KÖTÜ GÜN DOSTU - Halimiz
KÖTÜ GÜN DOSTU 2
KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK
2 Nisan 2020
KÖTÜ GÜN DOSTU 3
EV HALİ
2 Nisan 2020
KÖTÜ GÜN DOSTU 4

En uzun, en çaresiz gününü düşün.

 Sabah olmadı mı?

Reşat Nuri Güntekin

İnsanın iyi gününde çoğu kişi yanındadır. Haliyle iyi gün dostları ortalıkta görünürler. Kötü gününde ise etraf o kadar kalabalık olmaz. Aksine tenha olur. Kötü günü yaşayan, o tenhada kimlerin olduğunu o günlerde tam kavrayamaz. Ancak geriye dönüp baktığında onu kötü gününde bırakmayan “kötü gün dostlarını” ve onların yaptıklarını asla unutmaz. Çünkü gerçek dost onlardır.

Mansur Yavaş belediye başkanı olduğundan beri yöneticiliğiyle seçim zamanı onu destekleyen, desteklemeyen, başta Ankara’da yaşayan vatandaşlar olmak üzere toplumun büyük bir kesiminden takdir topluyordu. Gereksiz masraflardan kaçınıyor, vatandaşların huzuru ve refahı için bir belediye başkanı ne yapabiliyorsa onu yapıyordu. Özetle, belediyeciliğe tamamen odaklanıyordu.

Yavaş, içinde bulunduğumuz bu virüs salgını sürecinde de “kötü gün dostu” diyebileceğimiz türden atılımlarda bulunuyor.

İlk vakamız açıklandığından beri ülkemizin başkenti Ankara’da birçok önlemi hayata geçirerek hem doğru adımlar attı hem de diğer belediye başkanlarına da örnek oldu ve birçoğunun benzer aksiyonlar almasına önayak oldu.

Örneğin,

65 yaş ve üzerindekilere sokağa çıkma kısıtlaması getirildikten sonra bazı zincir marketlerin yapacağı kurye hizmetlerinin belediye tarafından karşılanmasını sağladı.

Şehirlerarası otobüs seferlerinde yolcu sayısının yarıya düşürülmesinden sonra AŞTİ’deki otobüs çıkış ücretlerini yarıya indirdi.

Kağıt toplayıcılığını geçici bir süreliğine durdurup, kağıt toplayıcılarına Barınma Evi’nde konaklama imkanı ve gıda temini sağladı.

En önemlisi, dayanışmayı ön planda tutarak zor durumda olanlara destek olmak amacıyla Ekonomi Destek Paketi’ni hayata geçirdi.

Benim bir çırpıda aklıma gelenler bunlar.

Kendisinin de söylemiş olduğu gibi kimseyi aç ve açıkta bırakmamak, mağduriyetlere izin vermemek adına var gücüyle savaşan bir belediye başkanı var karşımızda.

Belki bu zor zamanlarda pek fazla anlaşılmıyor ancak Mansur Yavaş’ın bu dönemdeki aksiyonlarını birçok kişi hiçbir zaman unutmayacak.

Henry David Thoreau’nun söylediği gibi:

Başlangıcın ne kadar küçük göründüğünün bir önemi yoktur, bir şey bir kez iyi yapılmışsa sonsuza dek kalıcı olur.

 

mm

Sinan Reis

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler - İşletme mezunu. Hayalindeki mesleği yapan bir headhunter. Galatasaray aşığı, Mustafa Kemal Atatürk sevdalısı. Olaylara Fransız kalmamak için okuyor, yazıyor. Ülkesine "çıkmadık candan umut kesilmez" sözüyle bakanlardan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!