KOŞULSUZ SEVGİ - Halimiz
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
7 Şubat 2019
EROLCAN’IN ÇİZİMLERİ
7 Şubat 2019

Herkes 14 Şubat Sevgililer Günü’ne dair bir şeyler yazmaya ve paylaşmaya başladı. Özel günlerde o günlerle ilgili yazı yazmak adet haline geldi. Ben de geleneği bozmayım istedim ama bunu bir hafta öncesinden yapmayı tercih ettim. Zihnimizin ezberini biraz bozmayı amaçladım.

Sevgi tek bir güne indirgenebilir mi? İnsan sevdiğini sadece tek bir günde mi hatırlamalı ve onunla sadece özel bir günde mi bir şeyler paylaşmalı? Tek bir günde mi özlemeli sevdiceğini; 365 günün her günü sevmek, hatırlamak, paylaşmak ve özlemek varken…

“İçin”lerle, “rağmen”lerle, “ama”larla sevgi olur mu hiç? “Seni güzel/akıllı olduğun için seviyorum.” “Seni kıskançlığına/dağınık olmana rağmen seviyorum.” Seni seviyorum ama şu tavrın hoşuma gitmiyor.”

Sevgi koşullara bağlanabilir mi? Karşılık için mi sever insan? Sevgisinin karşılığında bir kazanç ya da kar elde etmek için mi sever? Karşısındaki kişiyi kusurlarıyla sevemez mi? Koşulsuz bir şekilde? Karşılık beklemeden? Sadece sevdiği için… Sadece karısındaki “o” olduğu için… Beklentisiz sevemez mi insan?

Yoga felsefesine göre, koşulsuz sevmek “kalp çakrası” ile ilgilidir. Bu çakra sorunsuz olduğunda kişi koşulsuz bir şekilde sevgisini verebilir ve gösterebilir. Zaten koşulsuz vermeye başladığında almaya da başlar. Alabilmenin birinci kuralı vermekten geçer. Koşulsuz vermek, karılığında bir şey beklemeden vermek demektir. Haklısınız! Çok kolay değil. Hele ki günümüz koşullarında.

Yardım etmekten bile korktuğumuz şu günlerde koşulsuz bir şekilde ve karşılık beklemeden vermek ve sevmek… Eşit derecede verip eşit derecede alarak… Alma vermeyi hayatın her alanında dengeleyerek… Özellikle sevgide… Sevgiyi verip alarak… Öncelikle kendimizi sevip sonra herkesi severek… Kendimizi olduğumuz gibi kabul edip severek…

Koşulsuz sevgi, karşılık beklemeden sevmektir. Sadece sevmek için sevmek. Tüm canlıları sevmek… O zaman sevgide “için”ler, “ama”lar ve “rağmen”ler olmaz. O zaman sevgi, tek bir güne indirgenmez. O zaman sevgi, maddi hediyelere bağlanmaz. O zaman sevdiceğin, tek bir günde hatırlanmaz ve özlenmez. Her gün hatırlanır. Her gün özlenir. Sevgi her gün paylaşılır, yaşanır ve çoğalır. Her şey önce kendini sevip değer vererek başlar. Sonrasında evrensel sevgi sana doğal olarak koşulsuz bir şekilde akar. O halde şimdi bu sene sevgililer gününde kendini daha çok sev. Koşulsuz sev. Olduğun gibi sev. Bu sene bu özel günde kendini daha çok, koşulsuz bir şekilde ve olduğun gibi sevmeye ne dersin? Sev ve mucizelere hazır ol! Evrensel sevginin sana neler sunacağını kendini olduğun gibi koşulsuz bir şekilde sevmeden bilemez, göremezsin.

mm

Burcu Yırcalı

Yogaya boyun ve bel ağrıları gibi sağlık sorunları yüzünden 2006 yılında başladım. Önceleri yoganın sadece bedensel boyutuyla ilgilenirken ve “savasana” (ceset pozisyonu) adı verilen son dinlenme pozisyonunda bir dakika bile kıpırdamadan yatamazken zaman içinde yoganın bedensel boyutunun ötesinde boyutları olduğunu da fark edip çok sevdim. Bu sevgi benim yoga üzerine eğitimlere katılmama sebep oldu. 2012 yılından beri yoga eğitmenliği yapmakta ve yoga ve meditasyon ile hem kendi hem de katılımcıların hayata değişik bir açıdan bakmasını amaçlamaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!