"KAYIHAN KESKİNOK VE GRUP'16" SERGİSİ - Halimiz
PARA MI? BOLLUK BEREKET Mİ?
7 Şubat 2019
HALİM DOĞRUSÖZ’ÜN YÖNEYLEMİ
7 Şubat 2019

Ankara’da sanat var… Öyle güzel ki…

Anadolu’da “usta-çırak” ilişkisi ve “el vermek” kavramı çok yaygındır. Profesyonel kişi olan usta çırağına iş öğretir. Bu hemen olmaz, uzun bir süreç yaşanır. Çırak öncelikle ustasına hürmette kusur etmez, ustasının yaptıklarını izler, gözlem yapar. Ustaya yardım etme yani asistanlık süresi başlar. Çırağın becerisi geliştikçe ve kendi başına işini yapmaya başlarsa artık “usta”dır. Ömrü boyunca da ustasına hürmet eder, saygıda kusur etmez. Her ortamda da işiyle övünürken ustasını saygıyla ve adıyla anar.

Buraya nereden geldim. Hep “Ankara’da sanat var öyle güzel ki” derim ya, onlardan birini anlatacağım. Yolum Kayıhan Keskinok Vakfı’na düştü. Usta sanatçı Keskinok’un öğrencilerine ait eserlerin sanatseverlerle buluştuğu, 09 Aralık 2018-19 Ocak 2019 tarihleri arasında devam eden “Kayıhan Keskinok ve Grup’16” sergisini gezdim. Usta ve öğrencilerin eserlerinin muhteşemliğine hayran kaldım. Resimlerinde Anadolu’ya, yöresel konulara yer veren, canlılık ve hareket unsurlarını ön planda tutan usta sanatçı Kayıhan Keskinok’un öğrencilerinin resimlerinde de aynı çizgide yürüdüklerini görüyorsunuz. Çizgileri, renkleri, konuları, etkileşimin ve aldıkları eğitimin izleri resimlere yansımış.

Büyük bir gurur ve onurla ustalarında söz eden eserleri sergilenen sanatçılar; Bilge Amcaoğlu, Aynur Pehlivanlı, Munise Aren, Yüksel Tansel, Gülseren Aydın, Ayten Timuroğlu, Nermin Ayrım, Gülgün Türel, Nesrin Demirel, Günsel Ural, Gülten Gökay, Zahide Yükseler, Emine Ottekin eserlerini anlatırken Kekinok hocadan aldıkları eğitimin ve fırçanın boyayla buluşması ile tuvale yansımasının yaşamları boyunca unutamayacakları değerli anılar olduğuna vurgu yapıyor, Keskinok hocayı saygıyla anıyorlar.

 

 

 

mm

Zeliha Dogan Yesil

BYEGM Şube Müdürü ve Ankara Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Mustafa Kemal Atatürk hayranı. AÜ DTCF Türk Dili ve Edebiyatı, AÜ Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, Gazi Ü.Güzel Sanatlar Ens.Yüksel Lisans. Görevi gereği Basın, Dış Politika ve Uluslar arası ilişkiler ilgi alanında oldu. Kurum yayınlarında büyük emeği var, ilk Türk Cumhuriyetleri Haber Bültenini, ilk STK yayın organı olan Türk Kadınlar Birliği aylık bültenini 10 yıl yayımladı… Ve başkaları… Sürekli Basın Kartı sahibi bir kurum gazetecisi. Gezer, görür, yazar, çizer, anlatır, konuşur, paylaşır… Barış, huzur, sevgi ve eğitimin bütün dünyaya yayılması en büyük özlemidir. Köy Enstitüsünden yolu geçmiş bir babanın yaşamına etkisi büyük olmuş, çocukken kendisine getirdiği dünya küresinden parmağıyla belirlediği Güney Afrika, Çin, Hindistan bir de Eyfel Kulesi en merak ettiği yerler olmuş, gitti ve gördü… En büyük hazinesi ailesi, eşi ve 2 kızı… Devam ediyor. Hayatta ve ayakta olmak en büyük sloganı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!