SİBO NEDİR? - Halimiz
SİBO NEDİR? 2
SEN: BİR ANKA KUŞU
29 Ağustos 2019
SİBO NEDİR? 3
SİGARA İÇMEYİN
29 Ağustos 2019
SİBO NEDİR? 4

SIBO, Small İntestinal Bacterial Overgrowth ya da Türkçe ifadesiyle İnce Bağırsaklarda Aşırı Miktarda Bakteri Çoğalması. Genel olarak semptomları karın ağrısı, şişkinlik, kramplar, kabız, ishal, hazımsızlık, gaz, yiyecek intoleransları, huzursuz bağırsak sendromu, histamin intoleransı, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu, vitamin mineral eksiklikleri, otoimmün hastalıkları, geçirgen bağırsak sendromu, rosecea, ciltte kızarıklık ve bazen kilo kaybı…

Bildiğiniz gibi sindirim sistemi mikrobiyomu bağışıklık sisteminizde, tiroit fonksiyonlarınızda, kemik ve genel sağlığınızda büyük öneme sahiptir. Mikrobiyomumuz, trilyonlarca ve bin değişik çeşitte mikroorganizma içerir. Fakat genellikle bu organizmalar kalın bağırsaklarda yaşarlar. Genel olarak görevleri yiyeceklerin parçalanması, vitaminlerin emilimi ve atıkların elimine edilmesidir. Bazen yer değiştirerek ve ince bağırsaklarda çoğalarak istemediğimiz sonuçlara yol açarlar.

Yani;

  • Karbonhidratlar bakteriyi besler
  • Bakteri çoğalması hidrojen üretir
  • Hidrojen mikroorganizmayı besler
  • Mikroorganizma metan gazı üretir

Ve size bu semptomları yaşatmaya başlarlar.

Sibo’yu teşhis etmenin bir yöntemi de laboratuarlarda yapılan nefes testidir. İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesini değerlendirmek için laktuloz çözeltisinin hasta tarafından içilmesini takiben emilerek dolaşıma geçer ve akciğerlerden süzülerek nefes yoluyla dışarı atılır.

Bu testle, nefeste hidrojen ve metan gazları bulunur ise bağırsak bakterilerinin çeşitleri ve aşırı çoğalması hakkında bilgi verir.

Diğer bir yöntem ise bakteri kültürüdür. Bu test için ince bağırsağa kadar endoskop veya katater ile girilip ince bağırsak florasından bakteri örneği alınması ve alınan bu örneğin kültür ortamında üretilmesi gerekir.

Sibo oluşmasında en önemli nedenler;

  • Antibiyotik kullanımı
  • Asit giderici ilaçlar
  • Steroitler
  • Fazla karbonhidrat ve şeker tüketmek
  • Alkol tüketmek

Bu durumda tedavi için doktor kontrolünde antibiyotik ve probiyotik tedavisi ve temiz beslenmek çok önemli. Gluten, süt ve süt ürünlerinden uzak, düşük karbonhidrat içeren bir beslenme şekli ve düşük FODMAP diyeti (ki buradaki linkteki geçmiş yazımda bulabilirsiniz) olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Destek almak için bir uzmana başvurmakta fayda var. Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!