KONUŞTU... - Halimiz
KONUŞTU... 2
MİLLİ EĞİTİM NEREYE?
20 Şubat 2020
KONUŞTU... 3
SİNN FEİN, İRLANDA SEÇİMLERİNİN EZBERİNİ BOZDU
20 Şubat 2020
KONUŞTU... 4

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, uzun bir aradan sonra ilk kez Karar Gazetesi’ne konuştu.

İktidarın uygulamalarından, dış politikaya, S-400 meselesinden, partili başkanlık sistemine kadar bir çok konuda görüşlerini dile getirdi.

Hepsinden önemlisi ise, parti kurma çalışmaları devam eden Ali Babacan ve arkadaşlarına desteğini açık-seçik bir şekilde ortaya koydu.

Gül’ün söylediklerini birkaç kez okudum.

Gördüm ki A.K.P.’nin içinden çıkan ilk başbakan, ilk cumhurbaşkanı da artık Recep Tayyip Erdoğan ve çevresinde kalan takım gibi düşünmüyor ve güçlü bir parlamenter demokrasinin olmazsa olmazlığından dem vuruyor.

Daha da önemli gördüğüm görüşleri ise A.K.P.’nin kuruluş ilkelerinden koptuğunu, kuruluş ilkelerine dönmemesi durumunda yok oluşu yaşamasının mukadder olduğunu vurgulaması.

Diyor ki;

“AK Parti kuruluş ilkelerinin ve değerlerinin ben hala çok doğru olduğuna, Türkiye için çok geçerli olduğuna inanıyorum. Son dönemlere kadar beni davet ettikleri kongrelere yazdığım mesajlarda da hep onları hatırlattım ve o kuruluş ilkelerine dönmenin çok doğru olacağını söyledim. Türkiye çok olağanüstü dönemlerden geçti. Hain bir darbe teşebbüsü, onun travması, bütün bunlar yaşandı. Türkiye’yi buradan süratli bir şekilde çıkarmanın yolu, gelişmiş demokrasilere sahip ülkelerdekine benzer bir demokratik nizamı, yüksek hukuk prensiplerini ihdas etmek ve insan hakları ilkelerini bihakkın uygulamakla mümkün. Türkiye’nin bugün karşılaştığımız sıkıntılardan süratli bir şekilde kolaylıkla çıkabileceğine ve bunun da ekonomik kalkınmayı beraberinde getireceğine inanıyorum. Açık söyleyeyim, bunları kimler başarabilirse onlar Türkiye’ye en hayırlı hizmeti yapmış olur. Aksi takdirde gündelik meselelerle bocalayıp kendi kendimizi boş yere tüketmiş oluruz.”

Bu sözleri ilk dile getiren A.K.P. kurucusu değildir Abdullah Gül.

2007’den sonra rayından çıkarılan ilkeler nedeniyle Tayyip Erdoğan ve arkadaşları ile ilişkilerini asgariye indirerek daha sonra koparan Abdüllatif Şener, ekonomideki sorumlulukları elinden alınarak jöleliye emanet edilen Ali Babacan da, ekonomi ve demokrasi konusunda yaşadıkları çelişkiler yüzünden bugün başka rotalarda yürütüyorlar gemilerini.

Yani A.K.P.’nin kuruluş ilkelerinden koparıldığını kabul edenlerin sayısı ve oranı düşünemeyeceğiniz kadar yüksek.

Bugün açıkça seslendiremeseler de, A.K.P.’nin kurmaylarının çok büyük bölümü de aynı görüşte.

“Maasrich ve Kopenhag Kriterleri yerine Ankara Kriterleri” dendiğinde herkes bir İsveç modeli, Norveç modeli demokrasi tahayyül etmişti. Ama karşımıza, bu gün kafeste yargılanan El Beşir’in Sudanı Modeli konulmak istenince halk, partinin önde gelenleri ‘Ne oluyor yahu’ demekten kendilerini alamadılar.

Her şeye rağmen Abdullah Gül ve Abdullah Gül gibi geçmişte ülkenin kaderine hükmetmiş isimlerin çıkıp, ülkenin durumu ve geleceği ile ilgili görüşlerini dile getirmeleri önemli bir ihtiyaçtır.

O nedenle ben Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül gibi isimlerin sessizliğini ve suskunluğunu hep yadırgamışımdır.

Yadırgadığım bir başka konu ise Abdullah Gül’ün, Suriye meselesi, dış ilişkiler, FETÖ olayı ve aklınıza gelemeyecek her konuda görüşlerini dile getirmesine rağmen, ülkenin sürüklendiği ekonomik kaostan, kitlelerin pençesinde kıvrandığı açlık ve sefaletten hiç bahsetmemesi oldu.

Anlaşılan ekonomik sıkıntı henüz Gül’lerin oradan geçmedi.

Her şeye rağmen, önümüzdeki süreçte, Türkiye’nin bu ucube rejiminin daha geniş kitlelerin tartışmasına açılacağını ve güçlü bir Parlamenter demokratik sistem konusunda, yelpazenin en sağından en soluna kadar yer bulan tüm siyasal yapıların bir işbirliğine gideceğine dair kanaatim kuvvetlenmiştir.

1960, 1980 darbelerinden sonra ilk yapılan uygulama Parlamentonun kapısına kilit vurulması oldu.

FETÖ İhanet Çetesi 15 Temmuz gecesi ilk olarak Parlamentoyu bombaladı.

Son yıllarda Yüce Meclisin kapısı kilitlenmedi belki ama…

Yetkileri budandı,

İşlevi ortadan kalktı.

Meclis oturumlarının canlı yayınlanmasına bile kısıtlamalar getirildi.

Parlamenterlerin sesleri, kürsüde zaman kısıtlaması ile kesildi.

Sonunda Parlamentonun yetkisinde olan kanun çıkarma gücünün önüne de ‘Kanun Hükmünde Kararname’ ve Torba Yasa ucubesi eklendi.

Sanırım bu yıl, yani Yüce Meclisin açıldığı tarihin 100. yılında Türkiye’nin önceliğinin güçlü bir halk iradesi ve güçlü bir Parlamenter Demokratik Sistem olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

mm

Ahmet Zorlu

1960 Yozgat Boğazlıyan Doğumluyum. Yerel Kayseri Gazetesi’nde meslek hayatına başladım. Orta ve Lise eğitimimi gece okullarında yaptım. Gündüz ise gazetelerde çalıştım. 17 yıl Hürriyet Haber Ajansı Orta Anadolu Bürosunda çalıştım. 1995’te yeni oluşmaya başlayan yerel televizyonlarda görev aldım. Kay-TV, Erciyes TV ve Kanal38 Televizyonlarında Haber Merkezi Müdürü ve Yayın Yönetmeni olarak görev yaptım. Halen Olay Türk TV’de ‘Ahmet Zorlu ile Düzlem’ programını yapıyor, yerel Kayseri Olay Gazetesi’nde günlük köşe yazıyorum. Yayınlanmış ‘Zorlu Yıllar’ ve ‘Fetözedeler-Fetözadeler’ isimli iki kitabım bulunmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesiyim. 2009 yılından bu yana Sürekli Sarı Basın Kartı sahibiyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!