HORMONLAR - Halimiz
HORMONLAR 2
FORTUNA
2 Mayıs 2019
HORMONLAR 3
İÇİNİZDEKİ SESE KULAK VERİN
2 Mayıs 2019
HORMONLAR 4

Sizlere geçtiğimiz haftalarda Fonksiyonel Tıp Akademisi eğitimlerinden bahsetmiştim. İşte bu eğitimleri oluşturan, organize eden ve Fonksiyonel Tıp isimli kitabı yazan Dr.Mustafa Atasoy’un ikinci kitabı “Hormon” çıktı. Bence bütün kadınlar ve hatta erkekler bu kitabı okumalı ve bedenleri ile ilgili daha geniş bilgi sahibi olmalı. Bu haftaki yazımda bu kitaptan bazı önemli bölümler olacak.

Hormonlar sağlığınızı korumak veya kaybetmek konusunda son derece güçlü oyuncular. Erkek için olsun kadın için olsun hepimiz, ilerleyen yaşla birlikte hormonların düşmesini yaşlanmanın ve çöküşün bir sonucu olarak görüyoruz. Gerçekte ise hormonların düşmesi yaşlanmanın ve çöküşün bir sonucu olmaktan daha fazla, bir nedeni…

Yaşınız ne olursa olsun, sağlık ve hayatiyetin temeli daima; Doğru yiyecek seçimleri, düzenli fiziksel aktivite, stress yönetimi ve iyi bir uyku olmaya devam edecektir. Yaşadığımız çağ için konuşursak, bu saydıklarımıza doğru seçilmiş besin desteklerini de eklemek gerekebilir. Hücreleriniz ne kadar sağlıklıysa, hormonların verdiği mesajları o derece doğru olarak yerine getirirler.

Bir hormon kullanmak, sağlığı destekleyen bir beslenme ve yaşam biçiminin yerine geçemez. Buna karşın, eğer kişinin sağlıkla uyumlu olmayan, sağlığı destekleyen bir hormon düzeyi ve dengesi varsa, yaşam biçimi ne kadar doğru olursa olsun, bunun ödülünü alması imkansız denecek kadar zor.

Kadın türünün milyon yıldır görmediği çevresel toksinler, kozmetikler, işlenmiş yiyecekler ve kariyer stresi eşliginde 40 yaşına ulaşıyor, 40-50 yaş arasında sağlıkları baş aşağı gitmeye başlıyor, sağlık ve ışıltılarını kaybetmeye başladıkları bu dönemden sonrasını da modern tıbbın olanaklarıyla ilaç ve hastane desteği sayesinde ayakta kalarak geçiriyorlar.

Hormonal kargaşa, adet öncesi sendromu, adetle ilişkili migrenler, uyku sorunları, kilo alma, meme kanseri, düzensiz ve ağır adet kanamaları, endometriozis, sıcak basmaları, kemik erimesi ve kırıklar gibi saymakla bitmez hormon temelli sorunlar, sağlıksız ve düşkün bir yaşlılık.

Gelin siz, bu kısırdöngüden çıkın. Sağlığınızın önemini kavrayıp kendi kendinize basit çözümlerle işe başlayın.

Hormonlarınız için ihtiyacınız varsa bir uzmandan destek almak ve daha sağlıklı beslenmek, daha çok hareket etmek, iyi bir uyku ve stres yönetimi hayatınızı dönüştürücü etkiye sahiptir.

Unutmayın sağlığınızın sorumluluğu sizin elinizde.

Herkese mutlu günler dilerim…

mm

Ayşegül Günsur

Hayatının her döneminde yemek ile ilgili bir iş yapmış, mutfağından pazarlamasına her dalını deneyimlemiş, ancak beslenme danışmanlığı yaparken en büyük tatmin duygusunu yaşayan, doğal yollarla tedaviye inanan, ruh-beden-zihin bütünlüğüne inanan, öğrenme sevdalısı, profesyonel öğrenci, cross-fit, meditasyon, seyahat, sinema ve kitap tutkunu biriyim... yemek yemeyi sevdiğimi vurgulamaya gerek olmasa sanırım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Üzgünüz. Bu içerik kopyalanamaz!!