RAMAZAN'DA ARININ - Halimiz
RAMAZAN'DA ARININ 2
HOŞ-AB
9 Mayıs 2019
RAMAZAN'DA ARININ 3
OLGUN İNSAN
9 Mayıs 2019
RAMAZAN'DA ARININ 4

Ramazan ayı geldiğinde mideyi ve sindirim sistemini dinlendirmek önemli. Yemek yediğimiz zaman çerçevesi içinde sağlıklı, mevsimsel ve ölçülü yemek dikkat edeceğimiz şeyler arasında olmalı. Bu sırada diğer önemli şey ise gün boyunca susuz kaldığımız için bol su tüketmek.

Klasik tavsiyeleri yine hatırlamakta fayda var.

Oruç açmak günün ilk öğünü olarak düşünüleceği için hafif yiyeceklerle başlayın.

Kahvaltılık ve çorba en iyi seçenekler arasında.

Yemeğinizi yavaş yiyin.

Mümkünse biraz ara verdikten sonra ana yemeğe geçin.

Fazla şekerli ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden kaçının.

Sebze ve salataya mutlaka yer verin.

Tatlıyı ve pideyi sınırlandırın.

Sahurda ise sizi gün boyu tok tutacak yağdan zengin, lif içeren, susuzluğunuzu giderecek yiyecekler seçin.

Yumurta, yulaf, yoğurt, kefir, kuruyemiş, çorbalar, zeytinyağlı sebze yemekleri, meyveler gibi.

Peki bedenimizi arındırırken ruhumuz ve zihnimiz ne durumda?

Ramazan ayı biraz daha içe döndüğümüz, belki hayatımıza negatif etki yapan şeylerden de arınmayı seçeceğimiz bir süreç olmalı.

Mesela daha az televizyon seyretmek, sosyal medyaya daha az zaman ayırmak, doğada daha çok vakit geçirmek, negatif düşünceleri farkedip uzaklaşmak, daha çok yardımlaşmak, kendimize ve etrafımızdakilere daha çok şefkat göstermek, daha cömert olmak, olumlu düşünmek ve konuşmak gibi…

Kendimiz ve hayatımız hakkında da biraz düşünüp tefekkür etmek, şükretmek ve sabretmenin önemini görmek, kendimize ve çevremizdekilere saygı göstermek gibi erdemleri hatırlamak için iyi bir fırsat ramazan ayı.

Bu arada önemli bir not;

İlaç kullanıyorsanız, diyabet, tansiyon gibi oruç tutmanıza engel olabilecek rahatsızlıklarınız varsa lütfen doktorunuza danışarak gerekli önlemleri alın. Sağlıklı olmak her zaman ön planda gelmeldir.

Ramazan ayını kilo vermek için değil arınmak için değerlendirin. Yemeyi abartmadığınız sürece bedeniniz dengeye kavuşacak ve daha sağlıklı bir hale gelecektir.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese huzurlu ve mutlu bir ramazan ayı dilerim…

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!