KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN - Halimiz
KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 2
YOLCULUK
22 Ağustos 2019
KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 3
SORUNUMUZ ÇÖZÜMSÜZ
22 Ağustos 2019
KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 4

18 Ağustos Pazar günü Kirazlı Balaban bölgesinde yapılan kazılara dur demek için yapılan Fazıl Say’ın orman konserindeydim. Olayın politik yanını işe karıştırmadan orada gördüklerimi siz de görün ve yaşayın isterim. Birçok kişi orada olmak istedi ama şartlar elvermediğinden gelemedi. Biz, kalbi Kaz dağları için atan herkesin yerine oradaydık.

Pazar sabahı çok erken bir saatte yola çıkmamıza rağmen bölgedeki trafik yoğunluğu göze çarpıyordu. Yaklaştıkça bu yoğunluğun Kirazlı’ya gitmek için servislerle, otobüslerle Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan ve arabalarını park etmeye çalışan insanlar olduğunu gördüğümüzde daha da şaşırdık. Çünkü konserin verileceği yere yaklaşık 5km vardı.

KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 5

Biz de aynen arabadan inip yürümeye başladık. Genç, yaşlı, bebek arabalı, elinde köpeği, çocuğu, suyu, yiyecek paketi olan büyük bir kalabalık vardı. Bazı arabalar durarak yürüyemeyecek olanlara yardım teklif ediyorlardı. Uzun bir yürüyüş ve sıcaktan sonra, alana geç de olsa gelebildik. İçeri girdiğimde gözlerim doldu. Fazıl Say o güzel eserlerini çalmaya başlamıştı ve herkes sus pus olmuş onu dinliyordu. 26 Temmuz’dan beri çadırlarda kalarak çevre katliamını protesto için orada olan gönüllüler ‘Su ve Vicdan Nöbeti’ gözüme çarptı, ne kadar büyük bir fedakarlık yapıyorlar bizim için, çocuklarımız için…

Herkes büyük bir coşkuyla yarım asırlık ağacın altındaki piyanosuyla Fazıl Say’ı dinledi. Önce Mozart’ın Türk Marşı’nı, Chopin Nokturne (C-sharp minör favorim) ve ilk defa orada çaldığı Kaz Dağları Marşını dinledik. Ağaçlar, kuşlar ve tüm canlılar o an için birlik olduk. Çok duygu yüklü anlardı… herkesin gözleri dolmuş, herkes birbirine yer veriyor, fotoğraf çekiyor… tam bir birlik, bütünlük ve dayanışma anı…Ve İzmir Marşı ile coşku doruğa ulaştı. Bitiminde, Fazıl Say dakikalarca alkışlandı, Türk halkı ile gurur duyduğunu belirterek bitirdi konserini.

KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 6

Bizi bir araya getiren başta Kaz Dağları Savunması ve değerli sanatçı Fazıl Say… Ne kadar teşekkür etsek az… Asıl biz sizinle gurur duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin böyle sosyal örgütlere ve duyarlı sanatçılara ihtiyacı var.

Kimileri iş işten geçti diyor ama aynı fikirde değilim. Biz sesimizi duyurduk, yurt dışında ve tüm ülkede dikkatleri Kaz dağlarında yapılan haksızlığa çektik ve çekmeye devam etmeliyiz.

KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 7

Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliriz…

Herkese, tüm canlıların barış içinde ve huzurla yaşayabileceği, ormanlarımızın asırlar boyunca sağlıkla çoğaldığı güzel günler dilerim.

KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN 8

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!