KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! - Halimiz
KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 2
“YATAĞINDA AT KAFASI İLE UYANMAK”
22 Mart 2018
KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 3
HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ
29 Mart 2018
KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 4

Teknoloji nasıl hızla ilerliyor farkında mısınız? Bizler bilgisayarlar ile lise/üniversite yıllarında tanımışken bizden sonra gelen kuşaklar çocuk yaşlarda kodlama yapabilecek, robot tasarlayabilecek konuma geldiler. Yanlış duymadınız. Artık pek çok ülkede ilkokul öğrencilerine kodlama dersi verilmeye başlandı bile. Robotik Kodlama başlığı altında karşımıza çıkan bu kavram aslında daha önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum disiplinler arası STEM eğitiminin bir parçası. Bu eğitim programlarındaki amaç; öğrencilerin analitik düşünme kabiliyetlerini geliştirerek erken yaşta fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerindeki temel bilgi düzeylerini arttırmak ve bu disiplinler ile ilgili problemleri çözerek günlük hayatta yaratıcı çözümler üretmelerini sağlamaktır.

KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 5

Robotik biliminin hızla ilerlemesi ve dünyamızın sürekli daha da dijitalleşmesiyle çocukların ve profesyonel düzeyde bu bilimle uğraşmayan insanların robotik sistemleri ve programlamayı öğrenebilmeleri için günümüzde robotik ve kodlama eğitimleri verilmektedir.

Yurt dışında pek çok okulun eğitim müfredatında bulunan robotik kodlama, Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı okullarda robotik ve kodlama derslerini müfredata koyma çalışmaları yapıyor. Bir çok özel okul da robotik ve bilgisayar kodlama derslerini kendi ders programlarında öğrencilerine sunmaya başladılar.

KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 6

Kısaca, kaslarımızın hareketleri koordineli yapabilmesi için zihnin doğru ve zamanında komut vermesi olarak tanımlanan motor becerilerinin gelişimi, özellikle çocuk yaşlarda çok önemlidir. Çocukların ve olgun yaştaki öğrencilerin motor becerilerinin gelişimi, mekanik düzeneklerin nasıl çalıştığını keşfedebilmeleri ve parçaları söküp takarak montaj yapabilmeleri için tasarlanmış özel robotik kitler ve setler sayesinde öğrenciler, robotlar için kodlama yapmayı da öğrenebilmektedirler.

Kodlama eğitimi neden önemli?

Kodlama eğitimi, çocukların problem çözme, algoritmik düşünme, olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilme, bir problemin çözümünü çok yönlü düşünebilme, özgüvenli olma, yaratıcı olma gibi becerilerini arttırmak amacıyla kullanılan bir uygulama. Problem çözme ise öğrencilerin karar verme ve çözüm üretme yeteneklerini geliştirmek için kullanılan bir öğretim yöntemi.

Robotik ve kodlama çalışmaları sayesinde çocuklar Problem Çözme becerilerini kullanabilecek, algoritma kurma mantığını uygulamalı olarak deneyecek, çalışır robot tasarımları için Mantıksal Düşünme Becerilerinizi harekete geçirecek, yön, koordinat, fiziksel büyüklükleri Gerçek Hayat Problemi olarak tanıyacak, yaratıcılığını teknoloji kullanarak ifade edebilecektir.

KENDi ROBOTUNU KENDİN YAP! 7

Bireylerin mesleki seçimleri ne olursa olsun, onlardan beklenen teknolojiye hakim, karşılaştıkları problemlere hızlı çözümler geliştiren ve üreten bireyler olmaları. Bu bağlamda kodlama eğitiminin, eğitim ve öğretim sürecine dahil olduğunu söyleyebiliriz.

Teknolojiyi kontrol altına almak bizim elimizde.

Sevgiyle kalın…

mm

Yrd. Doç. Dr. Meltem Eryılmaz

ODTÜ İstatistik Bölümünden mezun olduktan sonra Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini almış ve Ankara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Uzunca bir süre özel sektörde bilgisayar alanında çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Uzaktan eğitim, e-öğrenme, teknolojik gelişmeler, eğitimde inovasyon ile ilgili pekçok makalesi, dergi ve gazete yazıları bulunan yazar, halen Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. Eposta: meltem.eryilmaz@atilim.edu.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!