ÖFKE KONTROLÜ - Halimiz
cumhuriyet bayramı neden 29 ekim'de kutlanır, cumhuriyet bayramı neden 29 ekim'de ilan edildi, cumhuriyet bayramı nedir, cumhuriyet bayramı neden kutlanır özet
CUMHURİYET NEDEN 29 EKİM’DE İLAN EDİLDİ?
24 Ekim 2019
türkiye abd suriye anlaşması, rusya türkiye suriye anlaşması, türkiye rusya suriye anlaşması, abd türkiye suriye anlaşması, suriye anlaşmaları
ABD VE RUSYA İLE SURİYE ÜZERİNDE VARILAN MUTABAKATLAR “ZAFER” DEĞİL, AMA “UMUT” VERDİ….
24 Ekim 2019
ÖFKE KONTROLÜ 2

Bir sinsi duygu var ki içimde kaynağını gizlemeyi pek iyi başararak adım adım ilerliyor bana doğru. Patlatacak suratıma tüm gücüyle, kalbimi delip geçecek, etrafı kasıp kavuracak, beni ben olmaktan çıkaracak. Hissediyorum, kontrolü kaybedeceğim, kendimi ne pahasına olursa olsun ifade edeceğim. İfade etmediğim zaman daha da büyüyecek ve içine hapsolduğu sırça kavanozu patlatarak çıkacak, çıkarken cam kırıkları her tarafa ve etrafımda kim/ne varsa ona saplanacak, acıtacak ve yaralayacak.

Bu duygudan kurtulmanın bir yolu olması gerek. Adına öfke diyorlar. Ben ateş diyorum. Geldiğinde cayır cayır yakıyor içimi, gözlerimi, bedenimi, ruhumu. Ne yapsam serinleyemiyorum, alevler her yanımı sarıyor, sonra çevremi. Ben tutuşup yanıyorum, beraberimde sevdiklerim, sevenlerim…..

Böyle yakıcı şekilde hissettiyseniz öfkeyi içinizde, eğer bu duygu geldiğinde yapabileceklerinizden korktuysanız ve bu konuda yardım aldıysanız, bu yazıda bahsedeceğim öfke kontrolünü duymuşsunuz demektir.

Öfke kaçmamız gereken, negatif bir duygu gibi konuşuluyor uzun süredir. Oysa öfke kişinin kendine yönelen muhtemel saldırılara karşı gösterdiği duygusal tepkidir. Haksızlığa uğrama algısıyla birlikte ortaya çıkar, bu nedenle ahlaki bir duygudur.

Öfke hayatta kalmamıza veya bir şeyi başarmamıza sebep olabilir. Öfke kendimizi geliştirmemizi veya korumamızı sağlar. Öfke çok güçlü bir duygudur. Eğer onu kabullenip kendi yararımız için kullanacağımız bir araç haline getirebilirsek bize hizmet eder. Ama onu şiddete dönüştürür veya görmezden gelirsek bizim sonumuzu getirebilir.

Öfke son yıllarda popüler bir çok film ve dizinin de konusudur. Anger Management filmi, Relatos Salvajes (Asabiyim Ben) ve son olarak da Joker ilk aklıma gelenler…

Bir insanı akıl hastanesine düşürecek kadar öfkesine hakim olamaması için, o ana dek hep öfkeyi yanlış yönetmiş olması gerekir. Akıl sağlığı yerinde bir kişi kolay kolay kendini kaybetmez.

Diğer yandan nobranlık, hoyratlık, küçümseme, aşağılama, görmezden gelme, taciz, tecavüz, zorbalık mağdurları için durum böyle değildir. Senelerce topluma uyum sağlamaları için tedavi görebilir mağdurlar. Kurban oldukları halde tedavi gören onlardır. Bu çok büyük bir adaletsizlik duygusu yaratır.

Adaletin olmadığı yerde öfke devreye girer. İlkel bir kendini hayatta tutabilme stratejisi olarak…

Öfke, sanata, edebiyata, müziğe dönüştüğünde insan ruhunda afet etkisi yaratır.

O yakıcı öfkeyi hissetmiş her insan kendini kontrol edememe aşamasına gelebilir. İşte Joker filminin yola çıktığı iç görü bu.

Öfke çok güçlü bir enerjidir. Bunu yaratmak, başarılı olmak, kazanmak, kendini dönüştürmek için kullanmak bir seçimdir. Öfkenin kendisi değil, öfkenin şiddete dönmüş hali (sözel veya fiziksel)veya inkar edilip susturulmuş, baskılanmış hali tehlikelidir ve bunun yönetilmesi gerekir.

Anger Management/öfke kontrolü isimli komedi filmini hatırlayalım. Filmde Adam Sandler saçma sapan bir davranış sebebiyle öfke kontrolü için terapistle çalışmak durumunda kalır. Terapist Jack Nicholson’dur ve sıra dışı tedavi yöntemleri vardır. Film boyunca Adam Sandler’ın oynadığı uysal, uyumlu toplumda kabul gören karakterle empati kurarız. Sınırları çok zorlandığı halde şiddete başvurmayan ve hep öfkesini bastıran bir adamdır.

Bir de Damián Szifron isimli yönetmenin Asabiyim Ben isimli bir filmi vardır. Bu film 6 kısa öyküden oluşur. Her bir filmde sıradan insanların nasıl olup da soğukkanlı intikamcılara dönüştüğünü anlatır filmler. Günlük hayatta ezilen kişiler bir şekilde içlerinde ifade edilmemiş öfkeyi biriktirip, bir şekilde bunu patlatırlar.

Öfkenin ne kadar kuvvetli olduğunu anlamak için politikacılara da bakabiliriz. Söylemlerinde öfke olan politikacılar kolaylıkla kitleleri peşinden sürükleyebilir çünkü öfke de korku gibi hayatımızı tehdit altında hissettiğimizde ortaya çıkar. Büyük adaletsizlikler karşısında hep kitleler harekete geçer.

Aslında öfke insanın varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan dört temel duygudan (sevinç, üzüntü, korku ve öfke) biridir Oatley’e göre. Şiddet ve saldırganlık davranışlarına yol açmadıkça öfkenin de diğer duygular gibi bir işlevi bulunmaktadır. Kişi kendinden daha güçlü bir kaynağın dışsal saldırganca ya da tehdit içerikli davranışlarından dolayı korku, kendinden daha güçsüz bir kaynağın benzer davranışlarından dolayı ise öfke duygusunun etkisine girer.

Öfkeli birisi mutlaka haksızlığa uğradığı algısı içindedir. Klinik psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu diyor ki karşınızda öfkeli birini gördüğünüzde hangi konuda haksızlığa uğradığını düşündüğünü sorun diyor.

Öfkenizle barışın ve öfkeliyken karar vermemeye dikkat edin. Öfkeyi pozitife dönüştürmenin de pek çok yolu var. Ama lütfen ve sakın onu inkar etmeyin, bastırmayın.

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!