İLHAM NE ZAMAN GELİR? - Halimiz
İLHAM NE ZAMAN GELİR? 2
EVDE VAKİT GEÇİRME SANATI
19 Mart 2020
İLHAM NE ZAMAN GELİR? 3
YOGA FELSEFESİNDE KORONAVİRÜSÜN YERİ
19 Mart 2020
İLHAM NE ZAMAN GELİR? 4

Sizce ilham ne zaman gelir? Kime gelir? Gelince ne olur? Nasıl bir duygudur? Ben hep merak etmiştim bu soruların cevabını. O güzel akıcı romanlar, hikâyeler, duygu dolu şiirler, uçuk, hayal gücü yüksek filmler, ya da müthiş tasarımlar… Hepsi bir yaratım, potansiyel ve ilhamla doğmuştur sanırım.

Kitap okumaya başladığımdan beri yazarların bu fikirleri, anlatım becerisini, konuyu nereden bulduğunu merak ederdim. Kitaplar, romanlar, filmler, şiirler… yani ilham ve yaratıcılık gereken her işi ilham gelir öyle yapılır zannederdim. Örneğin yemek yerken, ya da aşk acısı çekerken, yolda yürürken… Birden fikir ve duygu gelir ve koşa koşa gider yazarsın, üretirsin, çizersin zannederdim. Bu yüzden de 2 yıldır yazdığım bu halimiz.com yazılarımı da hep ilham gelmesini bekleyerek yazdım bir süre. İçimden ”ilham gelmedi ki ne yazacağım?” diye düşünürdüm, yazılarım da hep bu yüzden son güne kalırdı. “Gazeteci ya da haberci de değilim ki, günün haberlerini yorumlayım,” derdim.

Sonra başka bir şey denedim. Belki de ilham geldi :)) Bu sefer ne yazacağımla ilgili fikir gelmesini beklemeden oturdum bilgisayarımın arkasına. Öylesine karalamaya başlarken, ne yazacağımı buldum. Ve baktım ki her seferinde yazmaya niyet edip, adım atınca hep ne yazacağımı buluyorum. Sonra anladım ki, ilham sadece durup dururken sana sürpriz bir şekilde gelmiyor. İlham dediğimiz bu duygu, fikir, yaratıcılık… sen niyet edince, karar verince, adım atınca geliyor asıl. O zaman sana varlığını, desteğini, kendini gösteriyor. Bunu keşfettiğimden beri daha kolay, daha keyifli yazıyorum artık. Yoksa yazı yetiştirme stresi çekiyordum. Bu yük üstümden kalktı artık. Sonra hatırladım ki, küçükken oğluma her gece en az üç masal anlatırdım. Hem de uydurmaca, ya da oğlumun istediği karakterlerle ilgili. Aslında hemen o anda gelirdi öyle aklıma, hem mesajlı, hem eğlenceli masallar… Demek ki ilham öyle beklenilecek bir şey değilmiş. Sen istedin mi, adım attın mı gelirmiş sana.

Sonra bunu başka bir şeyde denemeye karar verdim. Ben düzenli ve okul harici kendi isteğimle kitap okumaya lisede başladım. O zamandan beri yazarların romanını, hikâyesini, karakterini, duygusunu… anlatımına, kurgulamasına, bize sunmasına, bu beceriye bayılırdım. Müthiş hayranlık duyardım. Ve ben de kitap yazma hayali kurardım içten içten. Birkaç denemem de oldu ama, aklımda hep “kitap ilham gelince yazılır” kalıbı olunca, ve o beklediğim ilham da bir türlü gelmeyince, ortaya hiç bir şey çıkmamıştı. Bu sefer, bu yeni bilincimle, niyetimle oturdum masaya. Sordum kendime, “Ben en iyi ne yazabilirim? Sonra yine kendim cevapladım “Yaptığın işi yazarsın. Hadi dene!” Önceleri öylesine aklıma geleni yazdım, onları düzenledim, araştırdım, yine yazdım. Sonra baktım yazdıkça açılıyorum. Yani aslında yazdıkça gelişiyorum ve daha kolay yazıyorum. Sonunda bir de baktım, hayalim olan bir kitap çıkmış bile ortaya. Şimdilerde çok heyecanlıyım, kitabımın son haliyle ilgileniyorum.

İster yemek yapın, ister moda yaratın, isterseniz bir yapı tasarlayın ya da kitap, oyun yazın, masal uydurun… Ne yaparsanız yapın, niyetiniz, hayaliniz, kararlılığınız size mutlaka ihtiyacınız olan gücü, potansiyeli, yaratıcılığı ve kısacası ilhamı getirir.

mm

Yıldız Karacasoy

Çok şanslı biriyim çünkü çok severek yaptığım iki işim var. İlki özel bir üniversitede hocalık yapmak. İkincisi de bireysel gelişim, enerji ve bilinçaltı danışmanlığı yapmak. İlk işimi bilinçli seçtim ama sanırım ikincisine çekildim. Aile dizimi, regresyon, affetme ve bilinçaltı çözülme çalışmaları, yaşam koçluğu, kinesiyoloji en zevkle çalıştığım konular. Dişilik, bolluk bereket oluşturma ve bilinçaltı ise eğitimlerini ve seminerlerini verdiğim konular. 2010-2014 yılları arasında Kanal B Bizbize programında tüm bilgimi ve deneyimimi paylaştım. Artık yazılarımla da buradayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!