ÖĞRETMENLER GÜNÜ, KARIŞIK HATIRALAR... - Halimiz
ÖĞRETMENLER GÜNÜ, KARIŞIK HATIRALAR... 2
TAM KARARINDA
28 Kasım 2019
ÖĞRETMENLER GÜNÜ, KARIŞIK HATIRALAR... 3
ANKARALI OLMAK
28 Kasım 2019
ÖĞRETMENLER GÜNÜ, KARIŞIK HATIRALAR... 4

Öğretmenleriyle ilgili herkesin acı tatlı bir sürü hikayesi vardır. Size gerçek bir iki hikaye yazacağım.

Sivas’ın buz gibi gecelerinde televizyonumuzun olmadığı yıllarda annemle babamın okul hikayelerini dinlerdik, ikisi okul arkadaşıymış taa ilk gençlikten.

Babam bize hangi öğretmeninden, defterini unuttuğu, saçının azıcık uzadığı veya herhangi bir sebepten nasıl dayak yediğini, elinden nasıl kaçıp kurtulabildiğini anlatırdı gülerek. Dinlerdik. O da gülerdi içi üzülerek yine de saygıyla anardı onları. Hiç ağzından kötü bir söz çıkmadı öğretmenleriyle ilgili. Annem de ortaokulda öğretmenlerinin onları her fırsatta nasıl dövdüğünü anlatırdı ama yine de onlara hiç kötü sıfatlar yapıştırdığını hatırlamıyorum.

Ben ilkokul üçe giderken öğretmenler günü için babamdan bir hediye istedim. Babam da “tamam kızım, ben güzel bir hediye hazırlarım. Sen de verirsin,” dedi. Bir gün öncesinden yaklaşık elli santim uzunluğunda avcunun içini kapsayacak genişlikten gittikçe incelen yani beyzbol sopasının küçüğünü düşünün onun kadar, güzelce cilalanmış bir sopa getirdi. Kendisi atölyede yapmış ve cilalamış, organik ve handmade J)) “Al kızım, bunu öğretmenine hediye et’’ dedi. Ben de sevine sevine götürdüm. “Öğretmenim babam bunu sizin için kendi yaptı, öğretmenler gününüz kutlu olsun’’ dedim. O da gülerek aldı, teşekkür etti. İşin garibi öğretmenimizin ince bir sopası vardı; bizleri sıradayağına çekerken onu kullanırdı ve çok acıtırdı. Babamın yaptığı hiç acıtmazdı, hatta bizlere sorardı, “hangisiyle sıra dayağı istersiniz’’ diye ve bütün sınıf “Şule’nin babasının yaptığı olsun öğretmenimm’’ diye bağırırdı da çok gurur duyardım babam yaptı diye.

Şimdi başka bir hikayeden izin alarak paylaşım yapacağım…

G.Y’ nin öğretmeni Sema Çınar’a yıllar sonra yazdığı bir mesaj:

Bir kadın bir çocuk yuvasına gider. Kirli saçları ve bakımsızlığıyla bir köşeye sinmiş olan küçük kara bir kız çocuğuna sarı bir gömlek ve siyah bir de tayt giydirir. Çantasından çıkarttığı kendi tarağıyla, o kirli saçlarını taradığı kız çocuğuna ben de senin tutma annen olayım der ve dünyaları verir. İlk o gün önemsenmiştir o kara kız. Orta okula gittiğinde bir de ne görsün!… O sarışın kadın onun İnkılap tarihi öğretmenidir. Öyle sıkılır ve utanır ki ne yapsa dersinde başarılı olamaz. Çünkü ona karşı eziktir. Sonra bu karakız okullarını okur, hatta üniversitesini bölüm birinciliğiyle bitirip hemşire ve hatta yüksek hemşire oluverir ve hala en sevdiği kıyafeti o sarı gömleği ve siyah taytıdır. Bugün 38 yaşında olan o karakız, o güzel sarışın öğretmenin paylaşımından çok duygulanmış ve o günleri tekrar yaşamıştır.

Yürüdüğüm hayat yolunda eliniz bana değdiği için teşekkür ederim canım Öğretmenim…

mm

Şule Yüksel Günel

Şule Yüksel Günel Organizasyon/Aile Sistemi Açılımı™ Moderatörü Theta Healing® Eğitmeni ve uygulayıcısı Access The Bars® uygulayıcısı Access Facelift® uygulayıcısı Bioenerji ve Esma-ül Hüsna eğitimleri Sivas’da başlayan hayatım, İzmir’de okul, iş, çalışma hayatı, evlilik ve bir çok başka şehirde tayinlerle devam ederek nihayet emeklilik ve kişisel gelişim yolunda İzmir’de devam ediyor... Her an yeni bir şey öğrenmeye tutkuluyum. Farklı tekniklerle insanların yaşamlarına dokunmayı çok sevdim. Dokunduğum her insan ve yaşamla ben de gelişip, değişiyorum...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!