RUSYA SORUŞTURMASINDA İLK TUTUKLAMALAR VE SUÇ KABULÜ... - Halimiz
RUSYA SORUŞTURMASINDA İLK TUTUKLAMALAR VE SUÇ KABULÜ... 2
CUMHURİYETİMİZ 94 YAŞINDA!
2 Kasım 2017
RUSYA SORUŞTURMASINDA İLK TUTUKLAMALAR VE SUÇ KABULÜ... 3
C-UM-HUR-İYİ-ET
2 Kasım 2017
RUSYA SORUŞTURMASINDA İLK TUTUKLAMALAR VE SUÇ KABULÜ... 4

Trump’ın seçim kampanyası eski direktörü Paul Manafort ve iş ortağı Paul Gates, Amerika aleyhine tuzak kurma, kara para aklama ve FBI’a yalan söyleme suçlamaları dahil 12 maddelik iddianame kapsamında, özel savcılık tarafından tutuklanmak üzereyken teslim oldular!

Pazartesi sabahı Amerika bu habere uyandı. Gün ilerledikçe anlaşıldı ki, asıl büyük haber ve şok yaratacak gelişme iddianamenin derinlerine gömülü şu haber idi: Trump’ın seçim kampanyası dış politika danışmanı George Papadopoulos, Rusya ile bağlantı ilişkileri konusunda FBI’a yalan söylemek suçlamasını kabul etti ve Temmuz ayından bu yana FBI ile işbirliği içinde.

Yazılarımı yakından takip eden okurlarım hatırlayacaktır; demiştim ki, kara paranın peşinden Doğu Avrupa ve Asya’nın çeşitli saraylarını dolaşıp Beyaz Saray’a, yani Trump’a uzanacağız. İşte bu tutuklama ve iddianame, Ukrayna’nın Mariyinsky Sarayı’ndan Kıbrıs’a ve oradan da Beyaz Saray’a ilk dokunuşu. İlk diyorum, zira Asya’da, Kremlin başta olmak üzere, bu soruşturmanın dokunacağı birkaç saray daha var.

Trump ve ekibi, iddianameyi de tutuklamaları da yok sayan hummalı bir gündemi değiştirme çabası içindeler. Trump’ın bu noktada son çırpınış fayda etmez sözünü iyice içine sindirmesi gerek, zira haftanın gelişmeleri önümüzdeki birkaç ayın nasıl şekilleneceği konusuna işaret ediyor. Gelin bu haftaki gelişmeler ne demek ve bundan sonra ne beklemek lazım birlikte inceleyelim:

Birincisi, Trump isterse avazının çıktığı kadar “Rusya soruşturması sahte ve asılsız” diye bağırsın, tutuklamalar ve suçun kabulü aksini kanıtlıyor.

İkincisi, Temmuz ayından beri, Papadopoulos, FBI’ın “içeriden muhbiri.” Yani son 4 aydır kiminle ne konuştu ise her kelimesi FBI tarafından kaydedildi. Yani FBI, soruşturmasında, tahmin üretip araştırmak yerine hangi hedefe nasıl yöneleceğini bilerek ilerliyor.

Üçüncüsü, suçlama dosyası Manafort ve ortağının 2005 yılından beri süren milyonlarca Dolar’lık kara para aklama operasyonunu, Ukrayna ve Rusya bağlantılı oligarşistlerle ilintili olarak detaylarıyla açıklıyor. Bu noktada, Trump’ın, Rusya, Doğu Avrupa ve Asya bağlantılı bilinen ve bilinmeyen tüm iş ilişkileri, FBI miktoskobu altında, dosyadaki detaylarla bağlantılı olarak yakında açığa çıkacaktır. Hatırlarsanız ben Trump’ın Rusya’ya boğazına dek borç batağında olan bir “milyarder” olduğu kanaatindeyim. İşte bunun belgeleri yakında ortaya çıkacak.

Dördüncüsü, iddianame kara para aklama üzerine kurulu. Yani, bundan sonra da kara para aklama noktaları ve işlemleri merkezde olacak. Özellikle de Rusya bağlantılı olarak.

Beşincisi, bu iddianame, yakın zamanda Rusya ile ilişkiye giren Trump danışmanlarını kapsamıyor; ama o yöne işaret ediyor. Kim bunlar? Michael Flynn ve oğlu Michael Flynn Jr. Yani Flynn’ler ile Trump’ın seçim kampanyası ve geçiş süreci bağlantılı olarak kim hangi sebeple irtibat içindeydiyse, FBI’ın hedefi. Özellikle de Flynn’e yapılan tüm ödemeler mercek altında zira soruşturma paranın peşinden ilerliyor.

Altıncısı, Trump’ın oğlu Donald Trump Jr. ve damadı Jared Kushner da iddianamede yer almamış. Ama biliyoruz ki, FBI’ın elinde onlar aleyhine de, Rusya ile Amerika aleyhine tuzak kurma arayışında olmak soruşturması kapsamında gönderdikleri e-postalar, yani yazılı deliller var.

Yedincisi, hatırlarsanız bahsetmiştim, Trump’ın federal suçları affetme yetkisi var ama eyalet suçlarını affetme yetkisi yok. Amerikan kanunlarına göre kara para aklama suçlamalarının eyalet bazında temeli olmaksızın federal düzeyde tutuklama emri yaratmasına imkan yok. Yani Trump af bile ilan etse, hem Manafort hem de ortağı muhtemelen eyalet bazlı olarak hapse girecek. Mesele kaç yıl olduğu: 10, 20, 50, belki de ömür boyu?

FBI soruşturması beklenenden hızlı ilerliyor. Benim analizlerime göre, bundan sonraki büyük adım Şükran günü ile Noel tatili arasında gelecek. Özellikle Kasım ayının son ve Aralık ayının ilk haftası önemli. Yeni tutuklamalar ve bu iddianamede yer almayan yeni saraylarla birlikte…

Haftaya görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

mm

Dr. Rengin Morro

Dr. Rengin Morro, terörizm ve çatışma çözümü çalışmaları alanında, kolay anlaşılabilir ve tatbiki çözüm önerileri ile tanınan uluslararası ilişkiler ve siyasi-ekonomik risk analizi uzmanıdır. Türk özel sektöründe başladığı iş hayatını, üniversite ve düşünce kuruluşları bünyesinde akademik çalışlamaları ile bütünleyerek sürdürmüştür. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden alan Dr. Morro, “Avrupa Birliği (AB) İçinde AB’nin Siyasi ve Ekonomik Entegrasyonuna Karşı Görüşler” tezi ile yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra “Çatışma ve Çatışma Çözümü Temelinde Türk-İran İlişkileri” tezi ile de doktora derecesini almıştır. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kontur-terör ve Çatışma Çözümü Dairesi Geçici Başkanı olarak çalışırken aldığı iş teklifi üzerine, Washington D.C.’ye göç etmiştir. Amerikan Üniversitesi ve George Mason Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve çatışma çözümü profesörü olarak görev yapmıştır. 2003 Şubat ayından bu yana iş ve akademik araştırmalarını Amerikan başkentinde sürdüren Dr. Morro, özel sektörün yanı sıra, ABD hükümeti ve ilgili kurumlarına uzmanlık alanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dr. Morro, bir İzmirli olarak ilk kez Yeni Asır Gazetesi’nde 1998 yılında başladığı dış politika yazılarını, Halimiz’de sürdürecek olmaktan heyecan ve gurur duymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!