MUTFAKTA TASARRUF - Halimiz
MUTFAKTA TASARRUF 2
DEĞİŞTİREBİLECEKLERİM VE DİĞERLERİ
20 Haziran 2019
MUTFAKTA TASARRUF 3
MODERATÖR OLAY OLDU
20 Haziran 2019
MUTFAKTA TASARRUF 4

Bu hafta sizlere etrafımdaki insanlardan sıkça duyduğum bir konuya yardımcı olabilirim umuduyla açıklık getirmek istiyorum. Sağlıklı ve doğal beslenmenin pahalı ve geniş bir bütçe gerektirdiğine dair bir algı oluştu maalesef. Tabii ki son dönemde artan fiyatların bunda etkisi büyük. Yine de düşük bütçeyle çok sağlıklı menüler oluşturabilirsiniz.

Bunun için öncelikle neler yapabiliriz görelim,

  1. Paketli ürün kullanmayı bırakalım; çocuklarımıza özellikle evde yapabileceğimiz bir sürü atıştırmalık var, üstelik daha az para harcayacaksınız, belki de birlikte yaparak çocukların can sıkıntısına bilgisayar ve telefonla oynamaktan başka çare bulmuş olacaksınız.
  2. Bu önerim özelikle çalışanlar için; öğle yemeğinizi evden götürün, daha önceden birkaç günlük hazırlık yaparsanız hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş ve dışarıda sağlıksız beslenmemiş olacaksınız.
  3. Hazır asitli meşrubat tüketimini bırakın; artık maalesef çocuklar küçük yaşta tüketmeye başlıyor, büyükler bağımlı hale geliyor, neredeyse su içmeyi unuttuk. evde limonata, ayran veya o çok sevdiğiniz soğuk çaylardan yapmayı deneseniz hem katsısız birey tüketmiş hem de tasarruf etmiş olacaksınız.
  4. Toptan alın; mutfağınızda kullandığınız bazı şeyleri büyük marketlerden daha ucuza alabilirsiniz, yerimiz yok depolamak için diyorsanız bir arkadaşınızla ortak alışveriş yapabilirsiniz.
  5. Mevsiminde alın; artık her sebze ve meyveyi neredeyse her mevsim alabiliyoruz. Hem doğal hem de bütçe dostu gıdalar için semt pazarlarını deneyin.
  6. Yazın; yaptığınız alışveriş tutarlarını yazın, hafta veya ay sonu baktığınızda ne kadar gereksiz şeyler aldığınızı görüp ihtiyaç listesi ile alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.
  7. Teknolojiden faydalanın; artık internet elimizin altında, ülkemizin her bölgesi zengin kaynaklara sahip, bazı yiyecekleri yerinden, yetiştiği bölgeden sipariş vererek daha ucuza alabilirsiniz. Zeytinyağı, zeytin, pirinç gibi bir sürü gıda maddesine üreticisinden  ulaşabilirsiniz.,
  8. Yerel malzeme kullanın; üzülerek farkediyoruz ki artık temel gıda maddeleri bile ithal ediliyor, hem bütçemize hem de yerli üreticiye destek olmaya ne dersiniz ? İnternette konuyla ilgili üreticileri biraraya getiren topluluklar mevcut.

Haftaya konumuz, düşük bütçe ile nasıl gerekli besinleri tüketebiliriz.

Mutfakta tasarruf satın alırken yapılmalı. Böylece hem vakit kazanır, hem bütçemize destek olur, hem de sağlıklı beslenmiş oluruz.

Bu konuyla ilgili Yılmaz Özdil’in “Zeytin” yazısını da okumadan geçmeyin.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!