KORKU - Halimiz
ÖFKE, BİREYİ VE AİLESİNİ ZEHİRLER
21 Mart 2019
DÜNYA KÖYÜ
21 Mart 2019

Benim mesleğim değişim ile ilgili. Kişileri hazır olduklarında ruh, beden ve zihin olarak daha dengeli ve sağlıklı olabilecekleri hayata ulaştırmak istiyorum. Bu değişim günlük aktivitelerini, yemeklerini ve fiziksel aktivitelerini kapsıyor. Bu değişime adım atabilmek için elbette ilk şart Karar Vermek.

Korkusuzca, ben bunu yapamam, asla olmaz gibi kısıtlayıcı cümleler kullanmadan, biraz kendine güvenerek, en azından deneyebilirim diyerek yola çıkmak gerekir.

Ailenin, eşin, dostun, sevgilinin, çocukların zorlamasıyla olmaz. Bilfiil kendi kararı olması gerekir. Başkasının kararıyla yapılan her iş yarı yolda kalır, ya da zihin o kadar direnç gösterir ki başarısız olmanız için her yolu dener.

İşte bu direnci kırmak çok önemli, bu tutunmayı bitirmek çok önemli. Yemekle olan ilişkimizi daha şefkatli hale getirmek çok önemli. Hiçbir besin öcü değil, hiçbir besin mucize de değil. Herkesin beslenme biçimi kendine, bedenine ve yaşam stiline göre değişmeli. Bunları gözönüne almadan yapılan tüm değişimler geçici oluyor. Bu yaz mevsimini daha az kiloyla geçirip kış geldiğinde yine kilo almaya başlanabiliyor. Niye?

Çünkü bunu bir yaşam stili haline getirmenin yolu kendinizin de değişmesi. İşte bu değişim kimileri için çok korkutucu. Alışkın olduğumuz şey bize zarar da verse çok tanıdık ve bildiğimiz bir şey, o yüzden bırakmak zor.

Yeni bir yaşam stili ise bilinmez bir yol, sonu ne olur belli değil. Beden ve zihin bunu daha önce deneyimlememiş olduğu için korku duymak gayet normal.

İşte bu korkuyu aşmak için neler yapabiliriz?

Öncelikle bu korkuyu kabul edebiliriz. Evet bu yaşam şekli yeni ve ben bir bilinmezle karşı karşıyayım, bu da beni korkutuyor. Bunu itiraf edin ve rahatlayın. Duygularınızı görmezden gelmeyin.

Bunu kabul ettikten sonra bu duyguyla başa çıkmak için ne yapabilirim?

Belki birkaç gün deneyip, tahmin ettiğim gibi korkutucu bir şey olmadığını görebilirim.

Yeni yöntemin benim için avantajlarını listeleyebilirim. Mesela sağlığım daha iyiye gidecek, kolesterolüm düşecek, şekerim normal düzeye inecek gibi.

Alışmış olduğum eski yöntemin bana verdiği zararları listeleyebilirim. Kilo artışı, ilaç kullanmak zorunda kalmak, kalp hastalıkları riski gibi.

Bunlar kendi kendinize yapabileceğiniz düşünme yöntemleri. Bazen bu kadar basit bir alıştırma yapmak bile adım atmanıza ve devam ettirmenize yardım edebilir ya da bu konuda adım atabilmek için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Yeter ki isteyin!

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!