SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... - Halimiz
SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... 2
GÜNEY AFRİKA: ÇÖZÜM MÜ, HAYAL KIRIKLIĞI MI?
20 Haziran 2019
SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... 3
SESSİZ DERBİ
20 Haziran 2019
SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... 4

Neden İmamoğlu?

‘’İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Lazım’’.

Ekrem İmamoğlu kampanyasını yukarıdaki tema üzerine kurdu ve başarılı oldu. Ben 56 yıllık bir kent sakini olarak çocukluğumun İstanbul’unu çok özlüyorum. Özellikle boğucu trafiğin olmadığı caddelerini, etrafı ağaçlarla dolu sokaklarını, ciğerime çektiğimde içimi açan havasını, iki katlı bahçeli evlerini, selam verip öpücük aldığım sakinlerini, rahatça gezebildiğim güvenli kenar mahalleleri ve sağlıklı, doğal, tarımsal alanların korunduğu herkesin bahçeli evlerde oturduğu huzurlu Eski İstanbul’u özlüyorum.

Ekrem İmamoğlu’nun kent vizyonu hakkındaki yazısını okuduğumda hayalini kurduğum İstanbul’u vaat ettiğini gördüm. Ben bir Halk Sağlıkçı ve sosyal bilimlere ilgi duyan bir İstanbullu olarak sağlıkla ilgili olanları mercek altına aldığımda İmamoğlu’nun bizlere sağlıklı bir İstanbul vaat ettiğini de gördüm. O yüzden sağlıklı bir şehir isteyen herkesin oyunu İmamoğlu’na vermeye davet ediyorum.

SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... 5

Sağlıklı Şehir Nedir?

 Uluslararası açık kaynak verilerine göre dünyanın belli başlı 89 şehri incelendiğinde, İstanbul en sağlıklı şehir sıralamasında 88. ( sondan 2.) olarak görünüyor. Sağlıklı şehir kavramına baktığımızda pek sürpriz değil. İstanbul gerçekten sağlıksız olarak büyüyor ve kısa bir sürede yaşanmaz hale gelecek.

İnsanlar gibi şehirler de sağlıklı birer organizmalardır. Onların da sağlık ihtiyaçları vardır ve sağlıkları korunmalıdır. İstanbul’un 7 tepesi gibi sağlıklı bir şehrin de olmazsa olmaz 7 temel ilkesi vardır:

  1. Sağlıklı şehir, çevresini geliştirebilen ve kaynaklarını genişletebilen şehirdir.
  2. Sağlıklı şehir, kaliteli evler, temiz ve güvenli bir fiziksel çevreye sahip olmalıdır.
  3. Sağlıklı şehir, şehirde yaşayanların beslenme, barınma, su, iş, temiz hava, ulaşım ve güvenlik gibi belli başlı ihtiyaçlarının karşılandığı yaşam alanlarıdır.
  4. Sağlıklı şehir, doğal, tarihi, manevi ve kültürel mirasına saygılı bir şehirdir.
  5. Sağlıklı şehir, katılımcı demokrasi anlayışı ile toplum katılımın sağlandığı kararların tabandan tavana doğru oluşturulduğu güçlü ve dayanışma içinde kardeşçe, barış içinde yaşanan şehirdir.
  6. Sağlıklı şehir, herkese ulaşabilen azami düzeyde toplum sağlığı ve sağlık bakım hizmeti sunan şehirdir.
  7. Sağlıklı şehir, sağlık bilincine sahip olan vatandaşların yaşadığı ve onu geliştirmek için emek harcayan insanların yaşadığı şehirdir.

Yukarıda çerçevesini çizdiğimiz sağlıklı şehir ilkelerine ulaşmak için Dünya Sağlık Örgütü çaba sarf ediyor. Bu kapsamda DSÖ, Sağlık 2020 hedefinde iki temel noktaya vurgu yaptı;

  1. Herkesin sağlığının iyileştirilmesi ve kent yoksulluğunun yol açtığı sağlık alanındaki eşitsizliklerin giderilmesi,
  2. Sağlıklı şehir için liderliğin ve katılımcı yönetişimin iyileştirilmesi.

SAĞLIKLI BİR İSTANBUL İÇİN OYUM İMAMOĞLU'NA... 6

Dünya Sağlık Örgütünün hedefleri doğrultusunda Ekrem İmamoğlu’nun programını incelediğimizde sağlıklı bir şehir için umut verdiğini görebiliyoruz. Ekrem İmamoğlu’nun seçim programının meslek örgütleri, bilim insanları ve toplum önderleri tarafından uzun bir hazırlık süreci sonucu hazırlandığını biliyorum. Ekrem İmamoğlu’nun söylemlerine yansıyan programa göre sağlıklı şehirler hareketini iyi analiz ettikleri görünüyor. İmamoğlu’nun söylemlerinde kent yoksulluğuna vurgu yapması ve İstanbul’un % 25’inin yoksul olduğu vurgusu önemlidir. Böylece yoksulluk ve yoksunluğu gündeme taşıyarak bir farkındalık yaratıyor ve seçildiğinde önceliği bunlara ve engelli, yaşlı, çocuk, genç ve kadın gibi hassas grupların ihtiyaçlarına harcayacağını söylüyor. Kampanya videolarını izlediğinizde(https://www.ekremimamoglu.com) her bir hassas grup için ayrı bir video bulabilirsiniz.

Sağlık Bir Haktır ve Yerel Yönetimlere Büyük Görev Düşüyor…

Sağlığa harcanan bütçeyi ne kadar artırırsanız artırın yoksulluk, eşitsizlik, düşük gelir, barınma, beslenme, su, iş ve güvenlik gibi sağlığın sosyal belirleyicilerini* düzeltmediğiniz sürece sağlıklı bir toplum yaratamazsınız. O yüzden yoksul Küba, sağlığa trilyonlar harcayan zengin Amerika’dan daha ileri sağlık göstergelerine sahip.

Son Söz

Bu Pazar kimselere söz vermeyin. Sandığa giderek milli iradenize sahip çıkın. Sevgili okurlarıma her şeyin çok güzel olması dileğiyle iyi haftalar diliyorum.

* İnsanların doğduğu, büyüdüğü, yaşadığı ve çalıştığı şartlar sağlığın sosyal belirleyenleridir. Bu şartlar devlet gelirlerinin dağıtımı, devlet gücünün kullanımına göre biçim alır. Robin Hood gibi zenginden alıp fakire verirseniz kent yoksulluğu azalır ve belli bir eşitlik sağlanır.

 

mm

Dr. Ali Özyurt

1962 yılında İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1994 yılında Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı oldu. 2015 yılında Halk Sağlığı doktorasını tamamladı. İstanbul Tabip Odasında 30 yıldır değişik kurullar ve komisyonlarda gönüllü olarak çalıştı. Şu an Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu Üyesi. Evli ve bir kızı var. Söz Uçar Yazı Kalır adında bir anı-deneme kitabı var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!