METABOLİZMA NASIL ÇALIŞIR? - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
25 Ekim 2018
KADIN, MİZOJİNİ, CİNSİYETÇİLİK
25 Ekim 2018

Metabolizma, organizmaları canlı tutabilmek için meydana gelen kimyasal reaksiyonlardır. Metabolizmamız aldığımız kalorileri kullanılabilen enerjiye çevirir. Kalori enerji ölçüm birimidir. Vücudumuz hayati fonksiyonları yerine getirmek için onlara ihtiyaç duyar.

Vücudumuzdaki her sistem, endokrin sistemden sindirim sistemine kadar, enerji üretim hızıyla bağlantılıdır. Güçlü bir metabolizma bağışıklık sistemi için, enfeksiyon hastalıklarına ve dejeneretif hastalıklara yakalanma riskini azaltarak, üreme, kas yoğunluğu, daha enerjik hissetmek, beyin fonksiyonları, uzun yaşam gibi birçok konuyu etkiler. Beynimiz yüksek bir enerjiye ihtiyaç duyduğu için, güçlü bir metabolizmadan en çok yarar sağlayan organımızdır.

Fakat 40 yaşından sonra metabolizma yavaşlamaya başladığı için, doğal olarak onu hızlandıracak çareler aramaya başlıyoruz.

Burada dikkatinizi metabolizmayı sadece zayıflamak için değil sağlıklı, enerjik ve uzun bir yaşam için ihtiyaç duyduğumuza çekmek isterim.

Metabolizmanız, genetik yatkınlık, yağ/kas oranı, hormon seviyeleri, aktivite durumu ve yaş gibi birçok şeyden etkilenir. Metabolizmanız kalorileri ne kadar iyi yaktığınızı gösterir. Bu da görüntümüzü, ruh halimizi ve enerji durumumuzu etkiler.

Eğer aşağıdakilerden birini deneyimliyorsanız, metabolik hızınızın biraz desteğe ihtiyacı var demektir;

– Uzun süren yorgunluk

– Soğuk beden ısısı

– Saç dökülmesi

– Düşük libido

– Düzensiz regl dönemleri

– Tırnakların yavaş uzaması

– Uykusuzluk

– Kabızlık

– Yemekten sonra şişkinlik

– Anksiyete

– Kilo vermede zorluk

– Düşük enerji

– Çok sık hastalanmak

 

Peki bu durumu nasıl düzeltebiliriz;

  1. Her öğünde protein tüketin
  2. Daha çok su için
  3. Yüksek yoğunluklu antreman (HIIT) yapın
  4. Ağırlık çalışın
  5. Günü oturarak geçirmeyin
  6. Yeşil çay için
  7. Baharat ve acı tüketin
  8. İyi uyku uyuyun
  9. Kahve için
  10. Hızlı kilo verdiren diyetlerden kaçının

Bunların yanında her zaman tekrarladığım gibi elbette doğal, işlenmemiş ve sağlıklı gıdalar tüketerek, paketli ürünlerden uzak durun.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!