KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK - Halimiz
KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK 2
İÇİNE BAKMAK – BÖLÜM II
2 Nisan 2020
KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK 3
KÖTÜ GÜN DOSTU
2 Nisan 2020
KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK 4

“Birdenbire düşündüğümüzün çok üstünde bir zamanımız oldu. Böyle bir zenginliği hiç hayal etmemişiz.”

Levent Erden, geçtiğimiz günlerde Medyascope’ta katıldığı programda içinde bulunduğumuz süreci çok güzel bir şekilde özetliyordu.

Maalesef birçok insan maddi şartları gereği tedirgin bir şekilde işe gitmek zorunda kalıyor. Sokağa çıkma yasağı bir türlü çıkmıyor. Bu başka bir yazının konusu.

Evde kalanlar ise yaklaşık 2 haftanın üstünde izole bir hayat yaşıyor.

Evet, çoğumuzun canı çok sıkıldı. Hem fiziksel hem de mental olarak.

Her günün monotona bağlaması ve bu durumun ne zaman biteceğinin sadece tahminlere dayalı olması bazen bizi bunaltmıyor değil.

Ama olaya bir de diğer taraftan bakmak lazım. Bardağın dolu tarafından yani.

“Hayat kurtarmak hiç bu kadar kolay olmamıştı,” sloganı bence bu süreci güzel anlatıyor.

Evde kalarak, hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını koruyoruz. Ayrıca COVID-19 denen illetin yayılmasını da engelliyoruz. Bir bakıma bulaş zincirinin kırılımını sağlıyoruz.

Can sıkıntısına da en büyük ilaç bu şekilde düşünmek olacaktır.

Bir de tabii ki üretmek veya kendini geliştirmek.

İlla somut bir şey olmasına gerek yok.

Hani arkadaşının “mutlaka oku” dediği bir kitap vardı. Rafta tozlanmış bir şekilde seni bekler, sen kitabı her gördüğünde hala okumaya fırsat bulamadığın için suçluluk hissederdin. Kavuşmanın tam zamanı.

Bir hevesle henüz izlemediğin filmlerden oluşan “İzlenecek Filmler Listesi” oluşturmuşsundur. “Yoğunluktan kafa mı kaldı izleyecek?” diye dokunamadığın listeye göz atmak için daha iyi bir zaman yok belki de.

Hani bir arkadaşın bir projeden bahsetmiştir, “bunun üzerine düşünelim” demişsinizdir ancak üstüne düşünmeye bile zaman bulunamamıştır. İşte o vakti yaratmanın tam sırası.

Spora yazılmışsındır, koşturmacadan spora gittiğin tek gün üyeliği yaptırdığın gün olmuştur. Şimdilerde birçok spor eğitmeni canlı yayında spor yapıyor. Sporu günlük hayatına evde yaparak katma şansı tamamen senin elinde.

Yapmak istediğin yemekler, öğrenmek istediğin yabancı diller…

Bunlar ve benzeri birçok “fırsat boşluğu”.

Her geçen gün, saat, dakika, saniye izolasyondan kurtulduğumuz döneme yaklaşıyoruz.

Ve o dönem geldiği zaman, Levent Erden’in belirttiği “düşündüğümüzün çok üstünde zamanımızı” nasıl değerlendirdiğimizi geriye bakıp sorgulayacağız.

Zinciri kırmak demek evde kalıp hayat kurtarmak demek. Evde kalmak da üretmeye ve kendini geliştirmeye devam ederek bu boşluğu fırsat bilmek demek olabilir.

Krizi fırsata çevirmek bizim elimizde.

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!