MUTLULUK HORMONU - Halimiz
MUTLULUK HORMONU 2
ANKARA’DA SANAT VAR… ÖYLE GÜZEL Kİ…
5 Temmuz 2018
MUTLULUK HORMONU 3
A SUMMER OF VIGILS AND PROTESTS
5 Temmuz 2018
MUTLULUK HORMONU 4

Kendinizi mutsuz hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? Bu hislerin vücudunuzdaki bazı amino asitlerin eksikliğinden kaynaklanabileceğini biliyor musunuz?

Bu hafta size önemli bir amino asit hakkında bilgi vermek istiyorum.

Triptofan

Mutluluk hormonu serotonin olarak bilnmesine rağmen aslında triptofan, beyin tarafından seratonin üretmek için kullanılır. Yani o olmadan seratonin üretemiyoruz. Bu hormon seviyesi azaldıkça kendimizi huysuz, hiperaktif hissedebilir, depresyon, uykusuzluk, anksiyete, panik atak, migren gibi rahatsızlıklar deneyimleyebiliriz. Triptofan ruh halimizden sorumlu birçok amino asitten biridir. Mutluluk hormonu üretmek için elzemdir.

Seratonin sinirler arası güçlü bir kimyasal ileticidir. Sabah, gün ışığının retinaya gelmesiyle tetiklenir, uyanıklık ve tetikte olmayı ve mutlu hissetmemizi sağlar. Bu yüzdendir ki güneş ışığının azaldığı ve günlerin kısaldığı kış aylarında daha depresif hissederiz. Serotonin üretilebilmesi için ayrıca B6 vitamini, C vitamini, folik asit ve magnezyum gereklidir.

Uykuya geçmemizi sağlayan ve önemli bir antioksidan olan melatonin üretilmesi için de triptofan gereklidir ama seratonin melatonin ile zıt ilişki içindedir. Çünkü melatonin karanlıkla tetiklenir.

Triptofan duygu durumumuzu regüle eder ve bazı hormonları doğal olarak dengede tutar. Daha sakin olmamıza yardımcı olur, uyku kalitesini artırır, anksiyete ile savaşır ve yağ yakmamıza destek olur. Büyüme hormonunu artırdığı, karbonhidrat isteğini azalttığı, şeker bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olduğu da bazı çalışmalarda görülmüştür. Ayrıca öğrenme problemleriyle, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, premenstrual ve menapoz semptomları ve fibromiyalji ile savaşı destekler.

Vücutta triptofan seviyelerinin düşme nedenlerinden bazıları;

  • yetersiz protein tüketimi
  • midede proteinleri parçalayan hidroklorik asit yapımında kullanılan çinko ve su yetersizliği
  • karaciğerin düzenli calışmaması
  • bağırsaklarda emilim bozukluğu
  • kronik stress
  • az kalorili diyetler
  • fazla egzersiz
  • gastrointestinal bozukluklar

Esansiyel amino asitlerden biri olan triptofan bedenimiz onları üretemediği için beslenme ile temin edilmelidir.

Triptofan hangi yiyeceklerde mevcut görelim;

Yumurta, somon, tavuk, dana ve kuzu eti, yoğurt, peynir, susam, kaju, ceviz, yulaf, esmer pirinç, kinoa, nohut, mercimek, bezelye, patates ve muz.

Özellikle hayvansal proteinlerin doğal ortamda yetişmiş, doğal veya organik olmalarına dikkat etmeyi unutmayın.

Ek olarak her öğünde 20-30 gram protein tüketmeye dikkat etmek, protein ve sağlıklı karbonhidrat seçimlerimizi çeşitlendirmek triptofanın kan-beyin bariyerini geçerek serotonin üretmesine yardım eder.

Bu bilgiler ışığında, unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde !

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!