NETWORKING - Halimiz
NETWORKING 2
BİR UMUTTUR YAŞAMAK
4 Nisan 2019
NETWORKING 3
YENİ SEÇİLEN BELEDİYE BAŞKANLARINA SAĞLIKLI TOPLUM İÇİN ÖNERİLER
4 Nisan 2019
NETWORKING 4

Bir süre önce Instagram hesabıma benim çalışmalarımla ilgilenen birinden bir mesaj geldi. Bunun üzerine biraz sohbet ettik ve kendisi bana faydasının dokunacağını düşündüğü kişilere yönlendirdi beni. Onlardan biriyle irtibata geçtiğimde de o da beni bir seminere davet etti. Yani ben yüzyüze tanımadığım biri aracılığıyla yine yüz yüze tanımadığım biriyle görüştüm ve onun aracılığı ile de tanımadığım birinin seminerine katıldım. Seminer konusu “Networking” idi. Kavram eski olmasına rağmen benim için oldukça yeni idi. Meğerse tam da seminerin konusunu uygulayarak gelmişim bu seminere.

Ben bu konuda cahilmişim. Networking’i teknoloji çağında olduğumuz için medyayı kullanma, sosyal medya kaynaklarından yararlanarak çevre edinme, insanlarla iletişim kurma olarak algılamıştım. Meğer konu çok daha büyükmüş. Bu seminerden bu kadar faydalanacağımı ve etkileneceğimi hiç düşünmemiştim.

Seminerin neyinden bu kadar etkilendin derseniz anlatayım. Networking, kelime anlamı ile “Tanışma, Tanıştırma ve Tanınma” demekmiş. Aslında insanların hayatına ve işine dokunmak, ona potansiyel iş olanakları ve gelecek hazırlamakmış. Çıkarsız bir şekilde biriyle ilişki kurmak, hem onu hem de kendisini geliştirmekmiş. Hem de ”bu kişi bana bir gün lazım olur, kenarda dursun” demeden. Bu ilişkiyi beklentisizce samimi bir şekilde devam ettirmekmiş. Kişileri alanlarındaki kişilerle tanıştırıp birbirlerine ne katabileceklerini onlara gösterebilmekmiş. Hedefine ulaşmasına, bu tanışmadan iki tarafın da faydalanmasına, birbirlerini başarıya götürmelerine aracı olmakmış. Tanıdığın birini tanıdığın ve birbirlerine yol açacak başka biriyle tanıştırmakmış. Böylece referans ağınızı geliştirerek kendiniz ve başkaları için potansiyel iş bağlantıları kurmakmış. Benim ufkum açıldı resmen.

Üstelik networking yapmanız için de illa büyük residanslarda, kalabalık ,iş yerlerinde çalışıyor olmanız da gerekmiyor. Yemek yerken bir restoranda, yakın dostlarınızla beraberken, iş gücünü, becerisini bildiğiniz arkadaşlarınızla beraberken, yeni bir ortama girdiğinizde… yapabileceğiniz bir aktivite. Bundan hem sizin tanıştırdıklarınız, hem de bunun size dönüşünden siz faydalanıyorsunuz. Bunun için adım atmanız, sosyal olmanız, çevrenizdeki insanları gözlemlemeniz ve tanımanız ya da sizin insanlarla tanışmanız yeterli. Yeni insanlarla tanışmak için (hatta belki de durup dururken, sinemada, yemekte, bir partide, alışveriş yaparken tanışmak, sohbet etmek …) biraz özgüvenli, ilk adımı, lafı atan olmak ve biraz da cesaretli olmak yeterli. Seminerden aldığım bilgiye göre ise herkesten farklı duran, enerjisi sizi çeken, size ilginç gelen kişiler de tanışmanız, iletişim ve bağlantı kurmanız için size gelen mesajmış.

Öğrendiğime göre bazı işlerin, ortaklıkların yüzde 70’i networking aracılığı ile kuruluyormuş. Yani iyi, sağlam, bağlantılar, arkadaşlıklar kurmak hem size faydalı hem de sizin tanıdıklarınıza, hem de işinize. Kimin kime ne zaman bir dokunuşu olur bilemeyiz, öyle değil mi?

Dedim ya ben de farkında olmadan bir networking iletişimiyle bu seminere gelmişim. Tanımadığım iki kişinin bağlantı ve önerisiyle. İşte bu, seminerin ana konusu ve networking kavramının net örneği aslında. O iki kişiye teşekkür ediyorum. Şimdi ise bu kavramı hayatıma daha çok sokup, uygulamalara başladım bile. Bu akşam bu seminerde tanıştığım yeni insanlarla yemeğine gideceğim. Hem iş konuşacağız, neler yaptığımızı anlatacağız, hem de birbirimizi tanıyacağız. Hatta belki birbirimizi önereceğimiz, yeni bağlantılar kuracağımız kişilerle irtibatta olacağız. Şimdiden heyecanlandım, tanışacağım kişilere neler katabilirim? Onlara sayesinde iş arkadaşlarıma, çevreme onlardan neler katabilirim? Kimi kimle tanıştırma fırsatım olacak acaba? Ve bunun geri dönüşümü nasıl olacak? Yaşasın “Networking.”

 

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!