ODAKLANILMASI GEREKEN YER EKONOMİDİR - Halimiz
ODAKLANILMASI GEREKEN YER EKONOMİDİR 2
İÇİNİZDEKİ SESE KULAK VERİN
2 Mayıs 2019
ODAKLANILMASI GEREKEN YER EKONOMİDİR 3
İRAN YAPTIRIMLARI BUGÜN BAŞLIYOR
2 Mayıs 2019
ODAKLANILMASI GEREKEN YER EKONOMİDİR 4

Mahalli seçimler bitti. Tartışmalar bitmedi. Yapay ve zorlama iddialarla İstanbul seçimlerinin iptali için uğraşılıyor. YSK üzerinde yoğun bir siyasi baskı olduğu kesin. Bence bunun kimseye yararı da yok. Ülkeye ise yarardan çok zarar getirme potansiyeli büyük. Umarım hukukun gereği ne ise o yapılır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan ve linç amaçlı olduğu anlaşılan saldırıdan sonraki gelişmeler ise son derece endişe verici. Bunlar toplum içindeki gerginliği ve kutuplaşmayı körüklemek yanı sıra adalet duygusunu gerçekten zedeleyen gelişmeler. Bu bağlamda herkesi sağduyuya davet ediyorum.

Şimdi esas konumuz olan ekonomiye dönelim.

İşsizlik rakamları rekor üstüne rekor kırarak ürkütücü düzeylere yükselmiştir. Borçluluk rakamları çok tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Türkiye’nin içinde bulunduğumuz yılda çevirmesi gereken dış borç miktarı 170 milyar dolar civarındadır. TCMB’nın net döviz rezervleri 22 Nisan 2019 tarihi itibariyle 23 milyar dolara gerilemiş durumdadır. Bu konudaki endişeler döviz kuru üzerinde ciddi bir yukarı yönlü baskı yaratmaktadır. Nitekim bu yazının kaleme alındığı saatlerde Dolar kuru 5.90-5.95 TL aralığı içindeydi. Bu durumun dış borç ödemelerini daha da zora sokacağı, firmaların bilanço yapılarını daha da bozacağı, enflasyonist baskıları daha da arttıracağı açıktır.

Görünen o ki, Türkiye bir an önce seçim ekonomisinden çıkmak zorundadır. Kurumsal yapı toparlanmalı; ekonomi ciddiyetle yönetilmeli; para, maliye, yatırım ve ticaret politikaları bir uyum içinde ve içinde bulunduğumuz şartların gerektirdiği biçimde yürütülmelidir.

Elimizdeki tüm veriler Türkiye ekonomisinin çok sıkıntılı bir dönem içinde bulunduğuna işaret ediyor. Belli başlı kırılganlık endeksleri uyarı sinyalleri veriyorlar. İleriye dönük beklentiler maalesef hiç ama hiç olumlu değil. Çok ciddi, iktisat teorisi ile uyumlu ve tutarlı tedbirlere, kapsamlı yapısal reformlara ihtiyaç var.

Ancak unutmayalım. İleriye dönük beklentilerin olumlu yöne çekilebilmesinin ön koşulu karar vericiler ve uygulayıcıların iç ve dış kamuoyu nezdinde itibarı olmasıdır. İtibar ve inandırıcılığın yeterli olmadığı yerde uygulanan politikalar arzu edilen sonuçları sağlamaktan uzak kalabilirler. Dış kamuoyunun öneminin de altını çizmek isterim. Çünkü ülkemizin ekonomik çarklarının dönebilmesi için doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına, portföy yatırımlarına ve dış finansmana ihtiyacımız vardır. Yabancı yatırımcıların bu bağlamda Türk ekonomisine güven duymaları yaşamsal derecede önemlidir.

Eğer içinde bulunduğumuz krizden çıkmak istiyorsak öncelikle siyasetin normalleşmesi, siyasal istikrarı zedeleyecek iç ve dış maceralardan uzak durulması, toplumu bölen ve kutuplaşmayı derinleştiren söylemlere son verilmesi, parlamenter demokrasiye geri dönebilmek için gereken adımların atılması, hukuk ve yargı sisteminin bağımsızlığı ve tarafsızlığının teminat altına alınması gibi hususları yerine getirmek zorundayız. Bunlar olmadan ekonominin kalıcı olarak düzlüğe çıkmasının zor olacağını düşünüyorum.

Ekonomi zordayken, iç huzur bozulmuşken, dış sorunlar ayyuka çıkmışken odaklanmamız gereken yer ekonomidir.

mm

Dr. Ali Tigrel

Devlet Planlama Teşkilatı Eski Müsteşarı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!