NURTAÇ ÖZLER İLE GEÇMİŞ - GELECEK RETROSPEKTİF SERGİSİ - Halimiz
MOZART ÜZERİNE…
31 Ocak 2019
YILLAR ÖNCEYDİ…
31 Ocak 2019

Ankara’da sanat var… Öyle güzel ki…

Nurtaç Özler “Geçmiş – Gelecek Bağlamında” Retrospektif sergisi Ankara ÇSM’de…

Ressam Nurtaç Özler “Geçmiş Gelecek Bağlamında” Retrospektif sergisi 17 Ocak 2019 tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ankaralı sanatseverlerle buluştu. 02 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek sergide yer alan eserler farklılığıyla dikkat çekti.

“Resmin, kişinin kendini ifade etme biçimlerinden biri olduğunu” belirten Ressam Nurtaç Özler, “Modelden desen, ölü doğa ve açık hava çalışmalarının, yapıtlarını figüratif anlayış içerisinde gerçekleştirmesine neden olduğuna” vurgu yapıyor. Geçmiş ve gelecek hakkında insanların farklı bakış açıları vardır. Önemli ve dikkat çekici yönü, bir zincirin halkası gibi aradaki bağdır. Sanatçı Özler de resimlerinde çeşitli materyaller ve farklı bakış açılarıyla bu bağın örgülerini resimlerinde yansıtıyor. Etkilenmemek ve hayran olmamak mümkün değil. Somut ve soyut biçimlere doğal bir bakış açısıyla yaptığı vurgular, her resmin önünde uzun süreli düşünceye yöneltiyor insanı. Resimleri, çeşitli materyaller, farklı formlar ve renklerle dinginlik ve şatafattan uzak, derin ve uzun anlamlar içeriyor. Karışık teknik resimlerinde sarılar, koyu açık kahve renkleri, morun her rengi, pembeler uçuk yeşiller ve maviler, beyazlar, griler, turuncular ve doğadaki tüm renkler solgun ama kucak kucağa. Öyle çarpıcı ve güzel kompozisyonlar oluşturmuş ki… Hayran olmamak mümkün değil. Okullu olmadığını, usta sanatçılar Refik Ekipman ve Lütfü Günay’ın eğitiminden geçtiğini, bunun kendisi için büyük bir ayrıcalık olduğunu belirten Özler, ustalarından öğrendiklerinin sanatçı oluşumunda ve resim serüveninin şekillenmesinde büyük etkisi olduğunu, ustalarını ömrü oldukça saygı ve sevgiyle anacağını ifade ediyor.

Prof.Dr.Nur Gökbulut, Nurtaç Özler’in resimlerini, “Soyut nereden başlar… Somut nerede soyutlaşır…” başlıklı yazısında şu ifadelerle değerlendiriyor: “…somut nesnelerin soyut biçimlere, nesnenin kendisinden yararlanılarak oluşturulan soyut kompozisyonlara dönüştüğünü; nesnenin biçimini kullanırken, onun ruhunu anlamaya, doğanın, yaşamın, insanın özünü kavramaya çalışmak; nesnenin biçiminden yola çıkıp, süslemeden, öykülemeden uzak, rastlantıya bırakmadan, estetik kaygılarını ertelemeden, tutarlı, gösterişsiz, abartısız bir anlatımla, yeni, özgün biçimler yaratmak… ” 

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!