ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... - Halimiz
ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 2
DEMİR GİBİ SAĞLAM…
6 Aralık 2018
ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 3
SESSİZ GECE
6 Aralık 2018
ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 4

9.Uluslararası Şefika Kutluer Festivali, 1 Aralık 2018 Cumartesi günü muhteşem bir açılışla Yenimahalle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde hayranlarıyla buluştu. 20 Aralık 2018 tarihine kadar Ankara, İstanbul ve Antalya’da devam edecek olan festivalde, Slovakya, Filistin, Rusya ve İsrail’den gruplar yer alıyor.

Açılışta, Slovakya Cumhuriyetinden ülkemize ilk kez gelen 50 kişilik geleneksel “Bratislava Boys Choir’un genç erkek çocuklarından oluşan ve dünyanın hemen her ülkesinden davet alan ünlü Bratislava Çocuk Korosu muhteşem performansı ile açılışa büyük renk kattı. İzleyicilerin de katılımıyla iki ülkenin (Türkiye ve Slovakya) Milli Marşıyla başlayan programda, Oratoryolardan kantatlara, mistik eserlerden çağdaş halk şarkılarına kadar solo ve koro çok sayıda şarkı seslendirilirken, “Üsküdar’a Giderken” şarkısı da büyük başarıyla koro tarafından seslendirildi. Orkestrayı Viyana Ekonomik Forum Kültür Komitesi Başkanı ve müzik editörü olan şef Eugeniy Chevkenov yönetti.

ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 5

4 Aralık’ta gerçekleştirilen ikinci konser programı, “sihirli flüt unvanlı” Şefika Kutluer&Filistin Genç Müzisyenler Orkestrasıyla devam etti. Filistin’den gelerek Şefika Kutluer’e eşlik eden ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim ve Filistinli düşünür Edward Said tarafından kurulan Filistin Genç Müzisyenler Orkestrasının sunduğu muhteşem müzik ziyafeti hayranlıkla izlendi. Sözlerini anlamamakla beraber müziğin ritmine kapılan biz izleyiciler uzun süre alkışlamaktan kendimizi alamadık. Müziğin dilinin evrensel olduğu bir kez daha onaylanmış oldu.

ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 6

Festival Programı dahilinde 1-21 Aralık tarihleri arasında sergilenmek üzere Hanoch Pıven-Israil Rengarenk ve Esprili Portreler Sergisi de Nazım Hikmet Sanat Merkezi sergi alanında devam ediyor.

ŞEFİKA KUTLUER ANKARA'DA... 7

Ankara konserleri 12 Aralık/Şefika Kutluer Fado Çalıyor; 17 Aralık/Sunum: Çiğdem Köksal Schmidt:Klaus Schmidt ile Göbeklitepe; 19 Aralık/Şefika Kutluer ve Moskova Devlet Tchaıkovsky Konservatuvarı Yaylılar Orkestrası; 20 Aralık/Çin Zhejiang wu Operası Müzisyan ve Dansçıları ve Refik Kutluer’in “Korumak için tanımak lazım” sunumuyla sona erecek.

Şefika Kutluer Kimdir?

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solist sanatçısıdır. 1979 yılında üstün başarı ile Ankara Devlet Konservatuarından mezun oldu. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın üyesi oldu. A. D. Konservatuarında flüt öğretmenliği yaptı. Kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisinde devam etti. Viyana’da Uluslararası Flüt yarışmasında 3.olan sanatçı ertesi yıl aynı yarışmada Dünya birincisi oldu. “Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 Inter-Lyra ödülünü aldı. Sony Classical tarafından çıkarılan Carmen Fantasy adlı albümü “ALTIN CD ÖDÜLÜ”ne layık görüldü. Ayrıca Gallo International firmasından “GALLO ALTIN CD KOLEKSİYONU” ödülü aldı. A.B.D., İngiltere, İsviçre, İtalya, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsveç, İspanya, Slovakya, İsrail, Singapur, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya, Estonya, K.K.T.C., Makedonya, Hırvatistan, Tunus,  Karadağ,  Azerbaycan, Çin ve Japonya’da çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı. Radyo ve televizyon programları yaptı ve çok başarılı eleştiriler aldı. İspanya sarayında Kral ve Kraliçenin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi. “Sihirli Flüt” olarak tanınan Kutluer birçok uluslararası Televizyon ve Radyo programında çaldı.Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni , İskoç oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Slovak Filarmoni Orkestrası, gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, kompakt diskler yaptı. Dünyada sağladığı popülaritesi ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in CD’leri Pan Classical,Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır. Kaynak:(http://www.guzelsanatlar.gov.tr/TR-3187/sefika-kutluer.html)

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!