KIŞ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ? - Halimiz
KIŞ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ? 2
EROLCAN’LA KARAKALEM
10 Ocak 2019
KIŞ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ? 3
A GLIMMER OF HOPE
10 Ocak 2019
KIŞ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ? 4

Doğal ve sağlıklı beslenmenin en önemli kısmı mevsimine göre beslenmek. Bu konuda öncelikli dikkat etmemiz gereken şey kış sebzeleri ve meyveleri tüketmek. Hatta balık yerken o aya mahsus taze balıkları tüketmek.

Bedenimizi ancak doğal döngüye bağlı kalarak sağlıklı hale getirmek mümkün. Dünya üzerindeki tüm canlılar, bitkiler, hayvanlar ve insanlar yaşam fonksiyonlarını güneşin hareketlerine göre düzenlerler. Sirkadiyen ritim dediğimiz biyolojik saat veya vücut saati denen bu hayati işlev, bizim uyku-uyanıklık, vücut ısısı, yeme-içme alışkanlıkları, metabolizma ve hormonal salınım döngülerimizi kontrol eder.

Günlük ritim dışında bedenimiz için mevsimsel döngüleri de takip etmek yararınıza olacaktır. Örneğin kış depresyonu olarak da bilinen bu rahatsızlık her yıl sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. Ancak bazen ilkbahar ve yaz mevsiminde oluşan bir tipi de bulunmaktadır. Yazın son günlerinin yaşandığı bu dönemlerde ise bedenimiz ve ruhumuz kendini soğuyan havaya adapte etmeye zorlanabilir. Bu durum da sıklıkla depresyonu tetikleyebilir. Bu konudaki “Yaza Veda Depresyonu yazımı okuyarak daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşte bu sebepler yüzünden bedenimizi bu döngülere kolay adapte etmek için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz bakalım;

  1. Güne sizi sıcak tutacak bir kahvaltıyla başlayın, örneğin pişirilmis yulaf lapası, kuruyemiş ve mevsim meyveleri size hem enerji verir hem de uzun süre tok tutar.
  2. C vitamininden zengin sebze ve meyvelerle beslenmek bağışıklık sisteminize önemli bir destek sağlayacaktır. Örneğin kırmızı biber, kivi, portakal, mandalina, limon, karalahana, brokoli gibi
  3. Kış ayları boyunca çeşitli virüslerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu yüzden çinko bağışıklık sistemimizi korumada önemli bir etken. Ispanak, ceviz, badem, yumurta, kabak çekirdeği tüketin.
  4. Sağlıklı bağışıklık sistemi için demir içeriği yüksek yiyecekleri de tüketmek gereklidir. Kırmızı et, mercimek, yeşil yapraklı sebzeler gibi
  5. Balık, et ve yumurta tüketiminizi artırın. Bu yiyecekler B12 vitamininden zengin olduklarından kendinizi yorgun hissetmenizi engeller.
  6. Kışın tatlı isteğinizi sulu sıcak yemekler veya çorba olarak kereviz, tatlı patates, havuc, tatlı kabak, yabani havuç gibi sebzeler tüketerek gidermeye çalışın
  7. Zencefil, zerdeçal, soğan, sarımsak gibi doğal antibiyotikleri yemeklerinizde kullanın.

Size sıcacık ve rahat bir kış dilerken tekrar hatırlatmak isterim… Unutmayın, sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim…

 

 

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!