HPV AŞISI NEDİR? - Halimiz
HPV AŞISI NEDİR? 2
SENEYİ GERİDE BIRAKIRKEN
26 Aralık 2019
HPV AŞISI NEDİR? 3
PARMAKLARIYLA DÜŞÜNEN DÜNYA
26 Aralık 2019
HPV AŞISI NEDİR? 4

HPV nedir?

HPV yani Human Papilloma Virüsü, diğer tüm virüsler gibi hücre içine girerek enfeksiyon yapan bir virüstür. Hücre içine girdikten sonra, kontrolü ele geçirir ve kendi kopyalarını çoğaltmaya başlar.Daha sonra da bu kopyalar komşu hücreleri enfekte ederek, enfeksiyon hızla yayılır.

Kaç tip HPV virüsü vardır?

HPV virüsünün 150’den fazla tipi tanımlanmıştır. Bunların yaklaşık 40 türü, kadın ve erkeklerin genital bölgesinde taşınabilir ve cinsel ilişki sırasında cilt teması ile bulaşabilir. ABD’de cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülen enfeksiyondur. Ülkemizde de büyük kentlerde sıklığı oldukça fazladır.

HPV enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Çoğu hasta, hiç belirti vermeden virüsü taşıyor olabilir. Dolayısıyla taşıyıcı kişiler bilmeden enfeksiyonu başkalarına bulaştırabilir.

HPV virüsü hangi hastalıklara yol açabilir?

HPV virüsünün yol açtığı hastalıklar temelde iki gruptur:

  • Genital siğiller: Düşük riskli olarak gruplandırılan yaklaşık 12 tip HPV virüsü siğile yol açabilir. Bunlar arasında da en sık görülenler, tip 6 ve tip 11’dir. Siğiller vajina içinde, dışında, rahim ağzında, kasık bölgesinde, anüs etrafında bulunabilirler. Kansere dönüşmezler ve çeşitli yöntemlerle yok edilerek tedavi edilirler.
  • Kanser: Yaklaşık 13 adet HPV virüsü tipi rahim ağzı, vajina, vulva, gırtlak, penis, anüs ve ağız içi kanserlerle ilişkilendirilmiştir. Bunlar yüksek riskli HPV tipleri olarak adlandırılırlar. En sık görülenleri HPV 16 ve HPV 18 ‘dir.

HPV virüsü taşıyor olmak kesin siğil ya da kanser olacağı anlamına gelir mi?

Virüsün bulaştığı her hastada kanser ya da siğil olmaz. Eğer bağışıklık sistemi yeterince güçlü ise, yüksek ya da düşük riskli virüsü vücuttan tamamen atabilir.

Ancak bağışıklık sistemi virüsü vücuttan atamazsa, virüs vücutta yerleşir. Eğer yerleşen virüs yüksek riskli gruptan ise, hücre içine girerek kanser öncesi değişikliklere yol açabilir. Genellikle bu değişiklikler yıllar içerisinde gerçekleşir.

Rahim ağzı kanseri taraması için yılda bir yapılan Pap smear testi ile bu değişiklikler erken dönemde saptanabilir ve kansere dönüşmeden tedavi edilebilir.

HPV enfeksiyonundan nasıl korunulur?

HPV enfeksiyonuna karşı geliştirilmiş bir aşı mevcuttur. Bu aşı en sık görülen siğil ve kanser yapan HPV tiplerine karşı geliştirilmiştir.

HPV aşısı kimlere önerilir?

HPV aşısı kız ve erkeklere 3 doz halinde önerilmektedir. Aşının tercih edilen uygulama şekli, cinsel aktivite başlamadan önce tamamlanmasıdır. Ancak cinsel aktivite başladıktan sonra uygulansa bile hala koruyucu etkisi olur.

Aşı için ideal yaş 11-12 olmakla beraber 9-26 yaş arasında uygulanabilir.

İlk 2 doz yapıldıysa, eğer aşı zamanı kaçırılmış olsa bile, 3.doz ilk fırsatta yapılabilir.

Aşı ne kadar etkilidir?

Cinsel aktivite başlamadan önce aşının 3 dozu tamamlandığı takdirde, rahim ağzı kanseri riskini %99 azalttığı bilinmektedir.

Cinsel olarak aktif olan ya da daha önce herhangi bir HPV türü bulaşmış olan kişilerde de, aşı diğer HPV tiplerine karşı koruyucu olacağı için önerilmektedir.

HPV aşısının yan etkisi var mıdır?

Dünya üzerinde milyonlarca kişi şimdiye kadar HPV aşısı yaptırmış durumda ve şu ana kadar görülmüş hayati bir yan etki bulunmamaktadır. En sık görülen yan etki, aşı yerinde, yani kolda kızarıklık ve hassasiyettir.

Aşı olanlara da pap smear ile rahim ağzı kanseri taraması önerilir mi?

Evet, tarama yapılmalıdır. HPV aşısı HPV virüsü ile enfeksiyona karşı koruyucu bir önlemdir. Daha önce HPV virüsü bulaştıysa, buna karşı tedavi edici etkisi yoktur.Taramalara normal düzeninde devam edilmelidir.

 

Op. Dr. Burcu Karamürsel’e ulaşmak için  www.burcukaramursel.com  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

mm

Op. Dr. Burcu Karamürsel

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı ve sonrasında Perinatoloji (yüksek riskli gebelik takibi) eğitimi aldım. Mesleğim dışında psikoloji ve psikiyatri alanları çok ilgimi çeker. Okumayı, yazmayı, sinema izlemeyi, yeni insanlar tanımayı, gençler ve çocuklarla vakit geçirmeyi, seyahat etmeyi çok severim. Burak ve Lara’nın annesiyim. Vatanımı seviyorum ve son nefesime kadar bu diyarlarda kalmak ve iyi yönde bir şeylere dokunabilmek ve çocuklarımıza mutlu, yaşanabilir bir ülke bırakmak umudundayım. Doktor olarak bana ulaşmak isterseniz https://www.burcukaramursel.com/ sayfamdan iletişim bilgilerime ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!