkün görünmüyor. Tam tersine,bu ilk iddianameler, Washington’a ve Amerikan haklına, Robert Mueller ve soruşturma ekibinin bu işi daha da ileriye taşıyacaklarının ipuçlarını veriyor.

Başkan, her ne kadar bu soruşturmanın, Demokratlar tarafından uydurulmuş suçlamalardan kaynaklanan, basının da desteklediği bir cadı avından başka bir şey olmadığını iddia etse de, Mueller bu laflara kulak tıkayıp çalışmaya devam ediyor.

Trump, soruşturmanın bir Cumhuriyetçi tarafından yürütüldüğünü (Mueller) ve soruşturmacıyı atayanın yine bir Cumhuriyetçi olan, Adalat Bakanı yardımcısı (Rob Rosenstein) olduğunu unutmuş görünüyor.

Oysa bu soruşturma tarafgir bir cadı avı değil; derin ve titiz bir gerçek arayışı. Bu soruşturma, bu ülkede Başkan ve adamları da dahil hiçkimsenin yasaların üzeründe olmadığını kanıtlıyor.

Çeviri: Deniz Yurdakul

mm

Paula Wolfson

Paula Wolfson is a veteran Washington correspondent who has covered three presidents and six presidential campaigns. She was the White House bureau chief for the Voice of America before switching to commercial radio, where she reported on science and health care policy, Recently she returned to her first love and is writing once again on American politics and foreign policy for halimiz.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!