İÇİNE BAKMAK - BÖLÜM II - Halimiz
İÇİNE BAKMAK - BÖLÜM II 2
CORONA SONRASI HİÇBİR ŞEY AYNI KALMAYACAK
2 Nisan 2020
İÇİNE BAKMAK - BÖLÜM II 3
KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK
2 Nisan 2020
İÇİNE BAKMAK - BÖLÜM II 4

Geçen haftaki yazımda evde geçirdiğimiz vakti kendimizi tanıma, içimize dönme yolunda bir fırsata nasıl çevirebileceğimizi yazmaya başlamıştım.

Bugün kaldığım yerden devam edeceğim. Meditasyon konusuna birçok arkadaşım çok mesafeli. Sebebi de düşünmeden duramamaları. İşin aslı biz meditasyonu kaliteli düşünebilmek, derinlemesine düşünebilme yetisi kazanabilmek için de yaparız. Geleceğe dönük kaygılardan, geçmişe dönük pişmanlıklardan, beklenmedik durumlara tepki olarak verdiğimiz korku, endişe gibi duyguların zihnimizi kontrol etmesine izin vermemek bir başka deyişle daha berrak düşünebilme yetisi kazanmak için meditasyon yaparız.

Meditasyon, uyanıklık ile uyku arasında bir durumdur. Zihin uykuda pasiftir, meditasyonda ise aktif. Bilinçaltının oyun alanıdır uyku. Meditasyon bilincin kontrolünü ele almak, gereksiz düşüncelerden kurtarıp zihni durdurabilmek demektir. Zihin, durmayı öğrendiğinde verimi artar, daha rafine çalışır. Telkinlerle uyutulmuş zihin meditasyon sayesinde uyanmaya başlar.

Dr Matthew Thorpe, Haziran 2017’de yayınladığı makalesinde meditasyonun sağlık üzerine faydalarına değiniyor.

 1. Stresi azaltır:

Normalde zihinsel ve fiziksel stres kortizol hormonunun artmasına sebep olur. Kortizol seviyesinin artışı ise sitokin iśimli inflamasyonu artıran kimyasallar üretir. Bunlar uyku düzensizliği, anksiyete ve depresyona teşvik eder, tansiyonun yükselmesine sebep olur ve bu da yorgunluk ve düşünmede bulanıklığa sebep olabilir.

Araştırmalar meditasyonun stres kaynaklı İBS (irritabl bağırsak sendromu), fibromalji ve travma sonrası stres semptomlarının giderilmesinde de etkili olduğunu gösteriyor

 1. Anksiyeteyi (Kaygıyı) kontrol altına alır:

8 haftalık bir çalışmanın sonucunda  katılımcıların kaygı bozuklukları, sosyal kaygı, paranoyak düşünceler, fobiler, obsesif kompulsif davranışlar ve panik ataklarda etkili olduğu gözlemleniyor. Meditasyon, iş kaynaklı streste de çok işe yarıyor.

 1. Duygusal sağlığa iyi gelir

Meditasyon, stres kaynaklı inflamatuvar kimyasalları azalttığı için depresyonun tam tersi bir etki yaratır. Hayata dair daha olumlu bir bakış açısı edinilir.

 1. Öz farkındalığı artırır

Kişi, hem kendisiyle hem de çevresiyle ilgili daha derin bir anlayışa sahip olur. Kişi kendi düşünme kalıplarının farkına vardığında kendine yararlı olmayan kalıpları terk eder.

 1. Dikkati yoğunlaştırır

Herhangi bir konuda dikkatini daha uzun süre yoğunlaştırabilmeye, çevreden etkilenmemeye başlar. Sadece birkaç gün meditasyon yapanlar bile dikkatlerinde meydana gelen pozitif değişimi hemen fark eder.

 1. Yaşa bağlı hafıza kaybını engeller.

Dikkatin gelişmesi ve düşünmede berraklık zihnini genç tutar.

 1. Daha anlayışlı olursunuz

Kendinize ve çevrenizdekilere karşı daha anlayışlı ve nazik davranmaya başlarsınız. Kendinizi ve diğerlerini anladığınız zaman onlara sert veya kaba davranmak ihtiyacınız azalır.

