OKULLAR BAŞLARKEN - Halimiz
OKULLAR BAŞLARKEN 2
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
5 Eylül 2019
OKULLAR BAŞLARKEN 3
SİL BAŞTAN
5 Eylül 2019
OKULLAR BAŞLARKEN 4

Ben ilk okul 4. Sınıfa kadar Sivas’da okudum.

Orada öğretmenlerimiz bize yediğiniz çikolatanın gofretin kağıdını ne yere, ne de denize atmayın diye öğrettiler. Sokağı çöplük diye kullanmayın diye tembihlediler. (O zaman dondurma poşette değildi, olsaydı onun da kağıdını atmayın derlerdi herhalde.)

Sivas’da deniz yok, ben yaşta bir çocuğun yaz tatili en fazla sıcak çermiğe kadardır o da kükürtlü sıcak su havuzunun kenarında çikolata falan yiyemezsin, nefesini böyle şeylerle tüketmemen lazım…

İzmir’e ilk geldiğimizde Karşıyaka’dan vapura bindik Konak’a geçeceğiz. Bir mutluyum bir mutluyum sormayın, güneş pırıl pırıl parlıyor, denizi zaten daha önce görmemişim, yok böyle güzel bir mavi. Sahi o yıllarda Körfez temizdi ve kokmuyordu.

Ve bir kadın elindeki çöpü denize attı!

İlerdeki adam da elindeki izmariti denize attı!

Nefessiz kaldığımı bugün bile hatırlıyorum….

Elimde yediğim gofretin kağıdı, inince çöp kutusuna atacağım, dondum o an.

Vapurdan inene kadar şaşkın bir vaziyette o ikisinden gözlerimi ayıramadım, onlar da neden bize bakıyor bu çocuk boş boş gözlerle diye bana bakıyor….

Şimdi düşününce ciddi travma yaşamışım o an…

Deniz olmayan bir şehirden gelen çocuk biliyor denize çöp atılmayacağını koca insanlar bilmiyor, hala aklım almaz bunu….

Şimdi durum farklı mı?

Sorsanız çocuğunu en güzel, en iyi şekilde büyüttüğünü iddia eden anne babalar…

Çocukların ellerinde poşetli dondurmalar, alıp açıyor ve yere atıyor koşuyor, arkalarında anne babaları ne ikaz ediyorlar ne de alıp atıyorlar o çöpleri.

Deniz kıyıları cips poşetlerinden, naylon torbalardan geçilmiyor…

Bugün sahilde çubuk makarna poşeti vardı?!

Genelde piknik yerlerinin fotoğraflarını paylaşıyorlar “çöp içinde bırakmışsınız eğitimsiz insanlar “diye.

Gidin Bodrum sahillerine, biraz daha pahalı diye verdim örneği, Antalya kıyılarına veya herhangi bir sahil şeridimize, durum hep aynı…

Size öğretmenleriniz ilk okulda öğretmedi mi yere çöp atılmayacağını, aynı eğitim sisteminin çocukları değil miydik bizler?

 

mm

Şule Yüksel Günel

Şule Yüksel Günel Organizasyon/Aile Sistemi Açılımı™ Moderatörü Theta Healing® Eğitmeni ve uygulayıcısı Access The Bars® uygulayıcısı Access Facelift® uygulayıcısı Bioenerji ve Esma-ül Hüsna eğitimleri Sivas’da başlayan hayatım, İzmir’de okul, iş, çalışma hayatı, evlilik ve bir çok başka şehirde tayinlerle devam ederek nihayet emeklilik ve kişisel gelişim yolunda İzmir’de devam ediyor... Her an yeni bir şey öğrenmeye tutkuluyum. Farklı tekniklerle insanların yaşamlarına dokunmayı çok sevdim. Dokunduğum her insan ve yaşamla ben de gelişip, değişiyorum...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!