KIŞ SEBZELERİ - Halimiz
KIŞ SEBZELERİ 2
ANNELER VE OĞULLARI
5 Aralık 2019
KIŞ SEBZELERİ 3
DUYGULARINIZI DOĞRU DİNLEYİN, KENDİNİZİ KEŞFEDİN
5 Aralık 2019
KIŞ SEBZELERİ 4

Kışın en sevdiğim yanlarından biri sebze çeşitliliği. Doğa aslında neye ihtiyacımız varsa onu üretmek için kurgulanmış gibi. Kışın soğuklarından bizi korumak için nişasta oranı yüksek sebzeler tezgahlara çoktan çıktı bile. Bir önceki yazımda içimizi ısıtan çorbaları yazmıştım. Şimdi gelin bu çorbalara vitamin ve mineral değerleriyle destek verecek sebzelere bakalım.

Balkabağı; her ne kadar mutfaklarda tatlı yapmak için kullanılsa da çorbalara çok yakışır. Alerjilere karşı kalkan oluşturmada, cildin yenilenmesinde, bağırsak hareketlerini hızlandırmada, bağışıklık sistemini desteklemede ve göz sağlığını korumada büyük rol oynar.

Kereviz; hem kökü hem de yaprakları şifa dolu. Ödem atar, enflamasyonla savaşır, sıvı kaybına destek olur, tansiyonu dengeler, karaciğer temizliğine destek olur, böbreklerde taş ve kum oluşumunu önler, güçlü bir antioksidandır.

Pırasa; kan damarlarını serbest radikallere karşı korur, kemik ve kalp sağlığını destekler, kronik enflamatuar hastalıklara karşı destekler, yüksek lif içeriği ile doğal bir iştah kesicidir, cildi temizler, güneşten korur, doğal bir idrar söktürücüdür.

Lahana; güçlü bir antioksidan ve iltihap önleyicidir, kalp hastalıklarına ve karaciğer yağlanmasına karşı önleyicidir, kemik ve cilt sağlığını korur, iyi bir lif kaynağı olduğundan kilo vermeye destek olur, kolesterol düşürücüdür ve kötü kolesterolü önler.

Karnıbahar; metabolizma hızını artırarak yağ yakımını kolaylaştırır, mide ve kalınbağırsak kanserlerine karşı koruyucudur, kansızlığa bağlı halsizlik ve yorgunluğun giderilmesine destek olur, tansiyonun dengelenmesini sağlar, kalp damar hastalıklarına karşı vücudu korur, antioksidan içeriği nedeniyle bağışıklık sistemini destekler

Ispanak; son günlerdeki zehirlenme olaylarından sonra faydalarını tekrar hatırlatmakta fayda var. Metabolizmayı hızlandırır, kemik erimesini önler, kanser hücrelerinin gelişimini engeller, göz sağlığını destekler, tansiyonu dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir, karaciğeri temizler, anemiyi önler.

Brüksel lahanası; Yüksek tansiyonu düşürerek tansiyonun dengede kalmasını sağlar, kalp krizi ve kalp hastalığı riskini düşürür, kataraktın meydana gelmesini önler, prostat, rahim, kolon, mide ve akciğer kanseri riskini azaltır, kan yaparak kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Yer elması; Hazırlamadaki zorluğu nedeniyle bence yeteri kadar tüketilmiyor ama yer elması kemik erimesine ve kansızlıkla savaşmaya destek olur, kan şekerini düzenler, kalp ve diğer vücut fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini destekler, lifli yapısıyla uzun süreli tokluk sağlar.

Doğanın bize sunduklarından mevsiminde faydalanmak büyük önem taşıyor.

Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde…

Herkese mutlu günler dilerim.

 

 

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!