SİGARAYI NASIL BIRAKTIM? - Halimiz
HER ŞEYİN ÖZÜ
14 Mart 2019
CİLDİNİZE DE BAHAR GELSİN!
14 Mart 2019

Ben yaklaşık 20 yıl sigara içtim. Hem de ciddi bir içici. Uçaktan indiğimde bir elimde sigara bir elimde çakmak olurdu. Gece yarısı uyanır bir sigara içer tekrar uyurdum. Her duygulandığımda, sinirlendiğimde, yemek sonrası, kahve ile birlikte, bir kadeh içki yanında, dertleşirken, canım sıkıldığında, keyif yapmak için, düşünmek için, bağırsak düzenim için, içebildiğim için yıllarca sigaranın esiri oldum.

Sanırdım ki sigara olmadan hayattan keyif alınmaz. Kahvenin ne manası var, içki hele ayrılmaz ki sigaradan, yemeğin üstüne öyle boş boş oturmak mı ?

Hepsi çok güzel oluyor, hem de daha iyi oluyor.

Benim sigara bırakma yolculuğum birkaç denemeden sonra başarılı oldu.

İlk bırakmam bir arkadaşımın genç yaşta kalp krizi geçirmesiyle korkuyla oldu. İki sene içmedim. Bir gün hadi kahveyle bir tane tüttüreyim dediğim an iş bitti. Yeniden başa döndüm. Bir bakmışım ki yeniden paket bitmeye başlamış.

Sonra kendimi yıllarca istediğim anda bırakıyorum ama şimdi istemiyorum çünkü keyif alıyorum yalanıyla kandırdım.

Kanada da yaşadığım yıllarda sigara içmek öylesine ikinci sınıf vatandaş yerine koyulmak anlamındaydı ve öylesine işkenceydi ki.! Açık havada her yerde içilmez, kiralık evlerde içilmez, bir restoranın bahçesinde içilmez. En son spor hocam da sigarayı bırakmazsan seni çalıştırmayacağım diye üstüme gelince “tamam” dedim “bunun zamanı geldi.”

Nasıl yapacağım peki?

Bir gün katıldığım bir sağlık fuarında hocalarımdan biriyle konuşurken bana Allen Carr’ın konferanslarından bahsetti. “Biraz pahalı. Yalnız istersen önce kitabını okumakla başla” dedi. “Peki” deyip kafamda bir köşeye attım.

Bir gün kitapçıda gezerken karşıma çıktı. Tamam bu bir işaret deyip kitabı alıp okumaya başladım. Kitabı okurken sigara içiyordum ve bitmesin diye bir ay sürdü okumam.

Kitap bittikten sonra bu son sigaram deyip bir tane içtim ve o gerçekten son sigaram oldu. Sonrasında zor bir hafta geçirdim ama üstesinden geldim. Aklıma geldikçe yürüyüşe çıktım, dizi seyrettim, su içtim, bir şeyler atıştırdım.

Bunu yazma amacım size bunu herkesin yapabileceğini göstermek. Ben yaptıysam herkes yapabilir. Yeter ki isteyin!

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim.

Unutmadan ben kitabi İngilizce okudum ama Türkçe çevirisi de var.

Allen Carr

Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!