LEKTİN NEDİR? - Halimiz
KENDİNİ BAHÇIVAN ZANNEDEN AĞAÇLAR
15 Kasım 2018
ÇOCUK ALGISI
15 Kasım 2018

Lektin tüm yaşam formlarında karbonhidratlara bağlanan bir proteindir.

Lektinler doğadaki organizmaların diğer organizmalara birleşmesini sağlarlar.

Yiyeceklerde bolca bulunan proteinler, lektinler, kanınızda yapışkanlığı sağlayan maddeler içerir. Bakteriler ve bağışıklık sistemimiz bu yapıştırıcıyı kendi lehine kullanır. Bakteri ve diğer mikroplar da yüzeylerinde lektin barındırır, böylece bedendeki kaygan mukoza yüzeyine rahatlıkla tutunurlar.

Yani basitçe protein, lektin içeren yiyecekler yediğinizde kan grubunuzdaki antijenler ile bağdaşmıyorsa, vücutta böbrek, karaciğer, beyin gibi organları hedef alarak o bölgedeki kan hücrelerini birleştirmeye başlar.

Örneğin lektin içeren bir yiyecek tükettiğinizde, sindirilmez ise bütün halde kalır. Mide zarı veya bağırsaklarla etkileşime girer veya yediğiniz yiyeceklerdeki vitamin ve minarallerle birlikte kana karışır. Farklı lektinler, farklı organ veya sistemi hedef alır.

Sindirilemeyen lektin vücudunuzda bir bölgeye yerleştiğinde oradaki hücrelere miknatıs etkisi gösterir. Hücreler biraraya gelip kümeleştiğinde ise vücut bunlara yabancı istilacılar olarak görur. Bu kümeleşme huzursuz bağırsak sendromuna veya karaciğerde siroza veya böbrekleri bloke ederek kan akışını engellemek gibi hastalıklara sebep olabilir.

Genellikle bağışıklık sistemimiz lektinlere karşı koruma sağlar. %95’i vücut tarafından sindirilir. Geriye kalan %5’lik grupta ise kana karışarak alyuvar ve akyuvarlarla etkileşime geçer. Sindirim sistemindeki etkileri ise daha büyüktür. Bağırsak mukozasında yoğun bir enflamasyona neden olarak yiyecek alerjilerine sebep olabilir.

Lektinler genellikle baklagillerde, tahıllarda, sebzelerde ve deniz ürünlerinde bulunur. Örneğin gluten, buğdayda görülen en yaygın lektindir. Ayrıca itüzümü (nightshades) ailesinden patlıcan, domates, patates, biber gibi sebzelerde yoğun olarak bulunur.

En yüksek lektin içeren yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Patates
  2. Patlıcan
  3. Biber
  4. Soya fasulyesi
  5. Mercimek
  6. Buğday
  7. Kırmızı meksika fasulyesi
  8. Bezelye
  9. Domates
  10. Yerfıstığı

Eğer şişkinlik, gaz, eklem ağrıları, yorgunluk, mide rahatsızlıkları, kusma, ishal, kabızlık, artirit, ciltte değişiklik, enflamasyon gibi şikayetleriniz varsa, bir uzmana danışarak, lektin tüketiminde de dikkatli olmakta fayda var.

Tabii ki bu sebzeleri tamamen tüketmemek yerine bir takım önlemler alabilirsiniz. Bakliyatları bir gece önceden suda bekletmek, filizlendirmek, fermente etmek veya düdüklü tencerede pişirmek gibi çözümler lektin oranını düşürmeye yarar.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!