 1. Bağımlılıklarla mücadele etmenizi sağlar

Zihinsel disiplin sayesinde öz kontrolünüz ve farkındalığınız artar ve böylece bağımlılıklarınızı neyin tetiklediğini bularak onlardan kurtulabilirsiniz. Sigara içmek, fazla ve zararlı yiyecekleri yemek gibi alışkanlıklarınızı temelden değiştirecek zihin durumuna getirir.

 1. Uyku kalitenizi artırır

Nüfusun yaklaşık yarısı düzensiz uyku veya uykusuzluk sorunu çekmektedir. Düzenli meditasyon yapmak uyku kalitenizi ve uyuduğunuz süreyi artırır. Meditasyon sayesinde uykuya dalmanızı engelleyen düşünceleri fark edip, bu düşüncelerden uzaklaşarak uykuya rahatça dalabilirsiniz.

 1. Acıya dayanıklı hale gelirsiniz

Acı ile ilgili algımız, zihnimizdedir ve stresli zamanlarda acıya duyarlılığımız artar. Fiziksel acı çeken kişilerde MR çekildiğinde beynin hangi bölgesinin etkilendiğini görürüz. Meditasyon yapan kişiler fiziksel acıya daha dayanıklı olur.

 1. Kan basıncını düşürür

Meditasyon, kalpteki gerilimi azaltarak fiziksel sağlığınıza katkıda bulunur. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları riskini artırır. Düzenli meditasyon yapan 996 denek üzerinde yapılan araştırmada yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının 5 puan gerilediği gözlenmiştir.

 1. Her yerde meditasyon yapılabilir

Birçok farklı meditasyon türü vardır ve bunu yapabilmek için özel bir ekipmana ya da mekana ihtiyaç yoktur.

Ben ilk meditasyonumu çocukken yapmıştım. Annem ve babamı izleyerek onlar gibi yapmaya çalışmıştım. Sonra 20 yaşımda Transandantal Meditasyon öğrendim. Ardından yıllarla, Silva meditasyonu, raja yoga meditasyonu, mantra meditasyonu, ışık meditasyonu, yönlendirmeli meditasyon, sessiz meditasyon, müzikli meditasyon, farkındalık meditasyonu gibi farklı tür meditasyonları da denedim. Bunlardan hangisi size uygunsa onu yapabilirsiniz. Bu konuda sınırsız kaynağa ulaşabilirsiniz.

Bu hafta bu konuda uzunca yazmak istedim çünkü değişime ve içimizdeki yolculuğa başlamanın ilk ve en basit yoludur meditasyon. Yanlış anlaşılmasın, basittir ama kolay değildir. Zihin meditasyona mutlaka direnecektir. Zihin sürekli düşünme alışkanlığını kırmayı her gün belirli süre meditasyon yaprak öğrenecektir.

Hadi denemeye bugün başlayın.

mm

Ayse Musal Çıpa

Ankara’da doğdum ve büyüdüm. TED Ankara Koleji mezunuyum, Bilkent’te Turizm ve Otel İşletmeciliği okudum. Bir kaç sene mesleğimi yaptıktan sonra İstanbul’a taşındım ve reklam sektörüne geçtim. 17 sene aralıksız profesyonel hayatıma devam ettikten sonra 2011'de bir şirkete ortak oldum, evlendim ve 2012’de doğum yaptım. 2015’den beri Sivil Toplum Kuruluşları ile çalışmaktayım. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’ni ve Yenidenbiz’i destekliyorum. İstanbul Gençlik ve Çocuk Sanat Bienali’nde gönüllü çalışıyorum. Kolektif işlere inanıyorum. Only One Team ile bir kolektif kitap yazıp, bir enstalasyon sergisi açtık, çevirim içi radyo kurduk ve çevirim içi şiir gecesi yaptık. Farkındalık, Reiki, Transandantal Meditasyon, Şiddetsiz iletişime giriş, yoga, P4C vb. bir çok kişisel ve mesleki eğitime katıldım. Farkındalık üzerine atölyeler düzenliyorum. Çocuklar için felsefe kolaylaştırıcılığı yapıyorum, yetişkinler için felsefe çemberleri düzenliyorum. Yazıyorum ve konuşuyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!